مرحوم ریشاری جلوی تحریک «مهدی هاشمی» را گرفت/ معتقد به همکاری – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه سیاست نقش آیت‌الله ری شهری در شناسایی و پیگیری تحریکات مهدی هاشمی بی‌نظیر است و می‌گوید: او موفق شد این تحریک را خنثی کند. وی پیروی و همراهی با امام و مقام معظم رهبری را بارزترین ویژگی متولیان فقید حرم عبدالعظیم حسنی و در عین حال فعالیت در حوزه حدیث به ویژه قرآن می داند و از آموزش ارتش یاد می کند. از. و موسسات و دانشگاه های حدیث.

وی به عنوان عضو کمیته اجرایی اجلاس خبرگان رهبری گفت: مرحوم ریاشری همیشه بدون اتلاف وقت می نوشت. کتاب او زاده همین توانایی است.

این چیزی است که آیت الله سید احمد حاتمی از اعضای شورای خبرگان رهبری و عضو شورای نگهبان علمای حقوق در گفت و گو با خبرنگار مر درباره فعالیت های مرحوم محمد محمدی نیک بیان کرده است. محمدی ریشاری به مناسبت چهلمین روز درگذشت وی.

مرحوم ریاشری جلوی تحریک «مهدی هاشمی» را گرفت/ معتقد به اقدام جمعی بود.

مشروح گفتگو با آیت الله حاتمی به شرح زیر است.

با توجه به اینکه در آستانه چهلمین روز ختم آیت الله محمدی ریشاری قرار داریم، نقش ایشان را در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی چگونه ارزیابی می کنید؟

آیت الله ریشری در معرفی و شناسایی تهدیدکنندگان نظام و انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشت. در برخی موارد، منحصر به فرد است. به عنوان مثال نقش او در شناسایی و پیگیری تحریکات مهدی هرسمی بی نظیر بود. ریشاری با حمایت امام راحل (ره) با موفقیت به جریانی پیوسته که می تواند برای انقلاب اسلامی خطرناک باشد. مرحوم ریشاری هم رزمنده قبل از انقلاب بود و طعم اسرای ظالم را می چشید.

آیت الله ری شهری در شناسایی و پیگیری تحریکات مهدی هاشمی بی نظیر بوده و در خنثی سازی آن بسیار موفق بوده است.

یکی از مسئولیت های حساس مرحوم آیت الله ریشری در دوران پس از انقلاب، محاکمه یک کودتاچی «نقابدار» بود، نقش ایشان را در آن زمان چگونه ارزیابی می کنید؟

از دیگر وظایف مهم آیت الله ری شهری، شناسایی و محاکمه کودتاچی کودتای نوژه بود. کودتا یک کودتای بسیار خطرناک است و در صورت موفقیت، همه کشورهای بزرگ جهان از جمله ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی و چین و همه کشورهایی که در آن روز اصلاحات اساسی انجام شده است، فرانسه و بریتانیا کودتا هستند. قرار بود تایید شود. کودتا با هماهنگی دنیای استکبار انجام شد، اما با یاری خداوند 15 دقیقه قبل از شروع کودتا، عامل کودتا دستگیر و ناکام ماند. مهم این است که باید واقعیت های جریان مهدی هرشمی که بعدها به کودتای نقاب معروف شد را برای نسل انقلاب توضیح دهیم.

بارزترین ویژگی سیاسی مرحوم آیت الله ریشاری چه بود؟

همراهی دولت بارزترین ویژگی سیاسی آقای ریشاری بود. زیرا هر کاری که در زمان امام (ره) انجام می داد با هماهنگی و مشورت امام انجام می شد و بعد از ارتحال امام هم همین حرفه و روش به مشورت و مشورت با مقام معظم رهبری ادامه می داد.

با توجه به اینکه در جلسه کارشناسی حضور دارید، خاطره ای از مرحوم ریشاری، توصیه ها و صحبت های ایشان در جلسه کارشناسی دارید؟

خاطره آیت الله ریشاری در مجلس خبرگان رهبری این است که ایشان در مجلس خبرگان رهبری وقت تلف نکردند و در فرصتی که بین ایشان پیش آمد، نوشته خود را تصحیح و نوشتند. برایشان ستودنی بود که به سخنرانی گوش دادند و هر جا که لازم بود ایستادند و وقت را تلف نکردند.

ویژگی های رفتاری و اخلاقی و شخصیت علمی مرحوم ریشاری را چگونه ارزیابی می کنید؟

مرحوم ری شهری نیز با رهنمودهای حضرت عبدالعظیم (ع) کارهای بزرگی انجام داد و مدیریت موفق خود را به نمایش گذاشت. تاکید می کنم که املای نانوشته غلط نیست، اما اگر کسی بخواهد آن را املا کند، ممکن است اشتباه کند. خدمت مرحوم ریشاری به عنوان ناظر جای تقدیر دارد.

مرحوم آیت الله ریشاری در عرصه علم به ویژه در زمینه حدیث شخصیت برجسته ای بود و به نظر من کارگردان موفقی بود.

به نظر من چیزی که من می توانم به خاطر ویژگی ها و ویژگی های اخلاقی او تحسین کنم این است که او توانایی همکاری با یکدیگر را داشت و بسیاری از کتاب های او برخاسته از این توانایی است. مرحوم ریشاری یک شخصیت علمی را پرورش می داد و بحث می کرد. خودشان به من گفتند در مورد دایره المعارف امام مهدی (عج) بحث می کنند. مثلاً در رابطه با علائم ظهور، یکی دو بار محتوا را زیر و رو کردند تا ثمر دهد. به نظر من ارزش این را دارد که بتوانیم کار جمعی انجام دهیم و به صورت دسته جمعی مدیریت کنیم. بحمدالله مرحوم ری شرعی این امر را به دست گرفت که بخشی از آن به دلیل سخاوت و تواضع علمی زین بود.

دیدگاهتان را بنویسید