مصرف دارو در ایران نسبت به جمعیت بالاست/ هزینه‌کرد 5000 میلیاردی بیمه سلامت در کرونا

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ محمدمهدی ناصحی در نشست خبری امروز با بیان اینکه در 18 ماه گذشته فعالیت‌های مناسبی در حوزه نسخه الکترونیکی انجام شده و در برخی استان‌ها بیش از 90 درصد استقرار نسخه الکترونیکی اتفاق افتاده، گفت: در برخی شهرها مانند تهران و کرج این میزان کمتر است. در حال حاضر خدمات سطح یک روستایی هم به پوشش نسخه الکترونیکی متصل شده است. این برنامه به همکاری پزشکان و مردم نیازمند است. تمام مراحل نسخه الکترونیکی تا نزدیک به 60 درصد پیاده شده که میزان مناسبی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: کشوری را سراغ نداریم که در کمتر از هشت سال نسخه الکترونیکی پیاده کرده باشد و مهلتی که ما برای اجرای این برنامه در نظر گرفتیم تا ابتدای دی ماه 1400 است و در نتیجه به مراکز اعلام کردیم از اول دی ماه هیچ پرداخت غیر الکترونیک از طرف بیمه‌ها انجام نمی‌شود.

وی افزود: در موضوع کرونا، بالغ بر 5000 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم که بالغ بر 90 درصد آن در بخش بستری بوده است.

وی در پاسخ به این سؤال تسنیم که "باتوجه به افزایش بروز بیماری قارچ سیاه در پی مصرف بی‌رویه کورتون‌ها در برخی بیماران کرونایی، آیا نظارت بر نسخ تجویزی به خوبی انجام می‌شود؟" تصریح کرد: بیماری کرونا دو فاز التهابی و ویروسی دارد؛ در فاز التهابی، داروهای کورتونی مؤثر هستند؛ البته به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بروز قارچ‌ها بیشتر می‌شود. درباره بیماری قارچ سیاه داروی آمفوتریسین‌بی مؤثر و تحت پوشش بیمه است و در بخش بستری تا 90 درصد هزینه آن را پوشش می‌دهیم. در زمینه تأمین دارو و اینکه کورتون‌ها به چه صورت و چه موقعی مصرف شوند مشکل داشته‌ایم و استفاده بی‌رویه و نابه هنگام داروها یکی از مشکلاتی است که در کشور با آن مواجهیم و ایران جزو کشورهایی است که در بالای جدول مصرف دارو نسبت به جمعیت قرار دارد.

وی ادامه داد: مردم و پزشکان در زمینه مصرف دارو استانداردها را رعایت نمی‌کنند و میزان تولید و مصرف دارو افزایش یافته است و برخی داروها قاچاق می‌شوند. در بخش نظارتی در بیمه سلامت بر نسخ تجویزی نظارت می‌کنیم اما بخش‌های فنی مربوط به دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در پاسخ به این سؤال که "اگر فردی پس از تزریق واکسن کرونا دچار عوارض نادر واکسن شود چه حمایت بیمه ای از او می‌شود؟" گفت: اگر پس از تزریق واکسن کرونا عارضه رخ دهد و نیاز به بستری و مراجعات سرپایی وجود داشته باشد بیمه سلامت آن را پوشش می‌دهد و اگر کسی نیز بیمه نباشد می‌تواند تحت پوشش بیمه همگانی ما قرار بگیرد؛ فوت ناشی از واکسن نیز اگرچه بسیار نادر است اما مربوط به بیمه‌های تجاری مانند بیمه عمر است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه در سال‌های قبل فاصله پرداختی بیمه به موسسه‌های دولتی و خصوصی تا 18 ماه بوده است اما الان تا مردادماه را در بخش خصوصی پرداخت کرده‌ایم، گفت: ماهانه 470 میلیارد تومان فقط برای نسخه الکترونیک پرداخت می‌کنیم.

هزینه بستری هر بیمار کرونایی در بخش خصوصی 11 میلیون تومان است/ شرط رایگان بودن تست کروناآمار کرونا در ایران| فوت 238 نفر در شبانه‌روز گذشته

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید