مسکو: آمریکا به پیشنهادی امنیتی روسیه پاسخ نداده است

بین الملل / آمریکا، اروپا

http://fna.ir/5j4cn ۰ مسکو: آمریکا به پیشنهادی امنیتی روسیه پاسخ نداده است

وزارت خارجه روسیه با اشاره به بی‌پاسخ ماندن پیشنهادهای امنیتی این کشور از سوی آمریکا، تصریح کرد که معلوم نیست در صورت مخالفت واشنگتن و ناتو با این پیشنهادات، روسیه هم استقرار موشک در اروپا را لغو کند.

مسکو: آمریکا به پیشنهادی امنیتی روسیه پاسخ نداده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) از احتمال استقرار سامانه‌های موشکی این کشور در قاره اروپا خبر داد.

ریابکوف طی نشست خبری در مسکو گفت دولت آمریکا هنوز به پیشنهادهای روسیه در مورد تضمین‌های امنیتی پاسخ نداده است.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی در این‌باره توضیح داد: «تا زمانی که آنها پاسخ ندهند، ما منتظریم، خواهیم دید که آنها چه پاسخی خواهند داد. تاکنون ما فقط انواع اظهارات را می‌شنویم که مسئله مهمی است. نکته اصلی به طور کلی این است که ببینید آنها از جانب واشنگتن به ما چه خواهند گفت».

معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو به پاسخ سریع واشنگتن درباره تضمین‌های امنیتی نیاز دارد، تاکید کرد روسیه هنوز تصمیمی برای لغو تعلیق استقرار موشک‌های میان برد و کوتاه برد در اروپا نگرفته است.

بر اساس این گزارش، ریابکوف در این‌باره اظهار داشت که اگر آمریکا و اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیشنهادهای امنیتی روسیه را نپذیرند، معلوم نیست مسکو هم از لغو تعلیق استقرار سامانه‌های موشکی در اروپا صرف نظر کند.

به نوشته ریانووستی، وی همچنین افزود: «هر چیز را نمی‌شود به هم ربط داد. ما فعلا تصمیمی برای لغو این تعلیق نداریم، برعکس، این توقف را ادامه می‌دهیم و به عنوان اقدامی اعلام شد که تا وقتی که سامانه‌های موشکی آمریکا در مناطق خاصی ظاهر نشود، ادامه می‌یابد».

این دیپلمات روس همچنین تصریح کرد آمریکا به‌دنبال آن است که پاسخ به پیشنهادات مسکو در مورد ضمانت‌های امنیتی را به تعویق بیاندازد و شروطی را برای آن فراهم کند.

بر این اساس، ریابکوف در ادامه گفت که روسیه به اظهار داشت «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره لزوم حضور کشورهای اروپایی در رایزنی‌های بین مسکو و واشنگتن درباره تضمین‌های امنیتی توجه کرده است.

ریانووستی در خبر دیگری به نقل از وی نوشت: «ما پیشنهاد می‌کنیم که آمریکا مذاکرات دوجانبه را در مورد این موضوع انجام دهد. در مورد سایر قالب‌ها، ما خواسته‌های برخی از چهره‌ها را در نظر می‌گیریم. اما وقتی این کار را انجام می‌دهیم به این معنا نیست که ما در حال تغییر موضع خود هستیم. ما همچنان از روند مذاکرات دوجانبه با واشنگتن حمایت می‌کنیم».

بورل شامگاه یکشنبه روسیه را متهم کرد که قصد دارد کشورهای اروپایی را از مذاکرات امنیتی «حذف» کند، اما ابراز امیدواری کرد که آمریکا اجازه این امر را ندهد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ص

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید روسیه آمریکا ناتو سرگئی ریابکوف این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • ادعای بورل درباره روسیه و اروپا

  • ناتو از درخواست روسیه احساس اهانت کرده

  • آلمان:ناتوبه مسکواجازه دیکته موضع نمیدهد

  • فرانسه: نمی‌خواهیم به جنگ سرد بازگردیم

source

دیدگاهتان را بنویسید