ناصرالدین شاه، جنب جواهرات و کیف پول ملی – تابناک


به گزارش تابانکا از فرادید، در اینجا دو عکس کمیاب از ناصرالدین شاه قاجار را مشاهده می کنید که او را در حال بازرسی از امور مربوط به خزانه سلطنتی نشان می دهد. (عکس های اصلی سیاه و سفید هستند و عکس پروفایل با استفاده از نرم افزار رنگی است.)

علاقه ناصرالدین شاه قاجار به عکاسی باعث شد که علاوه بر واردات تجهیزات این هنر نوپا به ایران، سوژه عکس های زیادی نیز باشد. این عکس ها فعالیت های مختلف ناصرالدین شاه از مهمانی و شکار تا رسیدگی به امور حکومتی را نشان می دهد.

در اینجا دو تصویر از نظارت و رسیدگی شاه قاجار به امور خزانه سلطنتی را مشاهده می کنید. هر دوی این عکس ها توسط آنتون سوروگین معروف به آنتون خان عکاس مشهور دوران قاجار گرفته شده است.

اولین عکس مربوط به اردیبهشت 1269 یعنی 133 سال پیش است. در آن ماه 57 هزار تومان از اموال دولتی جمع آوری و به بیت المال برگردانده شد. در این تصویر کیسه های پول را می بینیم که توسط مقامات خزانه داری تحویل داده می شود در حالی که خود شاه روی صندلی می نشیند و بر کار آنها نظارت می کند.

ناصرالدین شاه در کنار جواهرات ملی و کیسه های پول

جالب اینجاست که شاه تفریح ​​را فراموش نکرد و یکی از خدمتکاران در حال کباب کردن و پختن غذا در حضور او دیده می شود. نکته جالب دیگری که در تصویر مشاهده می کنیم عینکی است که شاه به کلاه خود زده است.

در این تصویر علاوه بر خود پادشاه، چهره های دیگری نیز قابل تشخیص است. مثلاً نفر اول از سمت راست میرزا محمد خان گروسی معروف به «ملیجک» و نفر سوم که عصا در دست دارد آقاعلی آشتیانی ملقب به «امین حضور» است که محله ای در تهران هنوز به نام او شناخته می شود.

ناصرالدین شاه در کنار جواهرات ملی و کیسه های پول

عکس دوم در تالار سلام کاخ گلستان گرفته شده است. برخی از مهم ترین جواهرات ایران مانند تخت طاووس و تاج کیانی در این تالار نگهداری می شد. این تالار به دلیل اینکه محل رسمی پذیرایی پادشاه از مهمانانش بود به سال سلام شهرت داشت.

در این عکس ناصرالدین شاه و جمعی از درباریان تعدادی از جواهرات و اشیای قیمتی موجود در خزانه سلطنتی را بررسی می کنند. خود پادشاه روی صندلی در سمت چپ تابلو نشسته و به نظر می رسد که عینکی دارد تا اشیا را دقیق تر ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید