قدیمی‌ترین شناور ایرانی در کجا پهلو گرفته است؟/ روایت مستند "ایران باستان" از بناهای تاریخی کشور

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مجموعه مستند 7 قسمتی «ایران باستان» محصول شبکه مستند سیماست که هر هفته دوشنبه‌ها ساعت 21 روی آنتن می‌رود. این مجموعه مستند به تاریخ مطالعات باستان‌شناسی بناهای تاریخی کشورمان می‌پردازد. بدین صورت که تعدادی از بناهای تاریخی ایران انتخاب شده و از دریچه‌ای متفاوت به آنها نگاه می‌شود.

به گفته پژمان مظاهری‌‌پور کارگردان این مجموعه مستند، تاکنون مستندهای زیادی از نقاط دیدنی و تاریخی کشورمان ساخته شده است، اما اکثر این آثار در سطح معرفی و جذابیت های بصری باقی مانده اند. برهمین اساس، ما به باستان شناسی ایران پرداختیم.

مستند «قرق» یکی از قسمت‌های این مجموعه است که به یکی از معدود شناورهای مربوط به دوران صفویه در ایران می‌پردازد که باستان‌شناسان برای بررسی آن شروع به کاوش کرده‌اند. مجموعه مستند «ایران باستان» در جدیدترین قسمت خود سراغ این شناور باستانی رفته و داستان آن را روایت می‌کند.

پژمان مظاهری‌پور، تهیه کننده و کارگردان «ایران باستان» گفت: کشتیرانی ایران همواره در خلیج فارس تعریف شده است. از آنجا که کشور ما به دریاهای آزاد راه دارد و امکان تبادلات دریایی از آن طریق هموار بوده، پس توجهی به دریای شمال نداشتیم. برهمین اساس از دریانوردی ایرانی‌ها در شمال ایران اطلاعات زیادی نداریم و عمده آنچه می‌دانیم به شناورهای ماهیگیری کوچک خلاصه می‌شود. اما روس ها برعکس ایرانی‌ها در کاسپین دریانوردی داشته‌اند.

وی ادامه داد: مستند «قرق» به یکی از معدود شناورهای مربوط به دوران صفویه در ایران می‌پردازد که باستان‌شناسان برای بررسی آن شروع به کاوش کرده‌اند. این شناور ساخت روسیه است و برای حمل و نقل تجاری بین سواحل ایران و روسیه کاربرد داشته است. بررسی این شناور می‌تواند اطلاعات زیادی را درباره دریانوری ایران و روسیه در سده‌های اخیر به دست دهد.

مستند , شبکه مستند ,

مظاهری پور و مریم حق پناه به طور مشترک تهیه‌کنندگی این مجموعه مستند را بر عهده داشته و از دیگر عوامل این قسمت می‌توان به فیلمبرداران: بابک بهداد و مهدی باقری، تدوین: بابک بهداد، صدا: مریم حق‌پناه، گوینده: شهرام درخشان و کارشناسان: حسین توفیقیان، عبدالمجید نادری و مهرداد اربابیان اشاره کرد.

براساس این گزارش، مستند «قرق» دوشنبه 5 مهرماه ساعت 21 از شبکه مستند پخش می‌شود.

ماجرای شنیدنی از درگیری جنگنده ایرانی با 3 هواپیمای متجاوز رژیم بعث در روز اول جنگ + فیلم

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید