مقایسه حکومت «روحانی» و «ریاست جمهوری» به روایت خلجی تابناک


به گزارش «تابناک»، سپهر خلجی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

آدرس اشتباه پروژه های عمرانی تحقق بودجه عمرانی در دولت خسته ۶۵ درصدی؛ 125 درصد در دولت ریاست جمهوری.
نرخ رشد اقتصادی صفر، تورم 60 درصدی (بالاترین تورم 80 سال اخیر)، بهره وری منفی، نرخ رشد منفی سرمایه گذاری 4.6 درصد و 8 برابر حجم نقدینگی بخشی از آمار و عملکرد دولت خسته است.

،
در دولت خسته با وجود عدم اقدام برای افزایش درآمد پایدار دولت، هزینه های جاری افزایش چشمگیری پیدا کرد، به عبارتی با نقدینگی 8 برابری هزینه ها از جیب مردم تامین شد. ضریب جینی بیش از 40 واحد نشان دهنده افزایش فاصله کلاس است.

هزینه های جاری در دولت خسته بیش از 6.4 برابر شد. برای تامین این هزینه ها علاوه بر انتشار قابل توجه اوراق قرضه و انتقال بدهی به دولت فعلی، به گفته رئیس کل وقت بانک مرکزی، از استفاده از پول پرقدرت نیز استفاده شد که نتیجه آن شد. . افزایش نقدینگی و تورم از مرز 50 درصد فراتر رفت.

دولت خسته تنها در 5 ماه گذشته 50 هزار میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی وام گرفته است و این در حالی است که حدود 60 هزار میلیارد دلار تخصیص بدون منابع در خزانه مانده است.

پرداخت های ساخت و ساز در سال 1400 به بیش از 136 هزار میلیارد دلار رسید که 76 درصد بیشتر از رقم سال 1399 بود. افزایش 76 درصدی پرداخت های عمرانی در یک سال در 20 سال گذشته بی سابقه بوده است.

در 8 سال دولت خسته که از آن به دهه گمشده اقتصاد ایران یاد می شود، نه تنها روند وام های عمرانی سیر نزولی داشته، بلکه طی 2 سال 1398 و 1394 رشد سالانه پرداخت های عمرانی منفی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید