«نه» تشخیص طرح امنیت/دوقطبی دین و فوتبال را از کجا آوردی؟! / دختر و پسر شیرازی طرح درس مدارس دولتی – تابناکگزارش “تابناک” روزنامه های امروز پنجشنبه 16 جولای هنگام چاپ و انتشار استعفای پی در پی در دفتر جانسون اجرای صلاحیت معلمان، بحران نیروی کار، باز هم آمیکرون، اما وحشتناک تر من پیروزی شیرین تیم والیبال ایران مقابل لهستان در صفحه اول روزنامه های امروز آمده است.

برخی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشر شده در روزنامه های امروز به شرح زیر است:

دختر و پسر شیرازی طرح درس مدارس دولتی

علی ربیعی در یادداشتی به شماره امروز اعتماد وی با عنوان دختران و پسران شیرازی نوشت: خبرها حاکی از آن است که در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع شبکه های ماهواره ای و مجازی و ترویج فساد و لزوم مقابله با تهاجمات سازمان یافته پرداخته شد. پیش از این شاهد دستورالعمل هایی در خصوص ساماندهی پوشش عمومی و حتی تعیین سبک ظاهری و پوشش مردانه بودیم و این امر تا آنجا پیش رفته است که برخی شهرها خواستار ممنوعیت ارائه خدمات عمومی و اجتماعی در سازمان ها و حتی افراد شده اند. مترو برای افرادی با لباس های ناسازگار با استانداردها، با ناشناخته هایی مواجه شده اند. به نظر من کلیپ پخش شده اجتماع اجتماعی نسل های آخر شیرازی و تغییرات گسترده فراوان در سبک زندگی که هر روز بخشی به عنوان نوک کوه یخ نمایان می شود. این شامل پیام ها و درس های بزرگ است. اولین درس و پیام بدیع، ناکارآمدی سیاست های اعمال شده تاکنون است. امروزه کاملاً واضح است که رهنمودها و سیاست‌های کاربردی مبتنی بر تحلیل عمیق محیط اجتماعی نیست و تحقیر نظرسنجی‌ها و تحقیقات علمی توسط محققان علوم اجتماعی کاملاً مشهود است. می‌توان تصور کرد که به اهدافی که در اسناد قبلی ذکر شده است نرسیده‌ایم و جای تأسف است که نقش عوامل بیرونی در بیشتر این بحث‌ها گسترده‌تر از آن چیزی است که هست و وزنی برای پوشش ناکارآمدی سیاست‌ها گذاشته می‌شود. دکترین دوم ناکارآمدی نهادی است. در علوم اجتماعی، نهادهایی برای پاسخگویی به یک نیاز اجتماعی ایجاد می شوند.

به نظر می رسد نهادهای فرهنگی کارکرد خاص خود را ندارند. به این وضعیت «بحران نهادی» می گویند. چندی پیش در مسیری که از میدان فلسطین به سمت جنوب می رفتم، تعداد زیادی سازمان، پژوهشکده و … را مشاهده و شمارش کردم. در حوزه فرهنگ متعلق به نهادهای مختلف. حتی برای من که تا حدودی با ساختار حکومت آشنا هستم، کارکرد آن مشخص نبود. یکی از مهم ترین درس هایی که موضوع سیاست گذاری به ما می آموزد، ارزیابی عملکرد و سنجش میزان دستیابی به اهداف است. اگرچه در سال‌های اخیر ارزیابی‌های گذشته‌نگر به ارزیابی‌های آینده‌نگر منجر شده است، اما با این توصیف، یک ارزیابی ساده از چند دهه سیاست‌گذاری فرهنگی نشان می‌دهد که اساس سیاست، برنامه‌ها و روش‌های پیشنهادی و اقدامات نهادینه‌سازی نادرست بوده است. نگاهی نوآورانه به مسیرهای پیموده شده اولین گام در اصلاح سیاست هاست. اگر این حقیقت را کشف کنیم، می‌توانیم گفت‌وگوی اجتماعی سازنده‌ای درباره برنامه‌های جدید داشته باشیم. به نظر من شاید دیدگاه زنده‌ای شهید بهشتی محور این گفت‌وگو باشد: «اگر بخواهی زندگی مسلمانی را بر مردم تحمیل کنی، علیه تحمیل تو قیام خواهند کرد». انسان البته آزادی می خواهد. او می خواهد پیشرفت شخصی داشته باشد، اما خود را بسازد. سعی نکنید مسلمان بودن و مسلمان بودن را بر خلاف قرآن تحمیل کنید.

دوقطبی دین و فوتبال را از کجا آوردی؟!

فریدون حسن در یادداشتی به شماره امروز جوان دین و فوتبال با عنوان دوقطبی از کجا آمده است؟! او نوشت: ما دو قطبی بین دین و فوتبال را ندیده ایم. ما احساس نکرده بودیم کسی که دین دارد نمی تواند فوتبالیست شود، شنیدیم و بالاخره فهمیدیم فوتبالیست شهید نمی شود. ما همه را شنیدیم، این را هم از زبان کسی که ادعا می کند همه چیز را می داند.
صحبت کردن آسان است، شما می توانید خیلی راحت دهان خود را باز کنید و بدون خرج کردن به همه توهین کنید و زیر سوال ببرید. این روزها ساده ترین کاری است که می توان انجام داد و سپس موضع روشنفکری گرفت.
می توان از همه چیز بدون نگرانی، مرتبط و بی ربط، با کینه توزی زیاد و با نهایت خشم غیرقابل کنترل صحبت کرد و همه را متهم کرد، همان طور که حسن عباسی کرد.
نیازی به پاسخگویی در جایی نیست. پریدن به همه چیز بدون دانش و اطلاعات یک هنر نیست. می گوید فوتبالیست شهید نمی شود، چون آزاده است. خوب؛ شهید رضایی مجید در اوج فوتبال و در روزهایی که بازوبند کاپیتانی تیم جوانان را بر بازو بست و گزینه حضور در این تیم بود، از دنیا رفت. شهید پورقاز اینطور بود. آیا از شهید تهرانی مقدم و شهید همدانی بیشتر فوتبالیست می خواهید؟ به نظر شما به خاطر فوتبالیست بودن نباید شهید می شدند؟ در واقع بهتر است برای روشنگری بیشتر به سردار کوثری سر بزنید. یادگار امام راحل حاج احمد خمینی با لباس فوتبال را ندیده بودید؟ باید بگویید نسل اینها گذشت، چند فوتبالیست را می خواهید الگو بگیرید؟ محمد انصاری، مهدی ترابی، سیدجلال حسینی و علیپور با یاد و خاطره شهدا وارد میدان می شوند و تصاویر خود را ارائه می دهند. با آقای وحید شمسایی آشنا شوید. گل فوتسال جهان و سرمربی تیم فوتسال ایران پیشنهاد می کنیم با خانواده وی دیدار کنید.
شما راه را اشتباه رفته اید. شما مدیون جامعه فوتبال هستید. چماق گرفتن به خاطر چند فوتبالیست در حاشیه و اینطور ضربه زدن به همه در فرهنگ لغت شما قابل تعریف است، اما با هیچ منطق و اخلاقی جور در نمی آید.
فوتبال و فوتبالیست ها برای ایران زحمت نکشیده اند. بله، حاشیه زیادی دارند، فساد مالی هم دارند، اما در جای دیگر نه. فوتبال باعث خوشحالی مردم شده و همین برای مردم عزیز ایران کافی است. مردم ورزش قهرمانی را دوست دارند و قهرمانان خود را تشویق می کنند. همین قهرمانانی که با مردم همدل هستند و از آرمان های انقلاب و کشور دفاع می کنند. همان آرمان هایی که شما ادعا می کنید، اما وقتی دهان خود را باز می کنید، همه آنها را تحت الشعاع قرار می دهید.

“نه” توسط هیئت تشخیص به طرح حفاظتی

آرمان ملی در جریان بحث یا عنوان «نه»، هیئت تشخیص نوشت: باز هم نظر مثبتی برای تصویب حمایت وجود نداشت و به همین مناسبت هیات عالی نظارت شورای فرصت به بررسی مصوبه اخیر مجلس مبنی بر “پیش نویس قانون مصوبه مجلس درباره اصلاح قانون سازمان های “. و آیین نامه داخلی دیوان عدالت اداری «با توجه به رعایت سیاست های کلی.. در این جلسه که با حضور دبیر مجمع و اعضای هیأت عالی نظارت و قائم مقام شورای عالی انقلاب اسلامی برگزار شد. ديوان عالي عدالت اداري گزارش كميسيون نظارت ديوان عالي عدالت اداري ارايه شد ديوان عدالت اداري “با سياست هاي كلي نظام و اعضاء ضمن بررسي دو بند از اين مصوبه مبني بر” عدم وجود صلاحیت دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به آرای شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و همچنین ماده ۴۶ مصوبه اصلاح ماده ۸۴ مجلس در خصوص ابطال قطعنامه های موضوع الف ماده 12 این قانون پس از بحث و بررسی و بررسی مغایرت های مطروحه با اکثریت آرا، اعمال مصوبه مجلس در دو بند مذکور را مغایر با سیاست های کلی نظام دانسته و به این موارد ابلاغ خواهد شد. به هیأت نگهبان توسط رئیس هیأت عالی نظارت. مصوبه مجلس که در اواخر خرداد ماه سال جاری به تصویب نمایندگان رسید، ماده‌ای به آن قانون اضافه کرده بود که بر اساس آن دیوان عالی عدالت اداری مجوز بررسی فضای مصوبات سایبری شورای عالی را که در این مورد شامل می‌شود، از دست می‌دهد. طرح حفاظت

ایرادات طرح صیانت تنها به هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام محدود نمی شود، بلکه پیش از این در اول آذرماه سال گذشته مرکز پژوهش های مجلس ایراداتی از جمله نادیده گرفتن حقوق معنوی کاربران فضای مجازی را به این طرح مطرح کرده بود. با طرح حفاظتی، نادیده گرفتن ملاحظات فنی کنترل مرزهای فضای مجازی، عدم توجه کافی به مقتضیات فنی خاص هر یک از خدمات عملکردی اساسی، پراکندگی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هنگام تفکیک خدمات مهم پست و مخابرات از دیگر ابعاد اختیارات وزیر ارتباطات، امکان مسدودسازی گسترده و غیرآمادگی در صورت اعمال مفاد قانون و یا عدم رعایت قانون به دلیل خطرات است. تداخل و همپوشانی وظایف ماده 3 است. کمیسیون با سایر کمیسیون های مصوب شورای عالی فضای مجازی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، کاهش سرمایه اجتماعی نهادی در کشور، ترغیب نخبگان به مهاجرت، افراط و تفریط مداخله طرح در ابعاد مختلف زندگی مردم، ابهام و عدم شفافیت در شرایط و روند قانونگذاری، طرح بی اعتمادی به نظام حکومتی و…
12 اسفند سال گذشته کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه ای با 18 رای موافق کلیات این طرح را تصویب کرد. تصویب کلیات این طرح واکنش های منفی زیادی در سطح جامعه داشته است و حتی برخی نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه در مجلس از تصویب این طرح انتقاد کردند. چندین نماینده نیز خواستار بازگشت این طرح به کمیسیون ویژه در مجلس نمایندگان شده اند. عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت تاکید کرد: نماینده مجلس در نامه ای به رئیس کمیته ویژه حمایت از حقوق کاربران، این رای کمیسیون ویژه و عمومی را مورد بررسی قرار داد. تصویب طرح حفاظتی غیرقانونی جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: همانطور که به صورت زنده گفتم کلیات این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به نامه معاونت مجلس در آیین نامه داخلی، رأی امروز از نظر قانونی دارای اشکال است و قابل قبول نیست.» 14 اسفندماه، ریاست شورای اسلامی بر ابطال رای کمیسیون ویژه بررسی طرح حفاظت که منجر به تصویب کلی آن شده بود، تاکید کرد. دیروز یک «نه» دیگر به پرونده طرح حفاظت اضافه شد.

دیدگاهتان را بنویسید