نفت به قیمت‌ها اجازه داده است که بیشتر کاهش پیدا کند


قیمت نفت کاهش یافته است زیرا کشورهای مصرف کننده برنامه ریزی کرده اند تا 240 میلیون بشکه نفت را از ذخایر اضطراری در تجارت جهانی در روز جمعه خارج کنند و به رکورد سه درصد کاهش در هفته دست پیدا کنند.

به گزارش ایسنا، قیمت نفت خام برنت پس از افزایش بیش از یک دلاری در ابتدای معاملات با 55 سنت معادل 0.6 درصد کاهش به 100.3 دلار رسید. وست تگزاس اینترمدیت با 34 سنت یا 0.4 درصد کاهش به 95.67 دلار رسید. هر دو شاخص دیروز پس از افت 5 درصدی در معاملات روز چهارشنبه با اندکی کاهش بسته شدند.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است که کشورهای عضو آن در استخراج 120 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت مشارکت دارند. خروج ذخایر نفتی آمریکا و متحدانش از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه گذشته، دومین ذخایر فوق‌العاده و پنجمین دور در تاریخ این سازمان برای مقابله با اختلالات بازار نفت است.

تحلیلگران می گویند خروج از ذخایر استراتژیک نفت که از اوایل ماه می تا پایان سال به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید، می تواند افزایش قیمت ها را در کوتاه مدت محدود کند اما میزان نفت از دست رفته در نتیجه تحریم ها را کاهش دهد. در مقابل روسیه.فول جبران نمی کند.

تحلیلگران ANZ Research در بیانیه‌ای گفتند: «در حالی که این بزرگترین آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک است، نمی‌تواند شرایط بنیادی بازار را تغییر دهد و احتمالاً افزایش بیشتر تولید تولیدکنندگان بزرگ را به تأخیر می‌اندازد». خروج چشمگیر از ذخایر اضطراری می‌تواند مانع از تسریع تولید اوپک و تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا شود، حتی اگر قیمت‌ها همچنان در حدود 100 دلار در هر بشکه باشد.

سرمایه گذاران همچنین در حال ارزیابی علل اصلی بازار نفت در بحبوحه کاهش عرضه روسیه و عدم اطمینان نسبت به کندی تقاضا در چین هستند که شهرهای آن به دلیل موج جدیدی از همه گیری ویروس کرونا قرنطینه شده اند. تحلیلگران Heightung Futures می‌گویند: «تنها زمان می‌تواند پاسخ روشنی به این ابهامات بدهد.

اندیشکده CNPC مربوط به چین برآورد خود را برای تقاضای نفت چین در سه ماهه دوم سال جاری 180000 بشکه در روز نسبت به برآورد قبلی کاهش داد.

همزمان، اتحادیه اروپا به دنبال طرح تحریم زغال سنگ روسیه، ممنوعیت نفت روسیه را بررسی می کند.

به گزارش رویترز، استفان اینس، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی SPI گفت: فشار فزاینده‌ای در دادگاه عمومی بروکسل برای اقدام در این زمینه وجود دارد و می‌توان شاهد افزایش قیمت نفت برنت به 120 دلار در هر بشکه بود.

دیدگاهتان را بنویسید