نحوه احقاق حقوق تالاب گلستان/ نیازهای زیست محیطی حل می شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانسید محسن حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سه تالاب آلماگل، آلاگل و آجی گل در گلستان داریم و از 30 سال پیش برنامه توسعه تالاب آلماگل و آلاگل انجام شد و بخشی از آن تالاب و بخشی از آن است. تالاب است قبلا، پیش از این

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: در 30 سال گذشته آب این تالاب ها به حداقل خود رسیده اما به طور کامل خشک نشده است.

وی تصریح کرد: در دهه 70 که در حال توسعه این تالاب ها بودیم، تقریباً خشک بودند و به این ترتیب امکان تردد خودرو وجود داشت.

حسینی یکی از دلایل خشکی تالاب ها را کاهش بارندگی دانست و گفت: رودخانه اترک (حوضه آبخیز تالاب) هیچ منفعتی نداشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: ما جزو مدافعان محیط زیست در تالاب ها هستیم و اساساً یکی از اهدافی است که وزارت نیرو با تصویب مجلس و دولت وارد مجموعه آلاگال و غیره شد. تالاب ها این بود که تالاب ها باید از حداقل آب استفاده کنند.

وی گفت: اولویت ما نیز مسائل زیست محیطی است. یعنی آبی که در اثر سیل خارج می شود را در یک مخزن ذخیره نمی کنیم و به سمت این تالاب ها هدایت نمی کنیم.

حسینی خاطرنشان کرد: هیچ مخزنی در این مسیر اولویت ندارد و اولویت یکی از این سه تالاب است و اگر به محدوده زیست محیطی خود برسند، از سایر مخازن آب می گیریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: البته برخی از فعالان محیط زیست خواهان آب زیست محیطی این تالاب ها بیش از میزان مصوب هستند; این می تواند زمانی باشد که بارندگی زیاد باشد، اما زمانی که با کمبود باران مواجه هستیم امکان پذیر نیست زیرا کشاورز نیز حق دارد ماهی پرورش دهد و پرورش دهد.

وی درباره ظرفیت تالاب ها نیز توضیح داد: آجی گل سه میلیون ظرفیت دارد که همگی زیست محیطی هستند، آلماگل پنج میلیون ظرفیت دارد که دو میلیون مترمکعب آن حد زیست محیطی است و آلاگل 50 ظرفیت دارد. میلیون متر مکعب که حدود 6 میلیون آن بیولوژیک است، محیطی است و به گونه ای طراحی شده است که تا این حد پر نشود نمی تواند از سد خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید