فعالیت 2 پردیس سینمایی در یزد / بهترین فضای فرهنگی یزد بلااستفاده ماند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: یزد تنها دو سالن نمایش فعال در مرکز استان دارد که شامل سینما جام جم و یک پردیس سینمایی با چند سالن می شود. مخاطبان شهرستانی برای تماشای فیلم های مورد علاقه خود به یزد می آیند و در مواردی محدود، چند فیلم در سالن های نمایش اداره کل فرهنگ و رهبری اسلامی نمایش داده می شود.

در خصوص وضعیت زیرساخت های سینمایی استان می توان گفت که در سال های اخیر هیچ گونه اقدام زیرساختی صورت نگرفته است و از 11 شهر استان در حال حاضر تنها یزد دارای دو سینما است.

در مورد قدمت سینما در یزد می توان گفت که اولین و قدیمی ترین سینمای سینما فرهنگ یزد در خیابان انقلاب بوده که بعدها به دلیل کمبود درآمد و دوری از تماشاگران سینما تغییر کرده و اکنون به سینمای کودک تبدیل شده است. بازی کن. . مرکز

دومین سینمای یزد سینمای ایران بود. این سینما با وجود اینکه در مرکز شهر قرار داشت و دسترسی خوبی داشت، پس از مدتی به دلایل نامعلومی به دلیل عدم استقبال شهروندان توسط مالک تعطیل شد. یا آن را به سازمان های دولتی و بخش خصوصی منتقل نکرده است.

فعالیت ۲ پردیس سینمایی در یزد/ بهترین فضای فرهنگی یزد بلااستفاده ماند

سپس سینما جام جم با دو سالن و پردیس سینمایی شعبه با پنج سالن فعالیت خود را در استان آغاز کردند که در روزهای نیم بها بیشتر مورد استقبال مخاطبان قرار می گیرد.

استقبال یزدی ها از فیلم ها به فروش و جذابیت آن ها در وسط کشور بستگی دارد، اما در کورونا، تماشاگران تئاتر یزد نیز به دلیل محدودیت اجرا کاهش یافته است.

دیدگاه های شهروندان

یک شهروند یزدی در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از اینکه به دلیل وسعت یزد دو سینما برای شهری که مدعی فعالیت فرهنگی است و عناوین متعددی در این زمینه کسب کرده است کافی نیست، از مسئولان خواست تا فضاها را در اختیار داشته باشند. از نظر فرهنگی، مخصوصا سالن های سینما.

مهدی زکی زاده ادامه داد: ما در مرکز شهر یزد زندگی می کنیم، یک سینما در منطقه امامشهر و یک سینما در منطقه صفاییه یزد وجود دارد که همه از ما دور هستند.

وی ادامه داد: همه ما خاطرات خوبی از فعالیت سینما فرهنگ در دل بافت مرکزی یزد داریم، البته آن زمان شهر آنقدر وسعت نداشت اما اکنون همه امکانات فرهنگی به بافت جدید شهر منتقل شده است. شهر و ما هیچ انگیزه ای برای رفتن به سینما نداریم.»

این شهروند یزدی گفت: هزینه ای که برای دیدن فیلم باید بپردازیم به اندازه هزینه سفر به سینما است، اما اگر همین زیرساخت ها نه تنها در قالب سینما، بلکه یک تئاتر در بخش مرکزی شهر، نیازهای فرهنگی بخش قابل توجهی از ساکنان این محلات به ویژه جوانان را تحت پوشش خود قرار داده است.

وی با اشاره به برگزاری برخی فعالیت های فرهنگی از جمله بازارچه ها در بافت سنتی و باستانی یزد و نشان دادن استقبال ساکنان این محلات، بیان کرد: این نشان از نیاز ساکنان محله های مرکز شهر به فضاها و فعالیت های فرهنگی است. که متاسفانه ارائه نشد

فعالیت ۲ پردیس سینمایی در یزد/ بهترین فضای فرهنگی یزد بلااستفاده ماند

شهروند دیگری با انتقاد از فیلم های منتخب برای نمایش در سالن های یزد، افزود: بیشتر فیلم های نمایش داده شده در یزد فیلم های باکیفیتی نیستند و بیشتر آنها کمدی پرمخاطب هستند.

زهرا میرزایی گفت: به این ترتیب سالن های سینما پاسخگوی نیاز همه اقشار جامعه نبوده و در صورت امکان پاسخگویی به علاقه بیشتر مخاطبان، امکان تماشای فیلم را برای عموم مردم فراهم می کند تا با خلق بیشتر به آن بپردازند. سینما ها. “

نگاه تخصصی به فیلم و فیلمبرداری

یکی از فعالان فرهنگی نیز با تایید این نظر افزود: هر چه تعداد سالن های سینما در شهر افزایش یابد، مخاطبان علاقه مند به فیلم های سینمایی نیز افزایش می یابد.

وی که نخواست نامش فاش شود، گفت: این دیدگاه که در استان یزد دو سینما وجود دارد و سالن های یکسان پر نمی شود، بنابراین نیازی به سالن دیگری نیست، اصلا تحلیل درستی نیست، زیرا همانطور که تعداد مخاطبان نیز افزایش می‌یابد.» .

وی تاکید کرد: این خاصیت هم افزایی است و باید مورد توجه قرار گیرد، بنابراین به طور قاطع می توان گفت که سیاست گذاران و مدیران در این سال ها بسیار ضعیف عمل کرده اند، بنابراین تعداد سالن های سینما در یزد طی 30 سال گذشته بیش از اکنون است. .

فعالیت ۲ پردیس سینمایی در یزد/ بهترین فضای فرهنگی یزد بلااستفاده ماند

این فعال فرهنگی در حوزه سینما افزود: هر چه تعداد سالن های سینما زیاد می شود، مخاطب نیز افزایش می یابد، این یک فیلم نیست، نشان می دهد که این نیاز فرهنگی به اندازه کافی برآورده نشده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر دو پردیس سینمایی به صورت کج در استان فعالیت می کنند که اگر تمرکز بر استفاده بهینه از فیلم ایرانی و احیای آن باشد قطعا فضای بسیار مناسبی را در بهترین حالت ایجاد خواهد کرد. “که به میزان قابل توجهی باعث افزایش مخاطب خواهد شد.

حمایت از صنعت سینما با صدور پروانه بازرگانی در کنار فرهنگی

این سینماگر همچنین درباره حمایت دولت از صنعت سینما گفت: دولت می تواند برای بخش خصوصی که علاقه مند به سینما هستند، تسهیلات ویژه بپردازد، در حالی که این صنعت سودآور اما پرخطر و شرایط ویژه است.

وی به عنوان مثال به پردیس سینمایی شعبه اشاره کرد و افزود: این پردیس در زمین فرهنگی ساخته شده است اما در کنار آن در همان زمین فرهنگی فضاهای تجاری ایجاد شده که برای مالک سودآور است بنابراین می توان انتظار درآمد کمتری از آن داشت. مکان.” یک سینما.

جای خالی فیلم های ارزشمند در تئاتر یزد

این فعال سینمایی در استان همچنین معتقد است که منظور از فیلم های تجاری این است که فیلم های پرمخاطب در استان فعال هستند و فیلم های کمدی بیشتر از نوع زشت آن دیر اکران نمی شود، بلکه فیلم های بلند شامل تولیدات است. هنر و تجربه. فیلم های. در استان انتخاب نشده اند.

تایید کاستی های سینمایی در یزد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز معتقد است: استان یزد با همه پیشینه فرهنگی خود تنها دو پردیس سینمایی در مرکز استان دارد و در شهرستان ها نمایشگاه های غیراستاندارد با کمترین مکان وجود دارد. تبدیل شدن به نمایش فیلم

مجید جوادیان زاده ادامه می دهد: در مورد شهرستان ها نیز می توان گفت که سالن ها تماشاگر زیادی ندارند چرا که به دلیل محدود بودن تعداد مخاطب تمایلی برای نمایش فیلم های روز در شهرستان ها وجود ندارد.

وی افزود: پردیس های سینمایی موجود کافی نیست و همچنین پراکندگی مناسبی ندارد، بنابراین پوشش جمعیتی آن ها خوب نیست. در واقع کمبود زیرساخت های فرهنگی در همه عرصه ها به ویژه سینما کاملا احساس می شود.

خاطرات خوش ما از تماشای فیلم های ایرانی و خارجی در سینماهای فرهنگ و فیلم های به روز در سینماهای ایران نشان می دهد که سینماهای استان در گذشته مخاطب بیشتری داشته است.

امروزه با افزایش جمعیت، ارتقای سطح فرهنگی جامعه کاهش می یابد، تعداد سالن های نمایش و توانایی افزایش فرهنگ جامعه از این ساز فرهنگی و شرم آور است که تعداد تئاترهای استان به 3 سالن کاهش پیدا کند. دهه ها پیش

برای این نیاز به ویژه در مرکز شهر باید تدابیری اتخاذ شود تا دسترسی مناسب به نیازهای فرهنگی همه سطوح جامعه فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید