لبنان تصاویر ماهواره‌ای انفجار بیروت را از روسیه تحویل گرفت

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز گذشته «عبدالله بوحبیب» وزیر امور خارجه لبنان در مقر وزارت خارجه روسیه در مسکو با «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود دیدار و درباره روابط دو جانبه با وی گفتگو کرد.

این دیدار حدود سه ساعت و نیم طول کشید و بعد از آن وزیر خارجه لبنان اعلام کرد که تصاویر ماهواره‌ای مربوط به انفجار بندر بیروت در 4 آگوست 2020 را از مسکو تحویل گرفتیم و این تصاویر را در اختیار قوه قضاییه لبنان قرار خواهیم داد تا به روشن شدن حقیقت این انفجار کمک کند.

وی افزود که درباره وضعیت عمومی لبنان و چالش‌های سیاسی و اقتصادی این کشور و همچنین اقداماتی که قرار است لبنانی‌ها برای حل این مشکلات انجام دهند، از جمله توافق با صندوق بین المللی پول، با طرف روسی گفتگو کرده است.

نشست میقاتی با عون و نبیه‌ بری/ تأکید بر وحدت لبنانی‌ها برای حفظ استقلالسید هاشم صفی‌الدین: آمریکا به دنبال راه حل برای کمک به لبنان نیست

عبدالله بوحبیب گفت، ما همچنین درباره راهکارهایی جهت فعال‌سازی توافق‌های دوجانبه به‌گونه‌ای که همکاری بین دو کشور را افزایش دهد، مشورت کردیم. لاوروف نیز بر تشویق شرکت‌های روسیِ فعال در زمینه انرژی و نفت جهت کار در لبنان تاکید کرد.

وزیر خارجه لبنان در پایان اعلام کرد که رسما از سرگئی لاوروف برای سفر به لبنان و بررسی دقیق اوضاع این کشور جهت تکمیل رایزنی‌ها و گفتگوها دعوت کرده است.

وزیر خارجه روسیه نیز به نوبه خود اعلام کرد که این کشور تصاویر ماهواره‌ای مربوط به انفجار بندر بیروت را به لبنان تحویل داده است.

وی اظهار داشت، ما بنا به درخواست دولت لبنان تصاویر ماهواره ای از انفجار بندر بیروت را تحویل این کشور داریم و امیدواریم که این تصاویر به بررسی علل اصلی انفجار کمک کند. ما همچنین درباره چشم انداز مشارکت موسسات اقتصادی روسیه برای بازسازی زیرساخت‌هایی که در نتیجه انفجار بندر بیروت ویران شده است، صحبت کردیم و شرکتهای روسی قصد مشارکت در روند بازسازی بندر بیروت را دارند و تصمیم نهایی با لبنان است.

این مقام روسی تاکید کرد که به توانایی «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان جهت برقراری ثبات در این کشور اطمینان دارد.

پیش از این «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان در دیدار با سفیر روسیه در بیروت رسما از روسیه درخواست کرد تا تصاویر ماهواره‌ای متعلق به انفجار بندر بیروت را در اختیار این کشور قرار دهد. او به دست آوردن این تصاویر را کمکی برای کسب اطلاعات بیشتر در راستای تحقیقات قضایی عنوان کرد.

مقامات لبنان قبلا هم از کشورهای فرانسه و ایتالیا درخواست دریافت تصاویر ماهواره‌ای مربوط به روز انفجار بندر بیروت را کرده بودند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید