فرونشست زمین در ورامین تهدید مناطق مسکونی و کشاورزی


به گزارش ایرنا، رانش زمین در کشور پیش از این در مناطق کشاورزی و اطراف شهرها رخ داده است، اما در ورامین تهدیدی پنهان و آرام برای مناطق مسکونی است.

جداسازی آب از سفره های آب زیرزمینی و کاهش حجم آب در سال های اخیر و بالعکس. حفر غیرمجاز چاه در دشت های ورامین که عمدتاً در مزارع انجام می شود باعث فرونشست زمین شده است. جدی بگیر

خشکسالی، چاه های غیرمجاز کاهش بارندگی و زهکشی ضعیف آبهای زیرزمینی یکی از عوامل این بحران است. برخی از این دلایل ممکن است دست ما نباشد. اما حفر غیرمجاز چاه هنر ماست. انگار زمین را با دستان خود دفن می کنیم

فرونشست زمین در ورامین  تهدید مناطق مسکونی و کشاورزی

ته نشینی نوعی فرونشست یا فرونشست سطح زمین است که به دلایل مختلف به تعداد زیاد رخ می دهد. این معمولاً به عنوان حرکت عمودی به سمت پایین سطح زمین شناخته می شود که با یک بردار افقی خفیف همراه است.

این تعریف پدیده هایی مانند زمین لغزش را مستثنی می کند، زیرا حرکت آنها حاوی بردارهای افقی مهمی است. از جمله فرونشست دستی خاک با مکانیسم های مختلف

علت فرونشست

عوامل زیادی باعث ایجاد این پدیده می شوند، از جمله ذوب شدن، ذوب شدن یخ ها. حرکت آهسته زمین و خروج گدازه یا عملیات انسانی مانند استخراج معادن یا استخراج آب های زیرزمینی و نفت. استخراج و استخراج مواد معدنی فروریختن سازه‌های زیرزمینی مانند تونل‌ها یا حفره‌ها به دلیل ذوب و استحصال نامناسب منابع آب زیرزمینی، نفت و گاز

خسارت فرونشست

تغییرات ارتفاع و شیب رودخانه ها و نهرها و سازه های ناهموار انتقال آب. خرابی یا بیرون زدگی لوله های دیواره چاه در اثر فشردگی ناشی از تراکم سفره های زیرزمینی. (اختلال در منابع آب زیرزمینی و شستشوی چاه ها)، امواج در مناطق ساحلی، کاهش برگشت ناپذیر تمام یا بخشی از مخازن آب زیرزمینی در نتیجه از بین رفتن یا کاهش تخلخل به نفع رسوب، کاهش راندمان یا آسیب به شریان های اصلی و سازه های بحرانی، و کاهش نفوذپذیری سطح و گسترش مناطق بیابانی و تغییرات توپوگرافی و توسعه بعدی. دشت سیلابی که در اثر رانش زمین آسیب دیده است

فرونشست در ایران

از جمله عواملی که در ایجاد فرونشست موثر است به نظر می رسد استخراج بیش از حد منابع آب زیرزمینی است. ضخامت لایه رسوبی و ماهیت مهندسی رسوبات از عوامل اصلی فرونشست در اکثر دشت های ایران است.

فرونشست زمین در ورامین  تهدید مناطق مسکونی و کشاورزی

مناطقی که در حال حاضر در وضعیت بحرانی فروچاله و فرونشست قرار دارند شامل دشت های کبودرآهنگ همدان، ورامین، نظرآباد، دشت های تهران، دشت های مشهد و نیشابور، دشت کرمان، اصفهان و قزوین است.

استان های تعیین شده برای بررسی خطر فرونشست در برنامه چهارم توسعه، خراسان رضوی، کرمان، تهران، اصفهان و قزوین هستند که به دلیل اهمیت مطالعات فرونشست در همدان، در این مطالعه قرار خواهند گرفت.

انتزاع بیش از حد می تواند ناشی از عدم مدیریت صحیح منابع آب در بخش انتزاعی باشد. و بالعکس نتیجه تلفات عظیم آب ناشی از شیوه های نادرست کشاورزی و استفاده نادرست صنعتی و شهری است. یا به طور خلاصه مصرف نامتناسب

اصلاح روشهای آبیاری کشاورزی عدم وجود حلقه های ضد برخورد

قلمرو ایران از قدیم الایام در کشاورزی نقش داشته و به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی متفاوت، رایج بوده است. طبق آمار و بر اساس اعلام جهاد کشاورزی حدود 70 درصد است که اهمیت مدیریت مصرف آب را در این زمینه افزایش می دهد. متأسفانه روش های آبیاری در کشور بدوی یا غرقابی است که تلفات آب بسیار زیاد است. تلفات آب در ایران بیشتر از میانگین جهانی است. بر اساس گزارش های موجود میزان هدررفت آب در کشور ما 28 تا 30 درصد است در حالی که میزان ضایعات در دنیا 9 تا 12 درصد گزارش شده است.

فرونشست زمین در ورامین  تهدید مناطق مسکونی و کشاورزی

در همین حال روش های آبیاری در مصرف آب بسیار موثر بوده و در مدیریت آن نقش بسزایی دارد.

در روش آبیاری غرقابی آب روی سطح خاک ریخته می شود به طوری که تمام سطح زمین با لایه ای از آب پوشانده می شود. آب به سطح می ریزد و به داخل خاک نفوذ می کند و خاک را تا عمق مورد نظر جذب می کند. آبیاری غرقابی به سه صورت غرقابی نواری و سوزنی برگ انجام می شود البته در آبیاری تحت فشار آبیاری مدرن نیز مورد توجه قرار می گیرد. تامین آب در مزارع توسط لوله ها با استفاده از فشار تولید شده توسط پمپ یا اختلاف ارتفاع انجام می شود. و می تواند نرخ تولید را به میزان قابل توجهی و بسیار افزایش دهد.

حرکت از آبیاری غرقابی به آبیاری مدرن و تحت فشار می تواند از یک طرف از مصرف آب جلوگیری کند و از طرف دیگر از فرونشست بیشتر در دشت ورامین جلوگیری کند.

بیشترین فرونشست زمین در جوادآباد شرقی رخ داده است.

حسن خدادادی بخشدار جوادآباد ورامین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با بررسی و پیگیری موضوع نشست زمین در بخش وسیعی از شهرستان جوادآباد، برداشت و حفر چاه های عمیق بی رویه انجام شد. برای آبیاری برای کشاورزی در این منطقه یکی از عوامل اصلی فرونشست زمین

وی افزود: بیشترین فرونشست زمین در شرق جوادآباد به سمت روستاهای حسن آباد، کوه گچ و آبردژ و در مجاورت ریل راه آهن است. تهران-مشهد که می تواند برای مدت طولانی بسیار حساس و خطرناک باشد.

بخشدار جوادآباد ادامه می دهد: بخشدار جوادآباد جلسات متعددی در این خصوص با مرکز زمین شناسی تهران برگزار کرده و در تلاش است تا موضوع را حل و فصل فرونشست منطقه سوادآباد را کاهش دهد.

ورامین بالاترین نرخ فرونشست زمین را در کشور ندارد. اما میزان فرونشست بالاست

دکتر حامد نیرومند، عضو کمیته بین المللی معیشت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: اینکه دستور کار بالاترین نرخ فرونشست را در کشور یا حتی جهان داشته باشد، صحت ندارد. به دلیل نرخ بالای فرونشست نه میزان فرونشست نرخ فرونشست زمین در کشور و دنیا زیاد نیست. و در سایر نقاط کشور نیز شاهد مشکلات جدی فرونشست زمین هستیم.

فرونشست زمین در ورامین  تهدید مناطق مسکونی و کشاورزی

وی افزود: مهمترین دلیل فرونشست زمین در دشت ورامین جداسازی بی رویه بسیاری از آب ها و چاه ها است. حتی اگر یک مسیر قطار وجود دارد تهران-مشهد بزرگراه اصلی کشور و محل خط انتقال برق باید توجه ویژه ای شود. پرداخت برای این مشکل” است.

نیرومند در ادامه گفت: یکی از نقاط فرورفته کشور و استان تهران دشت ورامین است.

زمین های زراعی دشت پارامین باید با تجهیزات و تکنولوژی جدید آبیاری شود.

یکی از اعضای کمیته بین المللی زمین لغزش با اشاره به مصرف بالای آب در دشت ورامین و لزوم توجه ویژه به اصلاحات آبیاری گفت: دولت بودجه قابل توجهی را برای اجرای آبیاری نوین اختصاص داده است و با تجهیزات و فناوری نوین آبیاری، در مصرف آب صرفه جویی کنید. ، نجات و جلوگیری از فرونشست بیشتر منطقه.

وی خاطرنشان کرد: با استفاده از سیستم آبیاری نوین با تجهیزات و تکنولوژی جدید. دنیا تاثیر زیادی در جلوگیری از برداشت بی رویه آب از چاه های مجاز و غیرمجاز در دشت ورامین دارد.

نیرومند مصرف بالای آب در دشت ورامین را با توجه به اینکه یکی از مناطق اصلی کشاورزی استان تهران و کشور است، دشت ورامین می داند. مصرف آب هم بالاست. و به دلیل وجود چاه های غیرمجاز باید باشد، طرحی را که قبلاً تحت عنوان پایش آنلاین فرونشست و آب های زیرزمینی به وزارت نیرو داده شده است را برای کنترل میزان فرونشست ملی و آب های زیرزمینی در دست بگیرید.

وی افزود: منعی برای فعالیت کشاورزی کشاورزان زحمتکش در دشت ورامین وجود ندارد اما به دلیل تامین آب کشاورزان باید روش های آبیاری برای کشاورزی اصلاح شود و دولت در این راستا تلاش کند.

بدون شک مقابله با فرونشست خاک و جلوگیری از فرونشست بیشتر در دشت پارامین توجه مسئولان کشوری و استانی را می طلبد.

کلاس های آموزشی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد خطرات رانش زمین برگزار می شود.

حمیدرضا تاجیک رئیس هلال احمر ورامین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هلال احمر ورامین رویکرد بهتری نسبت به پیشگیری با درمان دارد. مرکز و بخشهای جوادآباد

وی افزود: در این کلاس ها علاوه بر آموزش امداد و نجات به مسائل مخاطره آمیز پیش روی مردم منطقه می پردازد تا مردم عزیز شهرستان بتوانند به بهترین نحو از خود مراقبت و محافظت کنند. خانواده هایشان در صورت تصادف.»

رئیس شورای هلال احمر ورامین به موضوعی که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است اشاره کنید. فرونشست زمین است با سازماندهی آموزش برای آموزش مردم در مورد خطرات فرونشست خاک

تاجیکستان گفت خانه هلال در پوشش این موضوع و اقدام بسیار موثر است و در این راستا 90 درصد روستاهای ساکن و روستایی فعال و در خدمت مردم هستند.

ترک های عمیق به دلیل نشست

فرونشست زمین در اراضی دشت ورامین به ویژه در منطقه ابرج باعث ایجاد شکاف های عمیق در سطح زمین شده است. که تا مجاورت راه آهن سراسری تهران – مشهد امتداد دارد

فرونشست زمین در ورامین  تهدید مناطق مسکونی و کشاورزی

مقابله با رانش زمین

تنها راه مقابله با پدیده زمین لغزش انجام اقدامات پیشگیرانه است. انجام فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری برای تغذیه دشت ها. کاهش استفاده از سفره های زیرزمینی و تغییر الگوی کشت اقدامات پیشگیرانه و مقابله با پدیده فرونشست خاک

در این راستا آبخیزداری و آبخوان داری در قالب یک پروژه بیولوژیکی با احداث پوشش گیاهی حوضه آبخیز جهت جلوگیری از رواناب خاک و فرسایش خاک و اقدامات بیومکانیکی مانند احداث کنتور (اسکاچ) چاله برای ذخیره آب باران و در بخش مکانیکی با ساخت و ساز. سدها: سدهای آهکی و خاکی برای جلوگیری از رواناب و افزایش نفوذپذیری آب به خروجی های این پدیده خطرناک ضروری است.

ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرقی تهران در استان تهران قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید