مراحل پایانی مذاکرات و بازی های نود دقیقه ای غربمذاکرات برای رفع تحریم ها همچنان ادامه دارد، اما با نزدیک شدن به مراحل پایانی، حجم اطلاعات و اطلاعات نادرست افزایش یافته است، البته این موضوع جدید نیست و به بازی 90 دقیقه ای غرب مرتبط است. تشدید تنش ها و ایجاد هیجان در محیط مذاکره. پیش از این در مذاکرات هسته ای با ایران که منجر به توافق 2015 شد، آمریکا و اروپایی ها اشاره کرده اند که در روزهای پایانی مذاکرات، بازی های تاکتیکی را اغلب از طریق رسانه ها آغاز خواهند کرد تا امتیاز بیشتری کسب کنند و ایران را به نادیده گرفتن این توافق سوق دهند. خواسته ها و پیشنهادات مذاکره کنندگان کشور ما متاثر از فضای هیجانی است.

چنین اقداماتی بخشی از رویکرد فرامتنی غربی ها به برجام است کشورهای غربی به ویژه آمریکا در مذاکرات مختلف دو رویکرد متنی و فرامتنی دارند، متن مربوط به بحث های حقوقی و فنی است که بر سر میز مذاکره صورت می گیرد اما فرامتن. تمرکز آمریکا بر اظهارات فرامتنی است زیرا در چارچوب پرونده، از نظر فنی و حقوقی متهم به نقض تعهدات خود در برجام و تلاش برای فضاسازی با رسیدن به مراحل پایانی مذاکرات است.

البته تیم مذاکره کننده کشورمان نشان داده است که بازی های غرب را به خوبی دنبال می کند و از اهداف تبلیغاتی و احساسی آمریکا آگاه است و از خطوط قرمز و الزامات فنی و قانونی جمهوری اسلامی ایران کوتاه نمی آید.

شایعات برای کسب امتیاز در حال پخش شدن است

یکی از گزارش ها و شایعاتی که در روزهای اخیر در رسانه های غربی منتشر شد، اتحاد و تقابل همه کشورهای 1+4 علیه ایران در وین است. این بیانیه پیشتر در آغاز دور هفتم مذاکرات بیان شده بود. در واقع رسانه های غربی سعی دارند با استفاده از این حربه نشان دهند که بین ایران، روسیه و چین اختلاف وجود دارد. در جریان رایزنی های مستمر و نزدیک بین سه کشور ایران، روسیه و چین، دو کشور از دیدگاه های هیات ایرانی حمایت کردند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه اخیر خود درباره مراحل پایانی مذاکرات و مسئولیت ایالات متحده برای خروج از برجام گفت: او انجام داد. در عین حال، هنوز مشکلات قابل توجهی وجود دارد که باید برطرف شود. یک ضرب المثل چینی می گوید که 90 مایل تنها نیمی از مسیر 100 مایلی است. چون جاده در نهایت سخت تر می شود. این بر عهده آمریکاست که عامل بحران هسته ای ایران است، اقدامات پیشگیرانه تری در برابر اقدامات متقابل طرف ایرانی انجام دهد تا به زودی همه مشکلات باقی مانده حل شود.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در توییتر خود درباره مشکلات مراحل پایانی مذاکرات نوشت: گفتگوی تلفنی با دکتر باقریم در ذهن من دو گفته درباره مذاکرات وین را تایید کرد. : هر از چند گاهی اجرای دستورالعمل های منطقی و قانونی تهران برای مذاکره کنندگان ایرانی دشوار است. 2. به «نشان دادن» ابتکار دور زدن احزاب غربی ادامه دهید.

توافق نهایی به رفتار مسئولانه غرب بستگی دارد

در عین حال همه طرف ها از رسیدن به مرحله نهایی و لزوم تصمیم گیری های سیاسی صحبت می کنند. ایران خواسته ها و ابتکارات خود را به میز مذاکره ارائه کرد و سعی کرد با دیدگاهی تعاملی پیش برود. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که در پی توافق خوب در اسرع وقت، تیم مذاکره کننده ایرانی از ابتدا اعلام کرده است که حاضر به پذیرش چیزی کمتر از برجام نیست. حوزه تحریم

در همین راستا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس در مرحله حساس آتی مذاکرات وین، بر ضرورت جدیت و مسئولیت‌پذیری طرف‌های مذاکره با ایران تاکید کرد و این مرحله را به‌عنوان یکسان دانست. در نتیجه یک رویکرد و ابتکار عقلانی، بر لزوم توافق جمعی بین همه طرف‌های مذاکره بر یک متن واحد و توجه به خواسته‌های برحق جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

با این حال، غرب همچنان در تلاش است تا با تکرار بازی های 90 دقیقه ای در توافق 2015 امتیازات بیشتری از ایران بگیرد، اما کشورهای غربی به ویژه آمریکا باید لزوم تصمیم گیری های عاقلانه سیاسی، زیاده خواهی و زیاده خواهی را درک کنند. آمریکا باید بپذیرد که دلیل مذاکرات کنونی و بحران بر سر نتیجه، خروج یکجانبه آمریکا بوده است. طبیعتا آمریکا باید این مسئولیت را بپذیرد و اقدام موثری انجام دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این زمینه به گفت و گوی تلفنی خود با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد و نوشت: با جوزپ بورل درباره آخرین وضعیت مذاکرات در وین صحبت کردیم. پایبندی به خطوط قرمز ایران برای ما تعیین کننده است، روند رو به جلو است، اما برخی مسائل مهم هنوز پیش روی ماست. ابتکارات طرف ایرانی توافق را در دسترس قرار می دهد، اما رسیدن به توافق نهایی به رفتار مسئولانه طرف غربی بستگی دارد.

مذاکرات در تصمیم گیری های سیاسی دشوار به مرحله حساسی رسیده است. از سوی دیگر، ایران انتظار موجهی دارد که به مذاکره مسئولانه ادامه خواهد داد. اگر در چنین شرایطی طرف های غربی با هوشمندسازی و ایجاد فضای هیجانی سعی در تاثیرگذاری بر مذاکرات داشته باشند و از ایران امتیاز بگیرند، مسئول جلوگیری از توافق خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید