لیبی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مذاکره می کند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شبکه سعودی «پاسخظاهراً عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر لیبی عصر امروز (چهارشنبه) با مقامات اسرائیلی در امان، پایتخت اردن، دیدار کرد.

به گزارش این شبکه سعودی، نخست وزیر لیبی با «دیوید بارنیر» رهبر رژیم صهیونیستی (موساد) درباره عادی سازی روابط با تل آویو گفت وگو کرده است.

الحدث در ادامه مدعی شد که الدبیبه از تل آویو خواسته است تا در زمان انتقال دولت لیبی به انتخابات به او کمک کند تا در سمت خود باقی بماند.

به گزارش این شبکه، دبیبا در مصاحبه با رئیس موساد تاکید کرد که زمان برگزاری انتخابات لیبی زودهنگام بوده است.

در این گزارش آمده است که دو طرف همچنین در مورد همکاری امنیتی لیبی و رژیم صهیونیستی در پایتخت اردن گفتگو کردند.

این ادعا در حالی مطرح می شود که دولت لیبی هنوز به گزارش این شبکه سعودی واکنش نشان نداده یا تکذیب نکرده است.

مقامات رژیم صهیونیستی هنوز در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده اند.

لیبی از سال 2011 شاهد ناآرامی های جهانی بوده است. پس از ترور معمر قذافی، رئیس‌جمهور سابق لیبی، شاهد درگیری‌هایی بین گروه‌های مختلف بوده است، به طوری که گروه‌های مسلح این کشور به دو بخش در شرق (طبرق) و غرب (طرابلس) تبدیل شده‌اند که برخی از کشورها تحت حمایت آن‌ها می‌جنگند.

دولت ائتلاف ملی لیبی و دولت شرق لیبی (به رهبری خلیفه حفتر) چندین سال بر سر قدرت جنگیدند و پس از یک سال درگیری شدید، در آگوست گذشته اعلام آتش بس کردند که منجر به پیشروی دولت وفاق به سمت پایتخت طرابلس شد.

اواخر اسفندماه سال گذشته دور جدیدی از مذاکرات سیاسی در لیبی به منظور بررسی نامزدهای ریاست جمهوری دولت موقت لیبی تحت نظارت سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس برگزار شد و محمد منفی به عنوان رئیس انتخاب شد.

در 11 مارس 2017، کابینه “حکومت وحدت ملی” به پارلمان رای اعتماد گرفت، 35 عضو کابینه “عبدالحمید الدبیبه” 132 نماینده پارلمان را به دست آوردند و تنها دو نماینده رای ممتنع، 36 نماینده رای دادند. ممتنع غایب هستند.

پس از رای اعتماد، نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی از همکاری دولت موقت و دولت وفاق ملی در شرایط سخت قدردانی کرد و از سازمان ملل متحد، اعضای کمیته گفتگوی سیاسی و کشور میزبان برای گفتگو تشکر کرد. در لیبی

عبدالحمید الدبیبه با تاریخی خواندن رای اعتماد، متعهد شد که برای آشتی ملی و جلوگیری از تکرار جنگ لیبی تلاش کند و گفت کشورش با همبستگی به سواحل امن خواهد آمد. با این حال، اختلافات بین گروه های مختلف در کشور همچنان وجود دارد.

انتهای پیام/توصیه ها در صفحه اصلیدیدگاهتان را بنویسید