میزگرد تسنیم| چرا معدن‌کاران زنجانی علاقه‌ای به مشارکت در نمایشگاه معدن ندارند؟

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان ، پس از شیوع ویروس کرونا و لغو تمامی برنامه‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی بسیاری از حوزه‌های ذکر شده تحت تاثیر ویروس کرونا آسیب دید. یکی از مجموعه‌هایی که خسارت بیش از حد مالی را متحمل شد نمایشگاه‌های سراسر کشور بودند چرا که وزارت بهداشت عملاً اجازه برگزاری هیچ‌گونه نمایشگاهی را در سطح کشور نمی‌داد. البته از سوی دیگر خود مردم هم تمایل زیادی برای حضور در اجتماع نداشتند.

از آنجایی که نمایشگاه‌ها ویترین اقتصادی هر استانی هستند و سهم بسزایی در تقویت و پویایی اقتصاد جامعه دارند ولی بخاطر لغو تمامی نمایشگاه‌ها در دو سال گذشته، رونق اقتصادی در استان‌های سراسر کشور با مشکل مواجه شد. از این‌رو خوشبختانه با روی کار آمدن دولت سیزدهم و افزایش واکسیناسیون عمومی، چند مدتی است که خون تازه‌ای به نمایشگاه‌های سراسر کشور و همینطور استان زنجان تزریق شده و در همین مدت دو ماه گذشته خوشبختانه سه نمایشگاه خوب در سطح ملی در استان زنجان برگزار شد و بازخوردهای خوب اقتصادی هم به همراه داشت.

در همین راستا 9 تا 12 آذرماه نمایشگاه معدن و صنایع معدنی در نمایشگاه‌های بین‌المللی کاسپین زنجان برگزار خواهد شد و بسیاری از استان‌های سراسر کشور برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند. اما متاسفانه از آنجایی که استان زنجان یک استان معدنی محسوب می‌شود ولی معدنکاران زنجانی تمایل زیادی برای حضور در این نمایشگاه نشان نداده‌اند. به عبارتی دیگر معدنکارانی که تمام اندوخته‌های خود را مدیون ثروت خدادادی استان زنجان هستند تمایلی برای رونق اقتصادی استان زنجان ندارند.

از همین‌سو خبرگزاری تسنیم استان زنجان در نظر گرفت میزگردی را با حضور عوامل برگزار کننده، عوامل نمایشگاه، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن، رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی و جمعی از معدنکاران استان برگزار کند و در زمینه علت عدم حضور معدنکاران زنجانی در نمایشگاه معدن استان زنجان واکاوی کند.

نکته قابل ذکر این است که سازمان صمت و نظام مهندسی معدن تمام تلاش خود را برای حضور معدنکاران زنجانی در این نمایشگاه انجام می‌دهند ولی معدنکاران بزرگ زنجان چراغ سبزی برای حضور در این نمایشگاه نشان نداده‌اند و بهانه‌های مختلفی را برای این موضوع مطرح می‌کنند.

نمایشگاه "معدن و صنایع معدنی" در زنجان برگزار می‌شودبرپایی پاویون شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه پلاست اوراسیا ترکیه 2021نمایشگاه ‌دستاوردهای قرارگاه تحول محلات در هرمزگان گشایش یافت‌نمایشگاه اسوه به مناسبت هفته بسیج در مازندران آغاز به کار کرد

حمیدرضا گردپور برگزار کننده نمایشگاه معدنی در استان زنجان (شرکت رستاک پادویژن) در این جلسه اظهار داشت: در بسیاری از استان‌ها همانند استان‌های کرمان و خراسان رضوی نمایشگاه معدن برگزار کرده‌ایم و جالب است که معدنکاران بومی برای حضور در آن نمایشگاه بیشتر مشتاق بوده‌اند ولی متاسفانه در زنجان معدنکاران زنجانی از برگزاری نمایشگاه استقبال نمی‌کنند.

وی ادامه داد: جالب است که همین معدنکاران زنجانی در نمایشگاه‌‌های خارج از استان و حتی در سطح بین‌المللی حضور فعالی دارند ولی راضی به حضور در نمایشگاه خود استان زنجان نیستند. این موضوع بسیار برای ما جالب است که بدانیم چرا معدنکاران زنجانی که از ثروت خود همین زنجان به پیشرفت رسیده‌اند تمایلی به ارائه خدمات به شهر زنجان نیستند.

برگزار کننده نمایشگاه معدنی در استان زنجان تشریح کرد: در حال حاضر بسیاری از معدنکاران دیگر استان‌ها و حتی از دیگر کشورها همانند کشور نیجریه برای حضور در استان زنجان اعلام آمادگی کرده‌اند و از فردا بارگیری‌های خود را در نمایشگاه انجام خواهند داد. قطعاً برگزاری نمایشگاه علاوه بر محاسن زیادی که به طور مستقیم در تقویت اقتصاد دارد، به طور غیرمستقیم هم اشتغالزایی‌های زیادی انجام می‌دهد.

وی پیشنهاد داد: ما می‌توانیم برای نظام مهندسی معدن یک پاویون 50 تا 100 متری در وسط نمایشگاه فراهم کنیم تا برخی از معدنکاران زنجانی به همراه سازمان نظام مهندسی معدن در این نمایشگاه حضور داشته باشند. هم هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند و هم جای خالی استان زنجان در این نمایشگاه احساس نمی‌شود.

حضور باقدرت در نمایشگاه

طاهریون رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان در این جلسه با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه به رونق اقتصادی هر استانی کمک می‌کند، گفت: بنده هم موافق حضور فعال معدنکاران زنجانی در نمایشگاه هستم؛ برای بنده سوال است چرا وقتی استان زنجان دارای معدنکاران زیادی است در نمایشگاه معدن حضور نداشته باشند؟

وی تشریح کرد: معدنکاران زنجانی کمی از برخی از شرایط گلایه‌مند هستند و معتقدند که توجهات لازم به آن‌ها در زنجان نشده است. بنده حتی به اکثر معدنکاران زنجان پیشنهاد داده‌ام که در این نمایشگاه حضور داشته باشند ولی تعجب می‌کنم چرا اکثر آنان تمایلی ندارند. شاید معتقد به این هستند که این نمایشگاه سودی برایشان ندارد که این تصور نمی‌تواند تصور درستی باشد.

در ادامه ولی‌الله منصوری رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی زنجان تشریح کرد: من از همه جهت آماده حضور در نمایشگاه هستم و حتی یک غرفه‌ هم در این نمایشگاه اجاره کرده‌ام. قطعاً نمایشگاه بازخوردهای خوبی دارد و پیشنهاد بنده به همکاران معدنی این است که در این نمایشگاه حضور فعالی داشته باشند.

از سوی دیگر مجتبی الله‌مرادی معدنکار حوزه خاک‌های صنعتی در این جلسه با ابراز تاسف از اینکه در حوزه خاک‌های صنعتی به خوبی نام استان زنجان ندرخشیده است، گفت: استان زنجان در تامین مواد اولیه کاشی و سرامیک استان یزد و قزوین سهم بسزایی دارد ولی متاسفانه این موضوع به خوبی اطلاع‌رسانی نشده است.

وی گفت: همینطور مشکلات زیادی بر سر راه معدنکاران خاک‌های صنعتی وجود دارد که مسئولان قبلی زنجان به خوبی این موضوعات را مرتفع نکرده‌اند. شاید عمده دلیل عدم رغبت زنجانی‌ها در نمایشگاه همین موضوع باشد که آن‌ها از مسئولان دولتی استان گلایه‌مند هستند.

این مسئول گفت: بنده می‌توانم موادی را تولید کنم که دیگر نیاز نباشد از کشور چین به ایران وارد شود ولی مسئولان از دادن مجوز به بنده خودداری می‌کنند. ما انتقادهای زیادی از مسئولان داریم و شاید همین موضوع دلیل اصلی عدم حضور معدنکاران زنجانی در نمایشگاه است.

عدم اطلاع‌رسانی کافی

اما از سوی دیگر باقر محمدی که جزء معدنکاران پیشکسوت و معروف استان زنجان است در این جلسه اظهار کرد: بنده معتقدم که اطلاع‌رسانی‌های خوبی در زمینه برگزاری نمایشگاه نشده است؛ شاید حضور کم معدنکاران زنجان به این دلیل باشد.

وی گفت: البته از سوی دیگر معتقدم نمایشگاه زنجان بازخوردهای لازم را ندارد و فقط بی‌جهت هزینه می‌شود. با این گرانی‌ها شاید حضور هر معدنکار در این نمایشگاه حدود 100 تا 200 میلیون تومان هزینه در بر داشته باشد.

محمدی خاطرنشان کرد: نمایشگاه در برخی از نقاط کشور و حتی در کشوری همانند ایتالیا بازخوردهای زیادی برای ما دارد ولی فعلاً زنجان به آن جایگاه لازم نرسیده است. حتی عوامل نمایشگاهی در استان حداقل‌ترین رفتارها را با مراجعه‌کنندگان بلد نیستند.

در ادامه جلسه صمدی دیگر معدنکار استان زنجان دلیل عدم حضور در نمایشگاه را نبود وقت برای غرفه‌سازی و کارهای هماهنگی توصیف کرد و افزود: معدنکاری شغلی سخت و پیچیده‌ای است و واقعا نیرو و وقت کافی برای غرفه‌سازی و دیگر تشریفات برای معدنکاران فراهم نیست. البته معتقد برگزاری نمایشگاه هستیم.

اما از سوی دیگر ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم گفت: اکثر معدنکاران در استان بخش خصوصی هستند و حضور و یا عدم حضور در نمایشگاه بر عهده خودشان است. به عبارتی دیگر بخش دولتی نمی‌تواند آن‌ها را اجبار به حضور در نمایشگاه کند.

وی به قوی برگزار شدن نمایشگاه معدن در استان تاکید کرد و گفت: خواه و ناخواه برگزاری نمایشگاه که ویترین اقتصادی استان است به حوزه دولتی مربوط می‌شود. خوشبختانه استاندار زنجان اکیداً توصیه کرده که معدنکاران بزرگ استان برای قوی برگزار شدن نمایشگاه حضور داشته باشند. البته ما هم توصیه‌های لازم را به معدنکاران زنجانی کرده‌ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تشریح کرد: قطعاً در افتتاح نمایشگاه معدن مسئولان استانی حضور خواهند داشت و از نزدیک با معدنکاران گفت‌وگو خواهند کرد؛ سازمان صمت هم در حد توان از برگزاری این نمایشگاه حمایت می‌کند.

عدم تمایل معدنکاران زنجانی برای حضور در نمایشگاه

همینطور سید رضا قندیلی مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کاسپین به خبرنگار تسنیم گفت: حدود دو سالی بود که برگزاری نمایشگاه‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا لغو شده بود ولی خوشبختانه با روی کار آمدن دولت سیزدهم و همینطور افزایش واکسیناسیون عمومی امکان برگزاری نمایشگاه‌ها فراهم شده است.

وی گفت: تعجب ما از این است که از اقصی نقاط کشور برای حضور در نمایشگاه معدن اعلام آمادگی کرده‌اند ولی معدنکاران معروف استان زنجان تمایلی بابت حضور در نمایشگاه نشان نداده‌اند. از مسئولان استان زنجان مدد می‌خواهیم که معدنکاران را مجبور به مشارکت اجتماعی و اقتصادی در استان کنند.

خوشبختانه نتیجه‌ این میزگرد خوشایند بود و سازمان نظام مهندسی معدن قبول کرد در این نمایشگاه به همراه برخی از معدنکاران در راستای رشد و توسعه اقتصاد استان حضور داشته باشد. همینطور برگزار کننده نمایشگاه معدن قبول کرد بسیاری از انتظارات معدنکاران را در این نمایشگاه همانند غرفه‌سازی و فراهم کردن امکانات برای آنان برآورده کند.

البته گفتنی است که این معدنکاران به شرطی قبول کردند که در نمایشگاه حضور داشته باشند که از نزدیک در مراسم افتتاحیه با محسن افشارچی استاندار زنجان گفت‌وگو کنند. مشکلات، دست‌اندازها و بروکسی‌های زائد اداری موضوعاتی بودند که معدنکاران از آن‌ها به‌شدت گلایه‌مند بودند.

انتهای پیام/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید