موضوع کتابخانه مرکزی سمنان از زبان دبیرکل/رمضانی: امیدواریم در سفر رئیس جمهور این مشکل حل شود!


به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان سمنان، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سفر به سمنان افزودن کتابخانه های سیار را یکی از سیاست های توسعه ای سازمان کتابخانه های عمومی کشور دانست. کتابخانه های عمومی

وی با ارائه گزارشی از ظرفیت کتابخانه های عمومی کشور گفت: شبکه کتابخانه های عمومی گسترده ترین شبکه فرهنگی کشور خارج از مدارس است. این شبکه دارای 3800 کتابخانه عمومی در سراسر کشور است که 2750 کتابخانه به طور مستقیم توسط سازمان مدیریت می شود.

دبیرکل سازمان کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: بقیه کتابخانه‌ها قرائت‌خانه‌های اختصاصی، کتابخانه‌های خصوصی و تعاونی مستقل هستند که با نیروی انسانی 7.5 میلیون نفری در حال خدمت رسانی به مردم کشورمان هستند.

رمضانی افزود: امروزه کارکرد و دیدگاه کتابخانه های عمومی در دنیا تغییر کرده است؛ نگاه کتابخانه ها به عنوان قرائتخانه و امانت گاه، نگاه سنتی کتابخانه های عمومی است.

وی تصریح کرد: امروزه کتابخانه عمومی مجموعه ای فرهنگی و اجتماعی محسوب می شود که مغز آن «کتاب» است که برنامه ها و فعالیت ها پیرامون آن شکل می گیرد.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: از جمله آنها می توان به مجموعه رویدادهای فرهنگی، مجموعه رویدادهای علمی و حتی مسائل مربوط به کاریابی اشاره کرد.

رمضانی گفت: همین تحول خدماتی را در نسل جدید کتابخانه های عمومی کشور ایجاد کرده ایم. بدین ترتیب کتابخانه های مرکزی مشهد، سنندج، یزد و غیره بیش از 60 خدمت مختلف را به مردم این استان ها ارائه می کنند.

وی گفت: امیدواریم در طراحی مجدد کتابخانه مرکزی سمنان به این مهم دست پیدا کنیم و می خواهیم این فرصت فرهنگی را برای بهره مندی مردم استان فراهم کنیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان تاکید و توجه دولت به موضوع کتابخانه های عمومی خاطرنشان کرد: خوشبختانه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاه ویژه ای به حوزه کتابخانه های عمومی دارد.

رمضانی افزود: روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار را در 3 آبان با حضور رئیس جمهور داشتیم. مقام معظم رهبری چندین بار موضوع کتاب و کتابخوانی را برجسته کردند و با کتابداران دیدار کردند و سخنرانی ایشان در آن جلسه یکی از برترین اسناد در حوزه کتابخانه های عمومی ماست.

وی به وضعیت کتابخانه مرکزی استان سمنان اشاره کرد و گفت: استان سمنان در افتتاح کتابخانه مرکزی پیش قدم شد. اما در ابتدا، کتابخانه به قدری مشکل داشت که کتابخانه هرگز بار کار را کاملاً بر عهده نگرفت.

دبیرکل سازمان کتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: بهتر بود در سفر رئیس جمهور به استان های دیگر به این موضوع رسیدگی می شد. اما ما سعی می کنیم در دور دوم سفرهای ریاست جمهوری این موضوع را در نظر بگیریم.

وی با قدردانی از نگاه فرهنگی امام جمعه سمنان و توجه ایشان به موضوع کتابخوانی، درباره دغدغه های موجود برای ساخت کتابخانه در نقاط مختلف استان بیان کرد: طبق قانون اجازه ساخت و ساز نداریم فقط داریم. کاربران

دبیرکل سازمان کتابخانه های عمومی کشور گفت: برای این منظور باید از ظرفیت های موجود در استان از جمله خیرین برای ایجاد کتابخانه های جدید استفاده کرد تا با تجهیز، خدمات کتابخوانی در این حوزه ها گسترش یابد.

پایان پیام /74002/m/
این مقاله را در صفحه اول نمایش دهید

دیدگاهتان را بنویسید