نشان‌هایی که رنگ می‌بازند؛ مدال بی‌کیفیت برای ورزشکاران باکیفیت!

ورزشی / ورزش بین الملل

http://fna.ir/5emaq ۰ نشان‌هایی که رنگ می‌بازند؛ مدال بی‌کیفیت برای ورزشکاران باکیفیت!

با گذشت زمان تعدادی از مدال‌های المپیک رنگ باخته و سیاه شده‌اند، موضوعی که اعتراض ورزشکاران سراسر جهان را به دنبال داشته است.

نشان‌هایی که رنگ می‌بازند؛ مدال بی‌کیفیت برای ورزشکاران باکیفیت!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، بهترین لحظه برای هر ورزشکاری می‌تواند کسب مدال و سکوی المپیک المپیک باشد و بی شک خیلی‌ها اشک شوق آنها را در زمان آویختن مدال بر گردن‌شان دیده‌اند. لحظه‌ای ناب که تاریخ به خود زیاد دیده است اما موردی که شاید در این بین جالب به نظر برسد و بارها در مورد آن خبرسازی شده آسیب‌دیدگی این مدال‌هاست اتفاقی که درست 4 هفته بعد از المپیک توکیو هم رخ داد!

ژو خویینگ ژیمناست چینی که در بازی‌های توکیو به مدال طلا رسیده بود یک ماه بعد از بازی‌ها عکسی را از مدالش منتشر کرده بود که نشان می‌داد روی آن کنده شده است. این ورزشکار در این باره گفت: من اصلا قصد نداشتم مدالم را دستکاری کنم ولی دیدم یک لکه روی مدالم است. ابتدا فکر کردم مدال کثیف شده است ولی بعد متوجه شدم لکه تغییری نمی‌کند و ثابت است.

علاوه بر او ورزشکار دیگری از چین که مدال طلای شنا را کسب کرده بود نسبت به بی کیفیتی مدال‌های المپیک توکیو شکایت داشت. البته این موضوع در بازی‌های قبلی هم سابقه داشته است که می‌توان به بازی‌های المپیک ریو و مدال آسیب دیده کایل اسنایدر کشتی‌گیر مطرح آمریکایی اشاره کرد.

اسنایدر و هلن مارولیس دیگر کشتی گیر طلایی آمریکا در میان گروهی متشکل از 100 ورزشکار از سراسر جهان با مدال‌های المپیک معیوب قرار داشتند. کری والش جنینگز ستاره والیبال ساحلی نیز در این باره گفته بود که مدال برنز او پوسته پوسته شده و زنگ می زند. براساس اعلام سخنگوی شنای آمریکا مدال‌های برخی از شناگران به شکل‌های مختلف آسیب دیده است.

ماریو آندرادا سخنگوی بازی‌های ریو در واکنش به این مشکل گفته بود: مقامات به مشکلاتی در پوشش 6 تا 7 درصد مدال‌ها اشاره کرده‌اند. متداول‌ترین مشکل این است که مدال‌ها اشتباه استفاده می‌شوند به همین دلیل لایه جدا شده و در نقطه‌ای که آسیب دیده‌اند زنگ زده یا سیاه شده‌اند.

این در حالی است که اسنایدر فردای روز مسابقات متوجه مشکل مدال خود شد! حدود 80 ورزشکار آمریکایی به دلیل سیاه شدن، پوسته پوسته شدن و زنگ زدن مدال‌های خود را به کمیته برگزاری بازی‌ها پس فرستادند تا جایگزین شوند.

اما این اتفاق در مدال‌های ورزشکاران ایرانی نیز رخ داده است که می‌توان به مدال‌های اهدایی به موزه امام رضا (ع) اشاره کرد. کمیل قاسمی کشتی‌گیر مطرح کشورمان در بازی‌های ریو 2016 صاحب مدال نقره شد و این مدال را به بارگاه مطهر امام هشتم اهدا کرد. نگاهی کوتاه به مدال او گواه این است که جنس مدال‌های ساخته شده این بازی‌ها مطلوب نبوده است. میثم شجاعیان دارنده مدال نقره پارالمپیک هم چنین شرایط مشابهی دارد این در حالی است که مدال‌های جهان پهلوان تختی در حرم مطهر ثامن‌الحجج در بازی‌های مختلف مانند 1956 ملبورن و همین طور دیگر بازی‌ها هیچ آسیبی ندیده‌اند و کیفیت خوبی هم داشته‌اند.

در زیر عکس مدال‌های قهرمانان را مشاهده می‌کنید:

انتهای پیام/

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید کمیته ملی المپیک مدال المپیک آسیب دیدگی مدالهای المپیک این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • خبرخوش برای مدال‌آوران المپیک وپارالمپیک

source

دیدگاهتان را بنویسید