میزان ولادت در استان بوشهر کاهش یافت

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر ، 3 دی ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز ثبت احوال نامگذاری است.

ثبت احوال در جمع‌آوری اطلاعات و آمار جمعیتی مانند زادوولد، مرگ و میر، ازدواج و نیز صدور مدارک هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه نقش مهمی بر عهده دارد.

ثبت احوال در عرصه توسعه، پیشرفت و برنامه‌ریزی در ابعاد گوناگون نقش مهم و قابل توجهی در کشور دارد و این امکان برای تصمیم‌گیری‌های مسئولان در شهرها و روستاها فراهم می‌کند.

به گفته مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر دستگاه‌های اجرایی، برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری مختلف به‌صورت آنلاین با ثبت احوال در ارتباط است و به مجموعه‌های مختلف از جمله بخش‌های اقتصادی و اجتماعی خدمات ارائه می‌دهد.

ثبت احوال مورد اعتماد و امانت‌دار مردم و نظام محسوب می‌شود

اسکندر پاسالار با بیان اینکه ثبت احوال به تمام حاکمیت خدمت ارائه می‌کند گفت: ثبت احوال یکی از دستگاه‌های مورد اعتماد و امانت‌دار مردم و نظام محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال برای مدیریت موثر در تمامی حوزه‌ها و پاسخ به نیازمندی‌های جامعه مورد توجه ویژه حاکمیت قرار گرفته است خاطر نشان کرد: با اجرا برنامه‌ها و طرح‌های پیشرفته و نوین کارکرد سنتی سازمان ثبت احوال دچار تحول اساسی شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اختصاص شماره ملی به اقشار جامعه را از اقدامات برجسته ثبت احوال در آمایش جمعیت بیان کرد و افزود: از سال 1376 با الزام اختصاص شماره ملی به تمامی ایرانیان قابلیت شناسایی و رصد جمعیت به داده‌های آماری ثبت احوال افزوده شد.

پاسالار با اشاره به وضعیت جمعیتی استان بوشهر در یک سال گذشته خاطر نشان کرد: ثبت آمارها نشان دهنده کاهش میزان ولادت در استان بوشهر است چراکه میزان ولادت در فاصله یک سال گذشته در این استان نسبت به میزان کشوری کاهش داشته و جمعیت رو به پیری است.

جایگاه استان بوشهر در میزان ولادت بیستم است

وی با بررسی میزان ولادت در یک سال گذشته اضافه کرد: میزان ولادت به ازای یک هزار نفر جمعیت در استان بوشهر 12.1 و در کشور 13.4 نفر است و بوشهر نسبت به میانگین کشوری جایگاه بیستم در میان استان‌ها دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با بیان اینکه قبل از سال 1394 الگوی نرخ باروری در گروه سنی مادران 20 تا 24 سال قرار داشت تصریح کرد: اکنون الگوی باروری در بین مادران رشد داشته و به 30 تا 34 سال رسیده است.

میزان عمومی وفات در استان بوشهر نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است

پاسالار با اشاره به میزان فوت در استان بوشهر خاطر نشان کرد: میزان عمومی وفات در استان بوشهر نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است و میزان عمومی ازدواج در استان 5.6 نفر در هر یک هزار نفر ثبت شده که نسبت به میانگین کشوری که 6.9 در هر یک هزار نفر است جایگاه مناسبی نیست.

وی استان بوشهر را جز استان‌های کم طلاق کشور نام برد و تصریح کرد میزان عمومی طلاق در استان بوشهر 1.9 نفر در یک هزار نفر است که این میزان در متوسط کشوری 2.3 نفر در یک سال گذشته ثبت شده است.

28.5 درصد از جمعیت استان بوشهر در روستاها سکونت دارند

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر به میزان جمعیت استان پرداخت و افزود: بر اساس آخرین بررسی‌ها تا آبان ماه امسال جمعیت استان بوشهر 1.2 میلیون نفر است که 71.5 درصد در شهرها و 28.5 درصد در روستاها سکونت دارند.

پاسالار با بیان اینکه 53 درصد از جمعیت استان مردان و 47 درصد زنان تشکیل می‌دهند گفت: از جمعیت یک میلیون و 208 هزار نفری استان بوشهر، 70 درصد در گروه سنی 15 تا 64 سال قرار دارند.

رئیس جدید سازمان ثبت احوال کشور منصوب شد نرخ تولد در استان فارس کاهش 8.3 درصدی داشته است آمار طلاق در استان زنجان "نگران‌کننده" است

وی با بیان اینکه اکنون استان بوشهر از استان‌های جوان معرفی شده اضافه کرد: با کاهش جمعیت و افزایش سن ازدواج تا چند سال آینده، بوشهر جزء استان‌های جوان محسوب نمی‌شود.

انتهای پیام/190/ی

source article

دیدگاهتان را بنویسید