ناکامی تیم ملی ایران “پنجعلی” با کی روش/”اتوبوس” به مقصد نرسید! – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر ، 11 سال پیش و زمانی که فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت برای پایان دادن به ناکامی در جام ملت های آسیا و عدم صعود به مرحله حذفی جام جهانی، سرمربی بزرگی را برای تیم ملی انتخاب کند، او فکر نمی کرد حضور … تقریباً حتی یک مربی 9 ساله هم نمی تواند نیازهای او را برآورده کند.

کارلوس کی روش گزینه ای بود که در اوایل سال 2010 توسط اتحادیه فوتبال برای هدایت تیم ملی و طبق برنامه انتخاب شد! او در دوران حضورش در تیم ملی توانست طلسم چند دهه فوتبال ایران را بشکند.

فدراسیون فوتبال کی روش را آورد تا او به مرحله دوم جام جهانی صعود کند و عنوان قهرمانی جام ملت های آسیا را به دست آورد. دو طلسمی که سال ها برای فوتبال ایران رقم خورده بود و اعضای فدراسیون میلیون ها دلار برای شکستن این طلسم ها هزینه کردند اما موفق نشدند.

ناکامی تیم ملی ایران

صعود به جام جهانی و عنوان سومی در جام ملت های آسیا نیز برای تیم ملی ایران قبل از عملکرد کیروش به دست آمد و حتی مربیان ایرانی عملکرد بهتری از تیم او داشتند. به همین دلیل فدراسیون فوتبال این سرمربی پرتغالی را با هزینه بسیار بالا به خدمت گرفت تا این دو طلسم بشکند اما شکست یک بر صفر مقابل آمریکا به رویای صعود پایان داد و پنج ضلعی ناکامی کی روش با تیم ملی ایران را تکمیل کرد. .

تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 با کارلوس کی روش یک تساوی و دو باخت داشت و با یک امتیاز از مسابقات کنار رفت. تیم ملی ایران در جام جهانی 2018 روسیه با یک برد، یک باخت و یک تساوی با 4 امتیاز مسابقات را ترک کرد و در جام جهانی 2022 نیز قطر با یک برد، دو باخت و 3 امتیاز حذف شد.

سرمربی پرتغالی قرار بود تیم ملی ایران را در جام ملت های آسیا به عنوان قهرمانی برساند اما در این دیدارها (جام ملت های 2015 استرالیا و جام ملت های 2019 امارات) زمانی که سرمربی تیم ملی ایران بود. نتوانستیم به فینال برسیم و با شکست عراق در مرحله یک چهارم نهایی و ژاپن در نیمه نهایی دوره بعد، ناکامی های خود را با این مربی پرتغالی کامل کردیم.

ناکامی تیم ملی ایران

یکی از انتقاداتی که در این مدت به کی روش وارد شد این است که او تیم ملی را با سیستم دفاعی به مصاف حریفان فرستاد تا جایی که خط دفاع اتوبوسی با تیم ملی ایران آشنا شد اما پس از سال ها این اتوبوس در پنج دوره مورد استفاده قرار گرفت. رویدادهای کلیدی به مقصد نرسید و میلیاردها تومان هدر رفت.

حالا با پایان ناکامی پنج جانبه کی روش در مقابل تیم ملی فوتبال ایران، باید دید که آیا اتحادیه باز هم به نفع این مربی پرتغالی خواهد بود یا به دنبال گزینه دیگری است. مهدی تاج اگرچه نشان داده است که به این مربی اعتقاد خاصی دارد، چرا که با وجود ناکامی های قبلی، دوباره به سراغ او رفت و اسکوچیچ را که قدرتمندترین حضور در جام جهانی را با تیم ملی داشت، ترک کرد!

دیدگاهتان را بنویسید