نشست فوری وزرای انرژی اروپا در بروکسلبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از رویترز؛ صادرات گاز روسیه به بلغارستان و لهستان به دلیل امتناع آنها از اجرای درخواست مسکو برای پرداخت بهای گاز به روبل متوقف شده است.

پس از شروع جنگ در اوکراین در 24 فوریه (5 مارس 1400) و اعمال تحریم های گسترده غرب، مسکو خواستار آن شد که قیمت گاز و سایر اقلام صادراتی به جای دلار و یورو به روبل باشد و این امر باعث ایجاد یک جبهه متحد شد. از سوی وزارت کشور تهدید به ایجاد اختلاف در مورد نحوه واکنش مناسب به جنگ در اوکراین می شود.

کشورهای عضو این نهاد نیاز فوری به شفاف سازی امکان ادامه خرید سوخت بدون نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه مسکو را با توجه به مهلت پرداخت قیمت گاز تا پایان ماه جاری احساس کردند. مسکو از خریداران خارجی گاز طبیعی خواسته است تا یورو یا دلار را به حساب خود در بانک خصوصی گازپروم روسیه واریز کنند و هنگام پرداخت آن را به روبل تبدیل کنند.

کمیسیون اروپا اعلام کرد که اجرای سازوکار درخواستی روسیه می تواند ناقض تحریم های اتحادیه اروپا باشد که بر اساس آن اعضا می توانند بدون نقض تحریم ها، بدهی های خود را با پرداخت به یورو پرداخت کنند. دانمارک، یونان، لهستان، اسلواکی و سایر کشورها، به دنبال بلغارستان، از بروکسل خواسته اند دستورالعمل ها و رویه های واضح تری ارائه دهد. علیرغم امتناع بلغارستان و لهستان از ادامه خرید گاز بر اساس طرح مسکو، آلمان به تصمیم این موسسه مبنی بر ادامه پرداخت هزینه گاز اشاره کرد و لهستان گفت خریداران می توانند طبق مکانیسم ترجیحی مسکو به تجارت خود ادامه دهند.

روسیه 40 درصد از گاز خود را به اتحادیه اروپا و 26 درصد از واردات نفت خود را تامین می کند و این امر برلین و سایر کشورها را وادار به مقاومت در برابر درخواست ها برای توقف کامل و ناگهانی واردات سوخت از روسیه به دلیل ترس از آسیب اقتصادی می کند. تحلیلگران می گویند توقف ناگهانی و کامل واردات گاز روسیه، اقتصاد برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان را وارد رکود خواهد کرد و خواستار تعطیلی برخی کارخانه ها برای همگام شدن با کاهش گاز خواهند شد. اتریش، مجارستان، ایتالیا و اسلواکی تاکنون در اعمال تحریم های نفتی علیه روسیه محافظه کار بوده اند.

بر اساس آخرین برآوردها؛ کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آغاز جنگ در اوکراین 45 میلیارد یورو (47.430 میلیارد دلار) به روسیه برای خرید گاز و نفت پرداخت کرده اند. دریافت قیمت گاز به روبل می تواند به اقتصاد روسیه کمک کند تا از اثرات تحریم ها و درآمدهای حاصل از این سوخت جان سالم به در ببرد و عملیات نظامی ویژه در اوکراین را تامین مالی کند.

دیپلمات های اتحادیه اروپا گفتند که پس از مذاکرات بین کمیسیون اروپا و کشورهای عضو پیش از اجلاس جاری، این نهاد به سمت توقف کامل واردات نفت از روسیه تا پایان سال جاری (2022) حرکت خواهد کرد. پیش نویس بسته ششم تحریم های اتحادیه اروپا علیه مسکو که توسط کمیسیون اروپا تهیه شده است، باید روز چهارشنبه در نشست سفرای کشورهای عضو آن سازمان مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید