نماینده سازمان ملل: من به آتش سوزی در اوکراین خوشبین نیستمهماهنگ کننده اضطراری سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی گفت: «فکر نمی‌کنم این کار آسانی باشد، زیرا دو طرف، همانطور که می‌دانم، اعتماد بسیار کمی به یکدیگر دارند».

وی گفت: من به احتمال آتش بس در اوکراین خوشبین نیستم.

پیش از این، سخنگوی سازمان ملل متحد گفته بود که مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، مشاهده خود از اوکراین را “وحشتناک” توصیف کرده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در تشریح سفر هماهنگ کننده اضطراری به خبرنگاران گفت: «گریفیث امروز از بوچا و ایرپین بازدید کرد و اظهارات او را وحشتناک توصیف کرد.» – نه در اوکراین. او یک گور دسته جمعی با اجساد پلاستیکی، ده ها آپارتمان و خانه ویران شده و ماشین های سوخته در خیابان های بوچا پیدا کرد.

به گفته وی، گریفیتس درخواست دبیرکل را برای تحقیق مستقل و فوری برای اطمینان از پاسخگویی موثر تکرار کرد و بر تعهد سازمان ملل متحد برای کمک به حفاظت از غیرنظامیان و همه کسانی که به کمک های فوری بشردوستانه نیاز دارند، تاکید کرد.

در حالی که مقامات اوکراینی در 3 آوریل اعلام کردند که تمام نقاط پایتخت از کنترل روسیه آزاد شده است، تصاویر وحشتناکی از اجساد غیرنظامیان در خیابان های بوچا منتشر شد که جهان را شوکه کرد.

غرب نیروهای روسیه را مسئول این حمله دانسته و مدعی شده است که آنها به محض خروج غیرنظامیان از پایتخت اوکراین به سوی آنها شلیک کردند، اما روسیه می گوید که قاطعانه هرگونه دخالت در کشتار غیرنظامیان در شهر بوچا اوکراین را رد می کند.

در 21 فوریه 2022، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در منطقه دونباس را به رسمیت شناخت و از بی تفاوتی غرب نسبت به نگرانی های امنیتی مسکو انتقاد کرد.

سه روز بعد، در روز پنجشنبه 24 فوریه 1400، پوتین به اصطلاح “عملیات ویژه” را علیه اوکراین آغاز کرد که روابط بین مسکو و کیف را به یک رویارویی نظامی تبدیل کرد. درگیری ها در اوکراین و واکنش ها به اقدام روسیه ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید