ناتو یک “دفتر ارتباط” در ژاپن ایجاد می کند


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه ژاپن در گفت وگو با شبکه سی ان ان از رایزنی های توکیو با ناتو برای افتتاح دفتر ارتباطی ناتو در این کشور خبر داد. اولین نمونه در نوع خود در این بخش از قاره آسیا.

وزیر امور خارجه ژاپن حمله روسیه به اوکراین را بهانه ای برای چنین تصمیمی خواند و مدعی شد: از زمان حمله روسیه به اوکراین، جهان به مکان آشفته تری تبدیل شده است.

یوشیماسا هایاشی افزود: ما در حال حاضر در حال رایزنی هستیم، اما جزئیات هنوز نهایی نشده است.

به گزارش سی ان ان، هایاشی به طور مشخص به حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته اشاره کرد که از نظر توکیو پیامدهای گسترده ای در فراتر از مرزهای اروپا داشت و ژاپن را بر آن داشت تا در امنیت منطقه ای خود تجدید نظر کند.

وی در این گفت‌وگوی اختصاصی مدعی شد: رویدادهای اروپای شرقی محدود به اروپای شرقی نیست و مستقیماً بر وضعیت این منطقه در اقیانوس آرام تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل است که همکاری بین ما در شرق آسیا و ناتو بسیار مهم است.

وی تاکید کرد که ژاپن عضو ناتو نیست، اما این اقدام این پیام را دارد که شرکای این بلوک در شرق آسیا به صورت مستمر با ناتو تعامل و همکاری دارند.

سی ان ان در ادامه می گوید که افتتاح دفتر ناتو در ژاپن با توجه به شرایط ایرادات عمیق ژئوپلیتیکی در نظام بین الملل که احتمالاً به انتقاد شدید چین منجر می شود، تحول بسیار مهمی خواهد بود. پکن قبلاً به شدت نسبت به چنین تصمیماتی هشدار داده است.

ناتو قبلاً دفاتر ارتباطی در کشورهایی مانند اوکراین و اتریش ایجاد کرده است، اما افتتاح چنین دفتری در ژاپن راه را برای مذاکره با کشورهایی مانند کره جنوبی، نیوزلند و استرالیا برای مقابله با چالش های جهانی باز می کند.

انتهای پیام/ م
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید