قوانین و مقررات و اصول قضایی مربوط به نقص فنی خودرو چیست؟ – درخشانبر اساس اخبار و تصاویر منتشر شده در روزهای اخیر در رسانه های کشور، بر اثر تصادف زنجیره ای در محور بهبهان و اهواز بیش از 50 دستگاه خودروی محصولات ایران خودرو و سایپا با یکدیگر برخورد کردند. امور اجتماعی و فرهنگ ترافیک، هیچ یک از این نزدیک به 50 خودرو به جز یک دستگاه هیوندای “ایربگ = ایربگ” باز نشده است.

به گزارش «تابناک»، این نقص فنی و نقص ساختاری در تصادف مرگبار خودروی ایران خودرو و سایپا خسارات مادی و معنوی فراوانی به صاحبان آن وارد کرده و خانواده های زیادی را متضرر کرده است. به همین دلیل در این مقاله سعی بر آن است تا مسئولیت قانونی، کیفری و انتظامی تولید این خودروهای معیوب، کشنده و بی کیفیت تولید شده با فناوری عهد عتیق را بررسی کنیم.

یعنی اگر پس از تحقیقات و بررسی مراجع ذیصلاح قضایی مشخص شود که علت نهایی مرگ یا قتل یا قتل شبه عمد اشتباه احتمالی افراد به دلیل کار نکردن ایربگ های این «ارابه های عهد عتیق» بوده است. ، کدام اشخاص حقیقی و حقوقی دخیل هستند در فرآیند تولید و فروش خودرو عامل و مقصر و جبران حوادث ناشی از نقص فنی خودروها هستند.

تعریف نقص فنی چیست؟

طبق مقررات راهنمایی و رانندگی کشور، نقص فنی به هرگونه «عیب» یا «تغییر» در ظاهر و وضعیت فنی خودرو که موجب کاهش ضریب ایمنی رانندگی یا افزایش بیش از حد آلاینده‌های گازی یا جوی یا آلودگی صوتی شود، اطلاق می‌شود. بود.

این عیوب می تواند در سیستم ها، ترمزها، چرخ ها، لاستیک ها، گیربکس، سوخت، ایمنی خودرو و غیره رخ دهد. در قالب «خراب فنی آنی» و «نقص فنی مستمر».

ایربگ چیست و چه انواعی دارد؟

معمولا در قسمت های مختلف خودرو مانند ایربگ روی فرمان و داشبورد، ایربگ زانو در قسمت پایین فرمان،

کیسه هوای پرده ای هوا در داخل سقف خودرو و بالای شیشه ها، کیسه هوا در داخل کمربند ایمنی قرار می گیرد تا در صورت استفاده از سنسورهای کیسه هوا و همچنین شتاب سنج ها در کسری از یک (ثانیه) کمتر از جهت و شدت تصادف تشخیص داده شود. نیمی از پلک هم برای محافظت از جان سرنشینان در صورت تصادف و هم برای جلوگیری از صدمات و کشت باز می شود.

قوانین و مقررات و اصول قضایی مربوط به نقص فنی خودرو چیست؟

اما سوال اینجاست که خریدار بر اساس کدام قانون چگونه و در چه مراجع قانونی و کیفری می تواند با طرح دعوای خسارت از صنعت خودرو ادعای خسارت کند؟

الف- مطالبه خسارت با اقامه دعوی در دادگاه

1- «قانون مسئولیت مدنی» مطابق ماده 1 این قانون، «هر کس بدون مجوز قانونی عمداً یا از روی غفلت به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجاری یا هر حق دیگری که به موجب قانون برای اشخاص ایجاد می‌شود لطمه وارد کند». هرکس خسارت مادی یا معنوی دیگری ایجاد کند، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است».

2. قانون مدنی: – طبق ماده 422 هرگاه عیب معامله بعد از معامله احراز شود، خریدار می تواند سه اقدام کند:

الف) خودرو را معیوب بپذیرید.

دو) دریافت مابه التفاوت قیمت خودروی سالم و معیوب به عنوان غرامت (کسب قوس).

سه) فسخ معامله خودرو.

3- ماده 423: خیار عیب زمانی برای مشتری ثابت می شود که عیب در ضمن عقد مخفی و موجود باشد. (خیار معیوب)

4- ماده 424: عیب وقتی مخفی است که مشتری در موقع بیع بدان اطلاع نداشته باشد، خواه این عدم علم از آن جهت باشد که عیب واقعاً مخفی بوده یا آشکار بوده ولی مشتری در آن دخیل نبوده است. (خیار معیوب)

بنابراین با توجه به مطالب فوق، خریداران قانوناً مجازند اقدامات لازم را انجام دهند، یعنی با دریافت ارش، معامله را فسخ کنند یا خودرو را در حالت فعلی بپذیرند که به معنای تفاوت قیمت خودروی معیوب با یک خودرو است. یکی سالم

ب- اعمال حقوق از طریق تشکل های صنفی و اطلاعاتی در فروردین ماه سال جاری، شورای حاکمیت قانون اجرایی جدید قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و بر اساس مفاد آن یک ماهه تدوین و ابلاغ کرد. سپس دستورالعمل اجرایی آن به نهادها تهیه شد.

1) طبق ماده 29 این آیین نامه مسئولیت رسیدگی به شکایات مصرف کنندگان و جلب رضایت آنها در وهله اول بر عهده تامین کنندگان خودرو است. در صورت بروز مشکل بین عرضه کننده و مصرف کننده خودرو، سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها شکایات مشتریان خودرو را زیر نظر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رصد خواهند کرد. در صورت عدم رضایت مصرف کننده می تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند. دبیرخانه شورای حل اختلاف در سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرار دارد. لذا این شورا قانوناً موظف است ظرف 20 روز از تاریخ ثبت شکایات به موضوع رسیدگی و تصمیم خود را کتباً اعلام کند.

2) با طرح شکایت از طریق سازمان تعزیرات، در صورتی که شکایت اشخاص از خودروسازان در وزارت صمت حل و فصل نشود، می توانند به سازمان تعزیرات حکومتی محل سکونت خود مراجعه و نسبت به طرح شکایت از صنایع خودروسازی به این سازمان، مطابق با آن اقدام کنند. با مقاله . جعل عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا خدماتی که از نظر کیفی یا کمی با مشخصات کالا یا خدمات بیان شده یا درخواست شده مطابقت نداشته باشد بدون پرداخت وجه اقدام شود. خسارت خود را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهید.

ج- دعوی کیفری در دادگاه عمومی و انقلاب

علاوه بر شکایات قانونی و مجازات های ذکر شده در بالا، گاهی اوقات خودروسازان به دلیل نقص فنی در خودروی تولیدی و این عیب مانند باز نکردن ایربگ به دلیل نقص خودرو، ممکن است به افراد آسیب های جانی یا مالی وارد کنند. در این صورت آیا زیان دیده یا اولیای دم گزارش شده می توانند از خرو ساز در دادگاه های عمومی و انقلاب شکایت کنند؟

پاسخ باید این باشد:

1) بر اساس مقررات عمومی قانون مجازات اسلامی حاکم بر مواد 714، 715، 716، 717 این قانون، در صورتی که قصور یا قصور یا عدم رعایت نظامات حکومتی منجر به قتل غیرعمد یا صدمه بدنی شود، مرتکب به مجازات محکوم می شود. حبس و پرداخت دیه.بی.

2) بر اساس مواد 363 و 365 قانون مجازات اسلامی، خودروسازان را می توان به «تحریک» متهم کرد و طبق قانون مجازات اسلامی مسئولیت کیفری بر عهده آنها بود. بنابراین، طبق قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری، اگر شخصی به دلیل نقص فنی خودرو مجروح یا جریمه شود و این نقص فنی ناشی از نقص عملکرد شرکت خودروسازی باشد، ماده 106 قانون مجازات اسلامی. مدیران این افراد را به حبس و جزای نقدی و غرامت نقدی محکوم کرد.

3) شکایت از طریق دستگاه کنترل کل کشور

بر اساس ماده 2 قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، اطلاعیه ها و شکایات به این سازمان در خصوص عملکرد شرکت ها، مؤسسات و دستگاه های دولتی یا مؤسسات و سازمان ها و مؤسسات غیرانتفاعی که تمام یا قسمتی از آنها را دارند، قابل رسیدگی است. از سرمایه یا سهام. آنها متعلق به دولت هستند یا دولت بر آنها نظارت دارد یا به نحوی به آنها کمک می کند. لذا صرف نظر از قوانین مذکور در خصوص شکایت نقص فنی خودرو می توانند جهت طرح دعوی به سازمان بازرسی کل کشور نیز شکایت نمایند.

نتیجه

1) در صورتی که به دلیل نقص فنی خودرو خسارت جانی یا مالی به اشخاص وارد شود و این نقص فنی نیز ناشی از نقص فنی خودرو باشد. افراد را می توان به راحتی از طریق دادسرای عمومی، انقلاب و اطلاعات دولتی و وزارت صنعت، معدن، تجارت و بازرسی در سراسر کشور پیدا کرد و در نهایت در صورت اثبات جرم در دادگاه ها، در حالی که رانندگان خودرو به حبس و جزای نقدی محکوم می شوند. و غرامت علیت و حتی گناه در قتل غیرعمد را دریافت کنند.

2) لازم است دادستان کل کشور خودروسازان را با رعایت حقوق عمومی طبق اصل 156 قانون اساسی مکلف کند نسبت به فراخوان، تعمیر و تعویض ایربگ خودرو توسط کلیه خودروسازان در مدت زمان معین اقدام نمایند. این ارابه های کشتار

3) قوه مجریه و وزارت صمت و … با دقت به منافع رقابتی و اقتصادی واردات خودرو اجازه واردات خودرو را بدهد با خودروهای معیوب مردم را نکشید.

۴) دولت باید با واگذاری سهام خود به شرکت های خودروسازی، مدیریت آنها را از وضعیت موجود نجات دهد و با خرید سهام شرکت های خودروسازی و نظارت واقعی خصوصی، سهامداران واقعی را به دریافت سود واقعی تشویق کند.

سوال: آیا دادستان کل کشور موظف به طرح دعوی علیه عاملان تولید خودروهای معیوب به منظور احیای حقوق عمومی عدالت است؟
پاسخ: بله. بر اساس بند 2 اصل 157 قانون اساسی که احیای حقوق عامه را یکی از وظایف مهم قوه قضائیه می داند. به موجب ماده ۲ قانون آیین دادرسی کیفری که رسیدگی و نظارت بر دعاوی مربوط به جرایم مربوط به اموال، منافع و خسارات ملی را حقوق عمومی از طریق مراجع ذیصلاح داخلی، خارجی و بین المللی به دادستان کل کشور محول می کند. نحوه نظارت و پیگیری حقوق عامه، مصوب 6 فروردین 95 با بیان این که “… بنابراین دادستان های سراسر کشور برای حفظ حقوق عمومی زیر نظر دادستان کل کشور تلاش می کنند”، دادستان کل ممکن است باشد یا نباشد. موظف به اعمال مفاد اصل 156 قانون اساسی و به عنوان حافظ «حقوق عامه» نسبت به طرح شکایت.

سوال: آیا مرگ انسان بر اثر نقص کیسه هوای خودرو را می توان قتل غیرعمد دانست؟
پاسخ: به نظر می رسد که پاسخ مثبت است. بر اساس بند 28 ماده 289 قانون مجازات اسلامی «در صورتی که جرم از روی تقصیر واقع شده باشد تا زمانی که جرم ارتکابی مشمول تعریف جنایت عمدی نباشد شبه جرم (قتل) محسوب می شود. . از همین ماده (291)».
حتی اگر فرض کنیم که او بسیار خوشبین است. طبق بند ج ماده ۲۹۲ همین قانون، جنایتی که مرتکب نه قصد ارتکاب جنایت علیه مرتکب را داشته باشد و نه قصد مخالفت با عمل ارتکابی خود را داشته باشد، جرم محض (قتل) محسوب می‌شود. بنابراین، چه در قتل عمد و چه در قتل از روی سهو محض، افزایش مرگ و میر غیرنظامیان بر اثر تصادف مرگبار خودروهای معیوب کیسه هوا، همراه با صدمات وارده به بدن و فواید آن، جرم و مصداق قتل عمد یا مسؤولیت قانونی این قبیل کارمندان روشن و مشمول مقررات قسمت سوم این قانون (قصاص قصاص) و تکلیف مقرر در ماده ۶۸۹ این قانون و همچنین ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی است. و سایر کلیات حقوقی، مستلزم پیگرد قانونی و جبران خسارت وارده به جان انسانها و سلامت عمومی است.

* دکتر حمیدرضا آقاباباییان، حقوقدان ارشد و دکتری حقوق

دیدگاهتان را بنویسید