نشست سه جانبه لبنان با اردن و سوریه برای انتقال برق

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری اردن، روز گذشته امان (پایتخت اردن) میزبان یک نشست سه جانبه سوری- اردنی -لبنانی جهت بحث درباره تامین بخشی از نیازهای برق لبنان از اردن از طریق شبکه برق سوریه بود.

در این جلسه که در مقر وزارت نیرو و منابع معدنی اردن برگزار شد برنامه کاری و جدول زمانی راه اندازی مجدد خط اتصال برق میان اردن و سوریه و کلیه مطالعات فنی مربوط به آن مورد بررسی قرار گرفته و توافق‌های لازم جهت انتقال این برق به لبنان حاصل شد.

«هاله زواتی» وزیر انرژی و منابع معدنی اردن در این جلسه اعلام کرد، این نشست در پی یک نشست چهار جانبه که شامل اردن و مصر و سوریه و لبنان بود، با هدف کاهش هزینه تولید برق در لبنان برای تضمین تأمین گاز مورد نیاز ایستگاه «دیر عمار» برگزار شده است.

وی افزود، یک برنامه کاری مشخص و یک جدول زمانی برای تکمیل روند واردات انرژی به لبنان وجود دارد و علاوه بر آن تیم‌های فنی تخصصی که وظیفه تکمیل عملیاتهای لازم برای یک دوره مشخص را دارند تشکیل شده و گزارش ها را به شکل ویژه ارائه می دهند.

امیرعبداللهیان در بیروت: هرگز از کمک به لبنان دریغ نخواهیم کردتاکید انجمن دانشگاهی لبنان بر تقابل مدرن با توطئه عادی سازی اعراب با صهیونیست‌هارئیس پارلمان لبنان سالگرد جنگ آزادی بخش اکتبر را به بشار اسد تبریک گفت

وزیر انرژی اردن تصریح کرد، همچنین در حال حاضر دستورالعمل ها برای انتقال انرژی متمرکز بر آماده سازی زیرساخت‌های سوریه و همچنین آمادگی سه طرف برای امضای توافق های لازم جهت تامین برق لبنان است.

«غسان الزامل» وزیر برق سوریه نیز در این خصوص اظهار داشت، سازوکار انتقال و توزیع برق به شکل مستقیم و نیز بازسازی خط اتصال برق آغاز شده؛ ضمن اینکه اتصال همزمان شبکه های برق میان سوریه و اردن به 3 ماه زمان نیاز دارد.

«ولید فیاض» وزیر انرژی و آب لبنان نیز اعلام کرد که در نشست سه جانبه با اردن و سوریه درباره نقشه راه جهت غلبه بر موانع فنی، توافق شده و اقدامات بعدی متمرکز بر انجام سازوکار مالی توافقنامه ها میان 3 طرف از طریق بانک جهانی است.

«بشر الخصاونه» نخست وزیر اردن نیز آمادگی کشورش برای حمایت و پشتیبانی لازم از لبنان که با چالش‌های اقتصادی استثنائی روبه روست، اعلام کرد.

اردن و سوریه از سال 2001 از طریق خط انتقال برقی 400 کیلوولتی به یکدیگر متصل شده‌اند؛ اما این خط از اواسط سال 2012 به دلایل فنی از کار افتاده است.

سوریه و لبنان نیز از طریق خطوط متعدد 400 و 66230 کیلوولتی به یکدیگر متصل شده‌اند.

این سه کشور با یک قرارداد مبادله عمومی و یک توافقنامه اتصال کلی در هشت گروه اتصال الکتریکی که علاوه بر ترکیه شامل اردن، مصر، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و لیبی می‌شود به یکدیگر متصل می‌شوند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید