میانگین توسعه آبیاری مدرن در زمین های کشاورزی چقدر است؟


به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حسین شاهینی مدیر امور آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی معاونت آب و آبفا خاک وزارت جهاد کشاورزی وزارت آبیاری اعلام کرد؛ میانگین توسعه سیستم های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی کشور 30 ​​درصد است.

وی به آخرین آمار استان سمنان در خصوص توسعه سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح در استان سمنان بر اساس آمار کشوری انجام شده است.

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه طرح توسعه سیستم های نوین آبیاری هر ساله توسط این وزارتخانه تعیین می شود و در نتیجه اعتباراتی را اعطا و به استان ها اختصاص می دهد، افزود: در سال 1400 تاکنون تنها حدود 10 درصد اعتبار مصوب به استان سمنان اختصاص یافته است.

شاهینی گفت: تحقق طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری نیازمند پیش شرط هایی از جمله تامین اعتبار لازم است که امسال تنها 10 درصد به استان سمنان اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر اینکه تخصیص اعتبار ویژه برای سامانه های نوین آبیاری در این وزارتخانه کم است، خاطرنشان کرد: با این اعتبار تخصیصی نمی توان برنامه های از پیش تعیین شده را اجرا کرد اما با پیگیری های صورت گرفته و مصوبات سفر ریاست جمهوری. به استان امیدواریم تا پایان سال اعتبارات خوبی را تخصیص دهیم.

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه تا پایان سال 1399 حدود 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان مجهز به سیستم های نوین آبیاری شده است، گفت: هدف ما این است که این سیستم تا پایان سال 1400 به 40 هکتار افزایش یابد. هزار هکتار از اراضی استان.

تجهیز 39 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سمنان برای آبیاری نوین

شاهینی با بیان اینکه با توجه به مساحت مجهز به سیستم های نوین آبیاری از ابتدای سال تاکنون حدود 39 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان به این سیستم های جدید مجهز شده است، گفت: به دنبال آن هستیم تا این میزان تا 40 هزار هکتار افزایش یابد. پایان سال ما تلاش می کنیم به تعهد خود که البته مشروط به اعتبار کسب و کار است وفا کنیم.

وی یکی دیگر از موانع اصلی اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری را برشمرد و ادامه داد: پمپاژ ثانویه (تامین برق پمپاژ) پیش نیاز اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری آبیاری است.

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تاکید کرد: برنامه مناسبی برای انطباق با کم آبی تدوین شده و در این قالب دیجیتال میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی تعیین شده است. و بر اساس همین مدیریت انجام خواهد شد.

شاهینی ادامه داد: میزان آب برای فعالیت های کشاورزی و محصولات کشاورزی استان سمنان از سوی شرکت آب منطقه ای و وزارت نیرو اعلام شده و همین میزان مصرف آب در مجوزهای صادره از منطقه لحاظ شده است. شرکت آب.

وی افزود: مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی مستلزم اجرای طرح هایی از جمله سیستم های نوین آبیاری و انتقال آب از طریق خطوط لوله و موارد دیگر است.

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سال ها پیش کشاورزان بر اساس حق آبه و میزان آب خود در بخش کشاورزی از جمله احداث باغ سرمایه گذاری کردند.

شاهینی بیان کرد: در شرایط فعلی که استان سمنان با مشکل کم آبی مواجه است و منابع آب زیرزمینی کاهش یافته است، این وضعیت منجر به کاهش منابع آبی در اختیار کشاورزان شده است. مثلا اگر کشاورزی 50 لیتر آب داشت امروز به 30 لیتر کاهش می یابد.

وی گفت: با توجه به این شرایط آبی در بخش کشاورزی، ناگزیر به تدوین طرح ها و سیستم های آبیاری و آبیاری تحت فشار هستیم که پیش نیاز آن پمپاژ ثانویه است و تا زمانی که این پیش شرط محقق نشود، نمی توانیم به تعهدات خود عمل کنیم. برنامه ریزی در بخش کشاورزی.» انجام دادن.

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به کشاورزی دهقانی در این استان گفت: پمپاژ ثانویه می تواند انجام شود و شرکت آب منطقه ای از واگذاری تعداد زیادی پمپ به صورت انفرادی خودداری می کند. .

شاهینی گفت: این در شرایطی است که در جامعه خرده‌مالک‌ها به دلایل مختلف شرایط همکاری مشترک وجود ندارد که یکی از آن‌ها تفاوت حق آبه یک کشاورز با کشاورز دیگر است.

وی تاکید کرد: اگر کشاورزان به صورت جمعی کار کنند و زمین های خود را یکپارچه کنند; تسهیلات تشویقی ویژه نیز به آنها اختصاص داده شده است.

انتهای پیام/2568//این را برای صفحه اصلی پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید