محورهای نا مناسب مواصلاتی؛ توسعه روستاهای "کوهرنگ" را مختل کرده است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، روستاها بخش مهمی از تقسیمات کشوری هستند، زیرا قسمت عمده محصولات کشاورزی و دامی در آنجا تولید می‌شود، برخی از روستاها نیز جنبه گردشگری و توریستی دارند.

اما با این وجود متاسفانه به برخی از روستاها توجه کمتری شده و با وجود استعدادهای فراوان جزو مناطق کم‌ برخوردار هستند، یکی از مشکلاتی که روستاها دارند عدم وجود راه دسترسی مناسب با مراکز شهرستان‌ها می‌باشد، برخی روستاها به دلیل قرار گرفتن در مناطق صعب‌العبور با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند.

هرساله با شروع بارش‌ها گردنه‌ها و راه‌های ارتباطی روستایی در چهارمحال و بختیاری مسدود می‌شود، گردنه‌هایی مانند گردنه عسل‌کشان در شهرستان کوهرنگ پس از بارش برف گاها تا چندین ماه مسدود و راه ارتباطی مردم با مرکز شهرستان قطع می‌شود.

همچنین در زلزله اخیری که در شهرستان کوهرنگ رخ داد، به گفته مسئولان عدم راه روستایی مناسب کار امدادرسانی به زلزله‌زدگان و حتی بازسازی مناطق زلزله‌زده را با مشکلات جدی مواجه کرد.

از سوی دیگر بسیاری از جاده‌های ارتباطی روستاهای شهرستان کوهرنگ صعب‌العبور و خاکی است، جاده‌هایی که اصلا نمی‌توان روی آن نام "راه ارتباطی" گذاشت.

اعتبارات برای راه‌سازی و آسفالت جاده‌های روستایی کوهرنگ جوابگو نیست

مرتضی زمانپور، فرماندار شهرستان کوهرنگ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهارداشت: حدود 900 کیلومتر جاده روستایی در شهرستان کوهرنگ وجود دارد که 350 کیلومتر از این جاده‌ها خاکی و 520 کیلومتر نیز ایلراه عشایری می‌‌باشد، جاده‌های اصلی ارتباطی نیز شامل 4 خطه کوهرنگ فارسان، جاده تونل گردنه تاراز، تونل هونی و جاده دهستان موگویی است.

فرماندار کوهرنگ با اشاره به اینکه اعتبارات خوبی از دفتر مناطق محروم برای توسعه راه‌‌های روستایی کوهرنگ قرار گرفت، گفت: مبلغ 26 میلیارد تومان اعتبارات جاده‌های روستایی و 11 میلیارد تومان از اعتبارات مناطق محروم به این امر اختصاص داده شده است.

وی افزود: اعتبارات شهرستانی و استانی برای راه‌سازی و آسفالت جاده‌های روستایی کوهرنگ جوابگو نیست ما این موضوع را جزو پیشنهادات سفر ریاست جمهوری قرار دادیم که بتوانیم اعتبارات ملی جذب کنیم.

زمانپور با اشاره به مشکلات متعدد برای راه‌سازی و آسفالت جاده های روستایی کوهرنگ گفت: با توجه به افزایش قیمت‌ها و بحث اسناد خزانه که مدت‌دار هستند، پیمانکاران از کار انصراف می‌دهند.

بسیاری از پیمانکاران از ادامه بحث راه‌سازی منصرف شدند

فرماندار کوهرنگ ادامه داد: در حال حاضر پیمانکاران جاده غار یخی چما، پیمانکاران روکش آسفالت گردنه شاه‌منصوری افسرآباد وچهارخطه کوهرنگ فارسان از کار انصراف زدند و 54 کیلومتر از جاده‌های بخش بازفت نیز به مشکل برخورده است.

وی بیان کرد: در سال 98 حدود 2150 میلی‌متر بارش در کوهرنگ داشتیم که به جاده‌های آسفالته آسیب زد همچنین زمین لرزه و رانش زمین در این منطقه باعث آسیب به جاده‌ها می‌شود.

جاده ترانزیتی ایران و ارمنستان به زودی تکمیل می‌شودباران پاییزی سوءمدیریت در احداث جاده ملی « پاتاوه-دهدشت» را نمایان کردبهبود وضعیت جاده‌ها و تامین آب از موضوعات مهم استان خراسان جنوبی است

فرماندار کوهرنگ خاطرنشان کرد: متولی راه‌سازی اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و راه و شهرسازی می‌باشد که باید در این زمینه پاسخگو باشند.

انتهای پیام/7540/ی

source article

دیدگاهتان را بنویسید