منبع آگاه: بسیاری از اختلافات در مذاکرات برای رفع تحریم ها کم شده استاین منبع که مایل به ذکر نام خود نیست، گفت: «ما اکنون در مرحله ای از مذاکرات هستیم که در مورد موضوعات دشوار بحث می کنیم و اینکه چگونه می توانیم موضوعات مورد توافق اصولی را در قالب کلمات بیان کنیم. سند را وارد کنید.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از براکت‌های تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای حذف شده‌اند و اکنون بیش از پیش در حال کار بر روی نحوه اجرا و دستور (توافق احتمالی) در پیوست سوم هستیم.

وی درباره «توالی» توضیح داد که اینها اقداماتی است که ایران و آمریکا باید برای اجرای کامل توافق 94 انجام دهند. وی با بیان اینکه این اقدامات نیاز به نظارت دارد، افزود: ما در حال گفتگو درباره جزئیات هستیم. منبع گفت.

پس از امضای توافقنامه با 1+5 در سال 2015 برای رفع تحریم های سرکوبگر، ایران به عنوان یک کشور مسئول به طور کامل به تعهدات خود عمل کرده و این موضوع در 16 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است.

اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه 2017 (دسامبر 2016) و پس از چند اقدام مقدماتی، سرانجام با خروج یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده در ماه می، مواضعی برخلاف مفاد برجام اتخاذ کرد. 8 مه 1397 (8 اردیبهشت 1397) تحریم های ثانویه علیه ایران در دو مرحله بازگردانده شد.

این تصمیم در 8 می 2019، یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، به دلیل اجرای نامتوازن این توافق و فشار اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه از سوی آمریکا اتخاذ شد. تعهدات هسته ای را با ارائه 60 روز برای توقف گام به گام اقدامات دیپلماتیک بپذیرید.

اقدامات جبرانی برای کاهش تعهدات هسته ای ایران نیز بر اساس متن توافق بود که به ایران اجازه می داد در پاسخ به نقض قابل توجه تعهدات خود، تعهدات داوطلبانه خود را کاهش دهد.

خروج ایالات متحده فراتر از نقض اصل توافق است، اما اقدامی یکجانبه و یکجانبه با هدف نابودی کامل یک سند تایید شده توسط شورای امنیت سازمان ملل بود.

دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه 2021، اقدام یکجانبه دولت سابق برای خروج از توافق ایران و گروه 1+5 را محکوم کرد، اما تاکنون هیچ اقدام معتبری برای جبران تخلفات گذشته انجام نداده است.

ایران نهایت شجاعت و بصیرت خود را با پذیرفتن شرکت در مذاکرات حفظ توافق نشان داده و انتظار دارد رویکردی متقابل مسئولانه و مسیر تحریم های غیرقانونی را دنبال کند که چانه زنی هسته ای را به پوسته ای خالی تبدیل کرده است. ، برعکس

این منبع آگاه ادامه داد: در سه موضوع (لغو تحریم‌ها، تعهدات هسته‌ای، اجرا/دستور/کنترل) هنوز سؤالات باز وجود دارد و برخی از آنها دشوار است. او فکر می کند که این یک آزمایش پیچیده است، به این معنا که همه چیز به همه چیز بستگی دارد. ویوبا، با این حال، خاطرنشان کرد که فضای مذاکره بهبود یافته است و “اکنون بیشتر بر پیش نویس و موضوعات مختلف تمرکز می کنیم.”

این منبع با اشاره به ارزیابی اخیر جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا مبنی بر حصول توافق نهایی در هفته های آتی، گفت: ما این تصور را داریم که مذاکرات به خوبی پیش می رود و با مسائل دشواری روبه رو هستیم.

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم ها از روز دوشنبه 5 آذر 1400 آغاز شد و مذاکرات طبق گفته هیئت های مذاکره کننده در حال پیشرفت است. بر اساس توافق روسای هیئت‌های مذاکره کننده، مذاکره کنندگان پیشرو جمهوری اسلامی ایران و سه کشور اروپایی امروز به طور موقت به پایتخت‌ها باز می‌گردند تا درباره مواضع سیاسی و رایزنی‌های خود گفتگو کنند.

این وقفه به مدت دو روز ادامه خواهد داشت، مذاکرات کارشناسی بدون وقفه ادامه خواهد داشت و بازگشت مذاکره کنندگان اصلی پایان هشتمین دور مذاکرات را رقم نخواهد زد.

به گفته یک منبع آگاه، در روزهای آینده مذاکراتی بین هماهنگ کننده برجام و روسای برخی از هیئت ها انجام خواهد شد. سومین کارگروه کارشناسی موسوم به تدارکات اجرایی نیز برای دومین بار در دور هشتم با حضور کارشناسانی از ایران، اتحادیه اروپا و 1+5 تشکیل جلسه داد.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد: موضع همه هیات ها در مذاکرات روی میز است و هیچ موضعی وجود ندارد که کاملا غیرممکن یا غیرمنطقی باشد.

پیش از این، علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران گفته بود که اختلافات بر سر مذاکرات وین در حال کاهش است و مذاکرات رو به جلو است.

هیأت جمهوری اسلامی ایران با جدیت و اقتدار لازم برای دستیابی به توافقی پایدار و معتبر در مذاکرات حضور دارد و تأکید می کند که هر چه طرف مقابل آمادگی لغو تحریم ها را جدی تر داشته باشد، توافق کوتاه تری حاصل می شود. توافق نهایی

دیدگاهتان را بنویسید