ناتو از ناتو حمایت می کند و خواستار تنش زدایی – درخشش است


خبرگزاری ایرنا در استولتنبرگ اعلام کرد: ناتو در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور اوکراین حمایت قاطع خود را از کی‌یف در قبال تهدیدات روسیه اعلام کرده و متحدان از روسیه می‌خواهند که تنش‌ها را فورا کاهش دهد.

وی گفت: ما آماده تعامل بیشتر و گفتگو با روسیه هستیم، اما در مورد اصول کلیدی سازش نخواهیم کرد.

پیش از این، زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در پیامی توئیتری نوشته بود که دو طرف در گفت‌وگوی تلفنی با استولتنبرگ، تلاش‌های دیپلماتیک مورد نیاز برای ثبات در اروپا و مشارکت احتمالی اوکراین در نشست ائتلافی که قرار است در ژوئن برگزار شود، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس جمهور اوکراین درباره کمک های امنیتی با واشنگتن و جامعه بین المللی در کی یف گفتگو کرده اند و بر لزوم وحدت اوکراین در مواجهه با تهدید روسیه تاکید کرده اند.

اوکراین، ایالات متحده، ناتو و تعدادی از متحدان غربی در واشنگتن مدعی هستند که روسیه قصد دارد به اوکراین حمله کند، که مقامات مسکو بارها اعلام کرده اند که چنین طرحی در دستور کار کرملین نیست.

ناظران سیاسی بر این باورند که واشنگتن با بهره برداری سیاسی از تجارت اوکراینی، سعی دارد روسیه را به عنوان قدرت برتر شرق و حریف سرسخت آن تحت فشار قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید