مرغ از سفره مردم کاشان پَر کشید/افزایش قیمت موجب کاهش مصرف شده است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان ، این روزها مواد پروتئینی همچون گوشت سفید خیال ارزان شدن ندارند و علاوه بر آن نیز محصولات دیگر آن نظیر تخم مرغ نیز روند افزایشی داشته است به نحوی که طی گزارشی هر دانه تخم‌مرغ بر اساس فروش در واحدهای صنفی دو هزار تومان قیمت‌گذاری شده بود.

همین موضوع باعث شده است که گوشت سفید نیز از سر سفره مردم کاشان پر بکشد و مردم کاشان از گوشت سفید کمتر استفاده کنند چراکه این روزها قیمت این محصول پروتئینی به دلیل افزایش قیمت کاهش داشته است.

مرتضی یکی از شهروندان کاشانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه تا پیش از افزایش قیمت ها شاید ماهانه برای منزل گوشت مرغ تهیه می‌کردم، اظهار داشت: قیمت گوشت قرمز افزایش قایل توجهی داشته است و از این رو بیشتر مصرف ما متمرکز بر گوشت سفید بود.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر گوشت مرغ و دیگر محصولات پروتئینی افزایش قیمت قابل توجهی داشتند، افزود: گوشت مرغ با افزایش قیمت در روزهای اخیر، افزایش قیمت تخم مرغ و بالا بودن قیمت گوشت قرمز باعث شده است سفره ما کوچکتر و کمتر از محصولات پروتئینی استفاده کنیم.

این شهروند کاشانی با بیان اینکه امید به دولت جدید و آیت‌الله رئیسی بسیار زیاد است، ابراز داشت: وزیر جهاد کشاورزی رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس بوده و از کمبودهای این حوزه اطلاع کافی دارد و لازم است مسئولان امر در این زمینه تمهیدات لازم را پیش‌بینی کنند تا شاهد آن باشیم که فشارهای اقتصادی از روی مردم برداشته می‌شود.

گوشت مرغ گران‌تر از نرخ مصوب در فروشگاه‌های محلی همدان عرضه می‌شودکمبود مرغ به تخم‌مرغ رسید/ روزانه بیش از 6 تن تخم مرغ در گناباد تولید می‌شودتخم مرغ هم از سبد غذایی کاشانی‌ها پرکشید/ هرعدد 2000 تومان!

علیرضا دیگر شهروند کاشانی با بیان اینکه بنده یک کارگر یک شرکت خصوصی با ماهانه چهار میلیون تومان حقوق هستم، اظهار داشت: ماهانه حدود یک میلیون و 200هزار تومان بابت اجاره منزل و قبوض آب، برق، گاز و تلفن پرداخت می کنم.

وی با بیان اینکه همسرم بیمار و ماهانه به طور متوسط حدود 300هزار تا 400هزار تومان هزینه داروی همسرم می‌شود، ابراز داشت: حدود شش الی هفت سال است که به دلیل مخارج بالای زندگی مسافرت نرفتم و آنچه که درآمد بوده برای خوراک مصرف شده است.

این شهروند کاشانی با بیان اینکه حسرت پوشیدن یک دست لباس خوب چند سالی است به دل ما مانده است، ابراز داشت: با تمامی این موارد و مشکلات زندگی را گذرانده‌ام اما واقعا با افزایش قیمت اقلام نظیر مرغ و تخم‌مرغ توان خرید این اقلام نیز از من گرفته شده است.

وی با بیان اینکه با افزایش قیمت‌ها مجبور شدم که کمتر گوشت قرمز و گوشت مرغ تهیه کنم، گفت: افزایش قیمت‌ها سرسام آور شده است و هر از چند گاهی یکی از اقلام اساسی مشمول افزایش قیمت شده است و دلیل این افزایش قیمت نیز مشخص نیست در حالی که قشر ضعیف جامعه در مضیغه هستند.

زهرا یکی از زنان سرپرست خانوار با دو فرزند است؛ وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه چند سال پیش همسرم را در یک حادثه رانندگی از دست دادم، اظهار داشت: در این چند سال من ماندم و دو بچه یتیم که آنان را تاکنون با سختی فراوان بزرگ کردم‌.

وی با بیان اینکه از آنجا که شرایط جسمی من اجازه کار کردن را نمی‌دهد، درآمد خاصی ندارم، افزود: یارانه هایی که دولت به ما می‌دهد بخش اعظمی از درآمد ما است و خودم نیز کارهای سبک را نظیر نگهداری از نوزاد و غیره انجام می‌دهم و تمامی درآمد من ماهانه به سه میلیون تومان نمی‌رسد.

این شهروند کاشانی با بیان اینکه افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ و گوشت قرمز واقعا بدون برنامه است، ابراز داشت: دلیل این افزایش قیمت را متوجه نمی‌شوم و هر بار برای تهیه اقلام و مایحتاج که به سراغ واحدهای صنفی می‌روم با افزایش قیمت مواجه می‌شوم و این موضوع برای من توجیهی ندارد.

وی با بیان اینکه این افزایش قیمت باعث شده است تا سفره ما از این میزان هم کوچکتر شود، گفت: در برهه‌ای از زمان حتی پولی برای خرید نان هم ندارم چراکه تهیه اقلام و مایحتاج زندگی و خرج و مخارج بسیار بالا و درآمد من نیز بسیار پایین است.

محمد نادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان با بیان اینکه افزایش قیمت مرغ باعث شده است تا از مصرف آن کاسته شود، اظهار داشت: گوشت قرمز نیز از 100هزار تا 150هزار تومان است به نحوی که ران و سر دست بره نر 150هزار تومان و شقه گوسفندی نیز 120هزار تومان به فروش می رسد.

وی با بیان اینکه خرده فروشی نیز 100هزار تومان به ازای هر کیلو به فروش می‌رسد، افزود: ران مرغ نیز حدود 32هزار تومان به فروش می‌رسد اما همچنان مرغ 25900 تومانی دولتی به فروش می‌رسد و مرغ شمال نیز حدود 30هزار به دشت مصرف‌کننده می‌رسد.

رئیس اتحادیه مواد پروتئینی با بیان اینکه با توجه به تغییر فصل افزایش مصرف گوشت قرمز بیشتر می‌شود، ابراز داشت: در این شرایط حدود 20 درصد مصرف گوشت قرمز افزایش داشته است و میزان کشتار دام نیز در این ایام افزایش پیدا کرده است.

انتهای پیام/801/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید