لزوم تشدید نظارت بر فعالیت پزشکان در استفاده از نسخ الکترونیکی/ مردم کرمانشاه در مطب پزشکان سردرگم شدند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، حذف دفترچه‌های کاغذی درمان طرحی بود که از چند ماه قبل به منظور کاهش هزینه‌ها و رفاه حال بیمه‌شدگان در کشور اجرا شد اما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها و همکاری نکردن برخی از پزشکان به صورت تدریجی اجرا شد.

اجرای لاک‌پشتی قانون الکترونیکی شدن دفترچه‌ها مشکلات بسیاری را برای دفاتر پیشخوان و بیمه‌شدگان ایجاد کرد به طوری که برخی پزشکان بیماران را ملزم به داشتن دفترچه می‌کنند در غیر این صورت هزینه ویزیت و دارو به صورت آزاد محاسبه می‌شود.

از طرف دیگر دفاتر پیشخوان این تصمیم را بدون پشتوانه می‌دانند که سبب ورشکستگی بسیاری از دفاتر و بیکاری کارکنان آن‌ها شده است و این در حالی است که مردم نیز از این روند و امتناع پزشکان از اجرای آن ناراضی هستند.

به نظر می‌رسد نظارت بیشتر بر فعالیت پزشکان و حمایت و جبران ضرر مالی دفاتر پیشخوان حلقه مفقوده اجرای این طرح هستند که باید به آن توجه ویژه شود.

هنگام قطعی سامانه نسخه نویسی الکترونیکی نباید از بیمار هزینه آزاد گرفته شودروایتی از خالی‌کردن جیب بیماران همدانی در پی اجرای ناقص طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی

امید قادری مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به قانون لزوم حذف دفترچه و ثبت نسخ الکترونیک اظهار داشت: براساس آخرین ارزیابی، استان کرمانشاه رتبه سوم اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک را در کشور دارد و 95 درصد پیشرفت دارد.

وی با اشاره به اینکه نواقص نرم‌افزاری طرح حذف دفترچه به حداقل رسیده است عنوان کرد: دفترچه روستاییان تا پایان آذر ماه مهلت دارد و باید تا پایان آذر ماه آن را تمدید کنند که البته دفترچه کاغذی حذف شده و به صورت الکترونیک تمدید می‌شود.

قادری با بیان اینکه بیمه روستایی و عشایر رایگان و تابع نظام پزشک خانواده است گفت: در این طرح بیمار به پزشک عمومی مشخص شده مراجعه می‌کند و در صورت نیاز به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود اما بیماران صعب‌العلاج از مراجعه به پزشک عمومی معاف هستند.

وی با بیان اینکه برای 350 هزار عضو صندوق همگانی شهری نیز 260 هزار نفر پزشک خانواده انتخاب شده است افزود: افراد با مراجعه به پزشک خانواده تنها 6000 تومان هزینه ویزیت پرداخت می‌کنند و در صورت نیاز به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شوند.

قادری گفت: اکنون تجویز نسخه برای آینده برای پزشک امکان‌پذیر است اما در گذشته این محدودیت وجود داشت و مشکلاتی برای بیماران ایجاد کرده بود.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه عنوان کرد: پزشکان تا پایان آذر ماه فرصت دارند که نسخ کاغذی تجویز کنند و داروخانه آن را به الکترونیک تبدیل و برای بیمه ارسال کند اما از ابتدای دی ماه پزشکان اجازه انجام این کار را ندارند.

قادری گفت: پزشکی که از تجویز نسخ الکترونیکی خودداری می‌کند متخلف محسوب می‌شود و شهروندان می‌توانند این تخلف را با سامانه 1666 گزارش دهند.

وی افزود: چنانچه پزشکی مرتکب چنین تخلفی شود قرارداد بیمه وی لغو و مشمول جریمه مالی نیز می‌شود و به مراجع مربوطه برای رسیدگی ارجاع داده می‌شود.

قادری بیان کرد: با توجه به اینکه طرح نسخ الکترونیکی به صورت تدریجی در استان اجرا شد مشکلاتی ایجاد شده بود اما اکنون زیرساخت‌ها آماده است و هیچ پزشکی نمی‌تواند از انجام آن خودداری کند.

وی گفت: دفاتر پیشخوان دولت در گذشته کارهای صدور و تمدید دفترچه را انجام می‌دادند و طرف قرارداد ما بودند و با اجرای طرح نسخ الکترونیکی که 10 میلیارد تومان هزینه صدور دفترچه کرمانشاه را کاهش داد، اکنون به دنبال تعریف وظایف دیگری برای آن‌ها هستیم.

انتهای پیام/832/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید