فضای مذاکرات امیرخان متقی، اسماعیل خان و احمد مسعود مثبت بودعبدالقیوم سلیمانی شامگاه سه شنبه در نشست خبری که در سفارت افغانستان در تهران برگزار شد، خاطرنشان کرد: اسماعیل خان والی پیشین هرات داستان خود را از مذاکرات می گوید و فضای مذاکرات برای من مثبت بود.

وی افزود: این گفتگوها به ابتکار جمهوری اسلامی در حاشیه سفر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان به تهران آغاز شد. دیدار خوبی بود، طی پنج ساعت مذاکره، موضوعات کلیدی مورد بحث قرار گرفت و در یک فضای بسیار آرام و سازنده، هر دو طرف دیدگاه خود را برای حل مشکلات افغانستان به وضوح بیان کردند.

دیپلومات افغان گفت که اسماعیل خان در این نشست موضوعات توجه به قانون اساسی، مسائل زنان و ایجاد چارچوبی برای تحقق عدالت اجتماعی را مطرح کرد، چهل سال جنگ نشان داد که جنگ نتیجه ای ندارد و نتیجه آن فقط جنگ است و ما نیز در این نشست هستیم. باید در مسیر مذاکره به نتیجه برسیم. وزیر امور خارجه افغانستان نیز در مورد این دیدار اظهار نظر مثبت کرد.

سلیمانی درباره موضوعات مطرح شده در رابطه با شکست مذاکرات توضیح داد: مذاکرات افغانستان در قطر 2 سال به طول انجامید و نباید انتظار داشت که این نشست کوتاه به نتیجه برسد، اما برای شروع گام مثبتی بود.

وی گفت: جمهوری اسلامی نیز حمایت خود را از هرگونه نشستی برای حل مشکلات افغانستان و ایجاد دیدگاه بین گروه های سیاسی در افغانستان و خارج اعلام کرده است. مذاکرات آغاز بود و هر دو طرف باید با تیم های خود مشورت می کردند تا ببینند آیا امکان ادامه مذاکرات وجود دارد یا خیر.

فضای مذاکرات امیرخان متقی، اسماعیل خان و احمد مسعود مثبت بود

رئیس سفارت افغانستان نیز در پاسخ به شایعات پیرامون فضای متشنج مذاکرات گفت: برای من جای تردید است که چرا جلسه ای که برای حل مشکلات مردم افغانستان برگزار شد به گونه ای دیگر مطرح شده است. ما باید باور کنیم که مشکلات افغانستان از طریق گفتگو حل می شود. من در فضای گفتگو هیچ دعوا و تشنجی ندیدم، در فضای مذاکرات صمیمیت وجود داشت. بسیاری از والیان سابق افغانستان نیز حضور داشتند و احمد مسعود نیز در این نشست حضور نداشت. جلسه عصر دوم به دلیل مشکلات، اما در جلسه اول که به ریاست اسماعیل خان برگزار شد شرکت کرد.

سلیمانی گفت: “مهمترین ماموریت ما گفتن حقیقت است و مردم افغانستان باید بدانند که رهبران آنها واقعاً برای حل مشکلاتشان تلاش می کنند.” نگرش مثبت به این گفتگوها

وی افزود: “آقای متقی تاکید کرد که باید در این زمینه با کابل صحبت کند و اسماعیل خان نیز گفت که باید در این مورد با همه افغان ها مشورت کند.” این گفتگوها یک مصاحبه مقدماتی و متمرکز بر آینده افغانستان بود. در پایان این گفتگوها، جمهوری اسلامی اعلام کرد که از رهبران همه محافل افغانستان دعوت می کند تا با یکدیگر گفتگو کرده و راه حلی برای مشکلات افغانستان بیابند.

وی گفت: جمهوری اسلامی همیشه نقش مثبتی در گفتگوهای افغانستان داشته است و ما سه تا چهار میلیون پناهنده در ایران داریم و کمک چندانی از سوی سازمان های بین المللی به این مهاجران نمی شود. کمک.

سلیمانی افزود: نهادهای بین المللی باید سازوکاری داشته باشند تا افغان ها بتوانند در کشور بمانند و زندگی بهتری داشته باشند تا افغان ها به دلیل بیکاری و فقر مجبور به مهاجرت نشوند. مقابله با تقریباً چهار میلیون مهاجری که جمهوری اسلامی با آن روبرو هستند بسیار دشوار است و آنها به کمک نیاز دارند.

نظارت من بر سفارت ربطی به گفتگوی اسماعیل خان با امیرخان متقی نداشت.

وی به حاشیه سازی های مربوط به نسبت خانوادگی خود با اسماعیل خان اشاره کرد و گفت: 13 سال کارمند وزارت امور خارجه افغانستان و 2 سال معاون سفارت افغانستان در تهران بودم. از زمان استعفای عبدالغفور لیوال، سفیر سابق، من طبق قانون رئیس سفارت هستم. در 20 نوامبر نامه ای کتبی از وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان دریافت کردم که این موضوع را تایید می کرد. رهبری من در سفارت افغانستان ربطی به گفتگوهای سیاسی اسماعیل خان با رئیس وزارت امور خارجه امارت اسلامی نداشت و مسائل ملی در این گفتگوها مطرح شد.

رئیس سفارت افغانستان گفت: مردم ما وضعیت خوبی ندارند و اگر بپذیریم که کشور ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند، باید بپذیریم که مذاکره بهترین راه حل برای این مشکلات است. مهم ترین کار امروز ارائه خدمات به پناهجویان افغان در زمینه های مختلف است و برای این کار باید از حاشیه سازی سیاسی پرهیز کنیم.

سلیمانی گفت: جامع ترین پاسخ به این شایعات را سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که سفارت افغانستان در تهران بر اساس قوانین بین المللی و کنوانسیون 1961 وین به فعالیت خود ادامه می دهد. “افغانستان و ایران بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک دارند و بیش از چهار میلیون افغان در ایران زندگی می کنند. البته سفارت باید نقش داشته باشد و ما سفارتی نیستیم که بتوانیم غیر فعال بمانیم، مردم را رها کنیم و به کار خود ادامه دهیم. قانون بین المللی.

وی احمد مسعود را فرزند قهرمان ملی کشور و اسماعیل خان را یک شخصیت جهادی ملی که نماینده طیف وسیعی از رهبران افغانستان است، توصیف کرد و افزود: آنها در قبال آینده افغانستان و از طرف شمار زیادی از رهبران افغانستان احساس مسئولیت می کنند. وزیر امور خارجه دولت فعلی افغانستان با وزیر خارجه دولت فعلی افغانستان مذاکره و گفتگو کرده است.افغانستان، فراگیر بودن و قومیت.

این دیپلمات افغانستانی سفر وزیر امور خارجه افغانستان به تهران را یک سفر اقتصادی و تجاری عنوان کرد و گفت: در این سفر کمیسیون اقتصادی دو کشور برگزار شد و در مورد مسائل مرزی، وضعیت مهاجران، ترانزیت و تجارت، نتایج بررسی شد. که مطلوب بود.» ساکنان هر دو کشور خواهند بود.

سلیمانی با بیان اینکه واقعیت روابط تهران-کابل فراتر از دولت هاست، افزود: ما قدردان ایران هستیم زیرا میلیون ها افغان در ایران زندگی و کار می کنند و چند صد هزار افغانی تحصیل می کنند. از مردم و دولت ایران برای میزبانی از ما در چهل سال گذشته تشکر می کنیم.

مشکلات مهاجران در حوزه کنسولی را با وزیر امور خارجه امارت اسلامی در میان گذاشتم

وی همچنین با بیان اینکه پس از سقوط دولت قبل پرچم سفارت را تغییر نمی دهیم، تصریح کرد: دیپلمات های افغانستان نمی خواهند به حاشیه های سیاسی بروند و قانون را نمایندگی کنند و از نظر قانونی هنوز پرچم را تغییر نداده ایم و بر اساس کنوانسیون های بین المللی کار می کنیم. و وارد شوید ما تبدیل به حاشیه سیاسی نمی شویم.

رئیس سفارت افغانستان در ایران گفت: برای حل مشکلات مهاجران و سایر مسائل باید با مسئولان فعلی همکاری کنیم. از زمان سقوط کابل، 7000 پاسپورت کابل بین مهاجران توزیع کرده ایم و در حال رایزنی برای ارسال 40000 پاسپورت کابل دیگر به تهران هستیم. ما مسائل کنسولی مردم را با وزیر امور خارجه امارت اسلامی افغانستان در میان گذاشتیم و امیدواریم بتوانیم جلو برویم و وضعیت مهاجران را بهبود بخشیم. همکاری با دفاتر در کابل برای رسیدگی به مسائل مهاجران ادامه دارد.

سلیمانی گفت: این وظیفه سفارت است که در چارچوب قانون به همه مهاجران فارغ از قومیت و مذهب ادامه دهد.

وی با اشاره به کمبود فضا برای پذیرایی از بازدیدکنندگان از سفارت افغانستان در تهران گفت: در حد امکان مکانی را در سفارت برای پذیرش مهاجران برای حفظ شأن و منزلت بازدیدکنندگان آماده کرده ایم و این سایت جدید در هفته های آینده افتتاح خواهد شد. ” ارتباط خوبی با ادارات مختلف ایران از جمله وزارت کشور داریم و در آخرین مورد همکاری، اداره اتباع و مهاجرین خارجی جمهوری اسلامی ۲۷۰ هزار پاسپورت مهاجر را تمدید کرد و ظرف ۵ ماه پس از سقوط دولت قبل همکاری خوبی با سفارت افغانستان داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید