مصرف روزانه 86 میلیون لیتر بنزین در کشور/ بنزین نوروزی عرضه می شود«جلیل سالاری» امروز در جمع خبرنگاران و در پاسخ به ایرنا با امتناع از واردات بنزین از نوروز 1401، افزود: برآوردهای خوبی برای تامین بنزین مورد نیاز نوروز امسال داشتیم و در حال حاضر ذخایر گاز خوب است و این در سال جاری بود. وضعیتی که عرضه را نگران می کند. همچنین سوخت زمستانی برای صنایع بزرگ و نیروگاه ها وجود داشت.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا با اشاره به اینکه میانگین مصرف بنزین در سال جاری به 86 میلیون لیتر در روز رسیده است، ادامه داد: اکنون تولید بنزین بین 103 تا 104 میلیون لیتر در روز برآورد می شود.

سالاری به اقدامات انجام شده در پالایشگاه لاوان برای افزایش تولید بنزین کشور اشاره کرد و گفت: در چند روز اخیر اقداماتی در پالایشگاه لاوان برای جلوگیری از خام فروشی انجام شده است.

وی افزود: مدت ها نفتای پالایشگاه با قیمت های پایین صادر می شد و این در حالی بود که واحد تبدیل نفتا به بنزین تکمیل و کاتالیزور معلق بود.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه مهلت دو ماهه برای توقف صادرات نفتا داده شده است، افزود: اکنون در پالایشگاه لاوان نفتا در حال تبدیل به بنزین است.

وی دلیل تمایل پالایشگاه ها به صادرات نفتا را افزایش قیمت این محصول نسبت به بنزین در حساب های سال گذشته عنوان کرد و گفت: قیمت بنزین 15 تا 20 دلار بیشتر از نفتا است.

افزودن LPG به سبد سوخت خودرو به صرفه نیست

سالاری در ادامه با بیان اینکه ورود گاز مایع به سبد سوخت خودرو دارای چالش های متعددی است، ادامه داد: یکی از چالش های اصلی قیمت گذاری و قیمت گذاری گاز مایع است که در حال حاضر در کشور وجود دارد و البته رقابتی با این قیمت گذاری وجود ندارد. سیستم .

وی تاکید کرد: LPG از نظر ارزش حرارتی، شاخص کیفیت و هزینه های تولید و انتقال توان رقابت با CNG و بنزین را ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: نکته دوم تحول ناوگان است. چالش سوم میزان دسترسی و انتقال گاز طبیعی مایع از محل تولید به محل مصرف است که در سراسر کشور یافت نمی شود.

وی افزود: از سوی دیگر در برنامه هفتم و هشتم توسعه افزایش تولید پلیمر مد نظر است و برای تکمیل زنجیره ارزش در این بخش از صنعت پتروشیمی توجه به خوراک مایع در اولویت است.

سالاری گفت: امروزه طرح های پتروشیمی عمدتاً در حوزه اوره آمونیاک و متانول است که تبدیل آن ها به زنجیره پایین دستی یکی از مراحل آن است.

وی با اشاره به اینکه میزان LPG در کشور بالاست، تصریح کرد: این میزان می تواند در قالب قراردادهای بلندمدت در صنعت پتروشیمی بر اساس قیمت صادراتی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین بخشی از گاز مایع باید به آن سمت هدایت شود زیرا ارزش افزوده بالایی دارد و امروز امکان ورود به سبد سوخت خودرو وجود ندارد.

تحویل 15 میلیارد لیتر سوخت مایع به نیروگاه ها

معاون وزیر نفت با تاکید بر خشکسالی سال آبی گذشته گفت: یکی از اتفاقاتی که در حوزه سوخت در سال جاری رخ داد، با توجه به خشکسالی سال آبی گذشته، تولید نیروگاه های برق آبی کاهش یافت و این امر در شرایطی که مصرف برق تا 10 درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: با این حال میزان نفت کوره عرضه شده به نیروگاه ها مانند سال گذشته 6 میلیارد لیتر است و بیشترین سوخت مایع عرضه شده به نیروگاه ها گازوئیل است.

به گفته سالاری، امسال حدود 15 میلیارد لیتر سوخت به نیروگاه ها تحویل داده شده است.

وی افزود: امروز با کسری نفت کوره برای صادرات مواجه هستیم، اما با توجه به مصرف بالای گاز در بخش داخلی که در برخی روزها به 650 میلیون مترمکعب رسیده و تراز منفی ایجاد کرده، موظف به تامین سوخت برای نفت هستیم. برق کارخانجات و صنایع بزرگ.”

سالاری با تاکید بر اینکه دنیا از نفت کوره و حتی زغال سنگ در نیروگاه ها استفاده می کند، گفت: اما علاوه بر آن به روش های زیست محیطی نیز آگاهی دارند.

بررسی سیستم کنترل جایگاه سوخت

وی با بیان اینکه تصمیم وزیر سابق نفت برای توسعه برندسازی در پمپ بنزین ها هدف گذاری برای کنترل جایگاه ها و اجرای طرح اعزام و کهاب بوده است، افزود: اکنون 78 برندسازی برای جایگاه های سوخت در کشور وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه داد: غربالگری برای تعیین کمیسیون در جایگاه بهره برداری جایگاه های سوخت انجام شود.

وی گفت: تلاش بر این است که خود شرکت های حمل و نقل نیز در جلسات حضور داشته باشند تا نحوه تعیین نرخ کارمزد منطقی باشد.

سالاری همچنین با اشاره به برنامه دولت برای اختصاص سهمیه بنزین به مردم به جای خودرو، افزود: این طرح در مرحله بررسی و آزمایشی است و برای اجرای آن اطلاع رسانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید