لهستان باز هم عرصه را بر مهاجران در مرزها تنگ تر می‌کند

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت آلمان بعد از انتشار گزارش هایی درباره هجوم تعداد زیادی از مهاجران به مرزهای لهستان این کشور باز هم اقدامات امنیتی در مرزهای خود را تشدید می کند.

مرزبانان لهستان اعلام کردند که افسران پلیس و سربازان بیشتری را در مرزها مستقر خواهند کرد. در عکس هایی که اخیرا منتشر شده نشان داده می شود که صدها مهاجر با اسباب و اثاثیه پیاده به سمت مرزهای لهستان در حرکت هستند.

به گفته دولت لهستان این گروه ها احتمالا می خواهند برای شکستن حصارهای مرزی و عبور از مرزها تلاش کنند.

سخنگوی هماهنگ کننده اطلاعاتی لهستان ویدئویی را در توئیتر به اشتراک گذاشته که صدها نفر را در حال راه رفتن در یک خیابان مرزی نشان می دهد. وی این را اقدام خصمانه کشور همسایه خود ، بلاروس نامیده و اعلام کرد که دولت لهستان یک تیم بحران تشکیل داده است.

به دنبال آن وزیر دفاع لهستان در پیامی توئیتری اعلام کرد که 12 هزار نیرو یعنی 2 هزار نیرو بیشتر از قبل را در مرزها مستقر خواهد کرد. بقیه نیروها هم در حالت آماده باش قرار می گیرند.

وی تاکید کرد که وزارتخانه او به همراه وزارت کشور که مسئولیت پلیس و مرزبانی را بر عهده دارند برای دفاع از مرزهای لهستان آماده اند.

سخنگوی دولت لهستان هم اعلام کرد که از امروز در مرزهای با بلاروس سخت ترین شرایط از زمان اقدامات حاکم بلاروس علیه لهستان می تواند شکل گیرد.

وی تاکید کرد که دولت در تماس دائمی با آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا است.

یک سخنگوی کمیسیون اروپایی در بروکسل هم اعلام کرد که فرانتکس، اداره پناهندگی ایسو و پلیس اروپا ( یورو پل) آماده کمک به لهستان در زمینه ثبت نام مهاجران، رسیدگی به درخواست های پناهندگی و مبارزه با قاچاق هستند. اما لهستان باید این کمک ها را بخواهد. کمیسیون اروپا قبلا چندین بار برای این منظور تشویق کرده است.

لهستان کاردار سفارت بلاروس را احضار کرد

وی افزود: مرزها باید بر اساس ارزش های اروپایی و همچنین حقوق اساسی مدیریت شوند. مهاجران باید کمک های مورد نیاز خود را دریافت کنند.

لهستان مرتبا اقدامات و سیاست های خود در مرزها علیه مهاجران را تشدید می کند.

لهستان از دوم سپتامبر یک وضعیت استثنایی را در مناطق مرزی کشورش با بلاروس ایجاد کرده که بر اساس آن اجازه ورود به این منطقه به سازمان های حقوق بشری و خبرنگاران داده نمی شود.

سازمان های امدادی اتهامات جدی به لهستان به دلیل اخراج های غیر قانونی پناهجویان به بلاروس وارد می کنند که در آن حتی نوجوانان و کودکان هم از این امر مستثنی نیستند.

از سوی دیگر دولت لهستان این گونه اخراج های غیر قانونی مهاجران از مرزها را انکار نمی کند و برعکس طرحی را دنبال می کند که با نادیده گرفتن قوانین بین المللی عقب گرداندن ها را یک اقدام قانونی اعلام کند.

لهستان از دوم سپتامبر یک وضعیت استثنایی را در مناطق مرزی کشورش با بلاروس ایجاد کرده که بر اساس آن اجازه ورود به این منطقه به سازمان های حقوق بشری و خبرنگاران داده نمی شود.

پارلمان لهستان هم اخیرا چراغ سبز برای ساخت یک حصار مرزی دائمی در مرزها با بلاروس را نشان داده و مجوز نهایی برای آن را صادر کرد. دولت ملی محافظه کار لهستان می خواهد با این پروژه که حدود 353 میلیون یورو هزینه در بر خواهد داشت به مسئله هجوم پناهندگان واکنش نشان دهد.

این حصار مرزی قرار است به طول بیش از 100 کیلومتر در امتداد مرزهای شرقی اتحادیه اروپا گسترش یابد.

ورشو در هفته های اخیر هزاران سرباز را در این مرزها مستقر کرده و یک حصار موقت در امتداد این مرزها کشیده و کنترل ها را به شدت تشدید کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل از لهستان خواسته تا وضعیت فوق العاده در این منطقه را لغو کرده و مراقبت و تامین مناسب نیازهای پناهندگان و رسیدگی به درخواست های پناهندگی آن ها را در دستور کار قرار دهد.

سازمان ملل از اتحادیه اروپا و بلاروس یافتن یک راه حل سریع برای بهبود شرایط پناهندگان گرفتار شده در مناطق مرزی را درخواست کرده است.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید