نماینده مردم شهرکرد در مجلس: مشکلات عدیده‌ای برای ‌تامین آب شرب چهارمحال و بختیاری داریم

– اخبار استانها –

احمد راستینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، با اشاره به چالش آب در کشور و همه دنیا، اظهار داشت: دنیا دچار چالش آب شده و متاسفانه استان چهارمحال و بختیاری دچار خشکسالی مستمر شده به گونه‌ای که مشکلات عدیده‌ای برای مردم در خصوص تامین آب شرب به وجود آمده است.

وی خاطرنشان کرد: باید امروز تغییر اقلیمی را باور کرد که اگر این باور در مردم و مسئولان به وجود نیاید آب را هدر می‌دهیم، امروز تنش آب شرب، آب شهرک‌های صنعتی و آب کشاورزی اتفاق افتاده است، 11 دشت ممنوعه و ممنوعه بحرانی در استان نشان دهنده بحران است و اگر برنامه نباشد دچار زیان خواهیم بود.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: باید یک کار جهادی در بازنگری مسائل آب صورت گیرد، چالش اول آب شرب است و چالش دوم آب کشاورزی است چرا که متناسب با اقلیم این استان دو پایه اشتغال این مردم، کشاورزی و دامداری است. چند سالی است استان در برخی صنایع کوچک گام‌های خوبی برداشته است لذا در بحث توسعه شهرک‌های صنعتی تامین آب شرب عوامل فعال در شهرک‌های صنعتی دچار چالش شده است.

راستینه افزود: اعتبارات پیش بینی شده در سنوات گذشته در بودجه در خصوص پروژه‌های آب کافی نبوده است و این چالش چهارم این استان است و چالش بعدی اینکه دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی با ریزگردها همراه هستند و اگر توجه نشود شهرکرد به زیر ریزگردها می‌رود.

وی تصریح کرد: دشت شهرکرد یکی از چشم‌اندازهای زیبا استان بوده است، از 6 ماه گذشته طرح احیای دشت شهرکرد ایجاد شد و قرار بر این شد مسئولیت هر دستگاه برای احیای دشت شهرکرد مشخص شود، باید برای تمام مسائل آبی فکر کرد چرا که اگر این اتفاق نیفتد استان چهارمحال و بختیاری به یک کویر تبدیل می‌شود.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری در خصوص آب، بیان داشت: نمایندگان مشکل آب استان را به گوش مسئولان کشور رسانده‌اند و مسئولان می‌دانند که مسئله این استان چیست، طرح‌هایی در سراسر استان وجود داشت که حق آبه مردم محقق نشده بود، در سفر ریاست مجلس به استان ما یک سند تنظیم شد که در آن سند تعداد روستاهای دارای تنش آبی و مسئله بن-بروجن مطرح شد، در سفر اخیر وزارت نیرو این سند به ایشان ارائه شد و وزارت نیرو مکلف به انجام این سند است.

وی با اشاره به تقویت روابط بین بخشی، گفت: مجموعه آب منطقه‌ای و آبفا باید در کنار یکدیگر قرار گیرند و این‌ها مجزا نیستند، اگر مشکل آب وجود دارد باید آب منطقه‌ای پای کار آید و تلاش می‌شود دستگاه‌ها دست به دست هم دهند و فاصله‌ای بین آن‌ها نباشد، این رابطه در حال تقویت است که این دستاورد خوبی است‌.

گزارش تسنیم از تجمع مردم چهارمحال و بختیاری برای رفع مشکل آب/ مردم چه مطالبه‌ای از دولت دارند؟ + فیلمرئیس کمیته آب مجلس: شهرک‌های صنعتی و برخی روستاهای چهارمحال و بختیاری با تانکر آبرسانی می‌شودگزارش|‌‌ تجمع امروز مردم چهارمحال و بختیاری‌ در اعتراض به کمبود آب/ ‌فریاد مردم از "بی‌آبی"‌ و "سوءمدیریت" دولت روحانی‌ +‌ فیلم

راستینه در پایان خاطرنشان کرد: سفر مسئولان کشوری و کمیسیون‌های فرهنگی و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست به استان دستاورد کمی نیست چرا که مسائل از نزدیک رصد شد، امروز وظیفه ما پیگیری مطالبات مردم است، پایان سال بعد یک گام بلند برای رفع تنش‌های آبی برداشته می‌شود‌.

انتهای پیام/7540/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید