لاوروف: روسیه آماده مذاکره عادلانه با اوکراین است – تابناک


به گزارش تابناک به نقل از فارس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو آماده همکاری صمیمانه و مستمر در میز مذاکره با اوکراین است.

ایتارتاس به نقل از وزیر امور خارجه روسیه گفت: تاکید ما بر نیاز جامعه جهانی به دانستن حقیقت است. جامعه بین المللی باید بداند که طرف روسی آماده همکاری صمیمانه و مستمر بر سر میز مذاکره است.

لاوروف گفت: «اما اگر هیأت اوکراینی بگوید که روسیه باید گام‌های بیشتری بردارد، یا همانطور که اکنون انجام می‌شود، ما درباره غیرنظامی‌سازی و غیرنظامی‌سازی صحبت می‌کنیم». [اوکراین] امتناع … ما فکر نمی کنیم که روند مذاکرات پیش برود.

روسیه در 24 فوریه دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز پس از آن صورت گرفت که مسکو به طور رسمی استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که عملیات نظامی او با هدف «غیر نظامی کردن اوکراین» و «غیره‌زدایی» این کشور انجام می‌شود.

روسیه همچنین اعلام کرده است که اوکراین به تعهدات خود در قراردادهای 2014 و 2015 مینسک برای حل اختلاف بین جدایی طلبان و کی یف عمل نکرده است.

چند ساعت پس از حمله روسیه، اوکراین اعلام کرد که تمامی روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده است. در واکنش به اقدام نظامی روسیه، کشورهای غربی بارها تحریم هایی را علیه اکثر موسسات مالی مسکو، بخش انرژی و نخبگان سیاسی اعمال کرده اند، از جمله لغو سیستم پیام رسان سوئیفت چندین بانک روسی.

تاکنون چندین دور مذاکره بین هیئت های روسیه و اوکراین انجام شده است. اولین مذاکرات بین دولت در 28 فوریه در منطقه گومل بلاروس انجام شد.

دیدگاهتان را بنویسید