قیمت گاز طبیعی در آمریکا به رکورد بالایی رسیده استبه گزارش ایرنا، معاملات آتی گاز در آمریکا با 10 درصد افزایش به 8.05 دلار به ازای هر میلیون بخاری انگلیسی رسید که بالاترین قیمت از سپتامبر 2008 است.

دیوید گینس، مدیر خدمات گاز و برق آمریکای شمالی، به آرگوس گفت: «اثر جنگ اوکراین و روسیه احتمالاً برای بازارهای گاز آمریکای شمالی طولانی خواهد بود.

امسال قیمت گاز طبیعی در ایالات متحده نسبت به سال گذشته 108 درصد افزایش یافته است که بر نگرانی های تورم در کل اقتصاد می افزاید.

اروپا نیز شاهد افزایش قیمت گاز بوده است. قاره سبز در تلاش است تا وابستگی خود به گاز وارداتی از روسیه را کاهش دهد. از سوی دیگر، صادرات گاز آمریکا به اروپا نیز افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش ایرنا، تبعات تحریم های آمریکا و انگلیس علیه روسیه به اقتصاد دو کشور بازگشته و به بالاترین نرخ تورم در 30 سال اخیر رسیده است. نرخ تورم سالانه در ایالات متحده در مارس 2022 به 8.5 درصد رسید که بالاترین نرخ تورم از دسامبر 1981 است.

طبق آمار اداره سرشماری ایالات متحده، قیمت انرژی 32 درصد افزایش یافت، یعنی بنزین (48٪) و نفت کوره (70.1٪) زیرا حمله روسیه به اوکراین قیمت نفت خام را افزایش داد.

قیمت مواد غذایی نیز 8.8 درصد افزایش یافت که بیشترین میزان از می 1981 بود.

تورم خودروهای نو نیز 12.5 افزایش یافت.

بدون احتساب گروه های انرژی و مواد غذایی، تورم ایالات متحده در ماه مارس 6.5 درصد افزایش یافت که بالاترین سطح در 40 سال گذشته است.

تورم در ایالات متحده از زمانی که رونالد ریگان کاخ سفید را از جیمی کارتر به دلیل ادامه مشکلات زنجیره تامین، افزایش تقاضا و قیمت انرژی حذف کرد، در سطح بی‌سابقه‌ای قرار داشته است.

افزایش قیمت‌ها، به‌ویژه برای آمریکایی‌های کم‌درآمد، گسترده است و ضربه بزرگی به دولت بایدن است، که پیش از این کنترل کنگره را در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر حفظ کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید