مذاکره با اوکراین آسان نیست/ تلاش غرب برای توقف همکاری با مسکو – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانسرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه ارمنستان گفت: ما یک عملیات نظامی ویژه را در اوکراین برای محافظت از مردم دونباس آغاز کرده ایم.

لاوروف با اشاره به اینکه روند مذاکره با اوکراین آسان و دشوار نیست، گفت: روسیه تمام تلاش خود را برای دستیابی به اهداف روند مذاکره با اوکراین انجام می دهد. مقامات اوکراینی باید اقدامات جدی برای پایان دادن به تبعیض علیه مردم روسی زبان در اوکراین انجام دهند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: غرب بسیاری از کشورها را به توقف همکاری با روسیه در همه زمینه ها سوق می دهد. ما برگزاری جلسات در چارچوب مذاکرات با اوکراین در کشورهای دیگر را مستثنی نمی کنیم.

لاوروف همچنان از نقش مثبت بلاروس در مذاکرات روسیه و اوکراین استقبال کرد.

وی گفت: ما همه مناطق و استان های روسیه را تشویق می کنیم تا روابط مستقیم با ارمنستان برقرار کنند. ما با ارمنستان در مورد مسائل مختلف بین المللی موضع یکسان و نزدیک داریم. من و ارمنی ام در مورد خلع سلاح در مرز ارمنستان و آذربایجان صحبت کردیم.

وی گفت: ارمنستان یکی از مهمترین شرکای تجاری ما است و تجارت بین دو کشور به سطح قبل از کووید بازگشته است.

لاوروف همچنین از عادی سازی روابط میان ارمنستان و ترکیه استقبال کرد و افزود: ما متعهد به حل و فصل اوضاع در منطقه قره باغ کوهستانی هستیم و نیروهای حافظ صلح در منطقه در حال بررسی تنش هایی هستند که ماه گذشته در قره باغ کوهستانی ایجاد شد. روسیه آماده است تا زمینه را برای امضای توافقنامه بین ارمنستان و آذربایجان فراهم کند.

وزیر امور خارجه ارمنستان در این نشست گفت: ما طرحی را برای همکاری دیپلماتیک با روسیه طی دو سال آینده امضا کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید