هرمزگان رتبه اول را در طرح انتقال فضای سبز و تابستانه فضای باز به محیط گلخانه ای کشور دارد


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، اولین جلسه ستاد گلخانه امروز با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان و رئیس شعبه بانک کشاورزی، نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان برگزار شد. ، شرکت شهرک کشاورزی سیستم ها، معاونت تولیدات گیاهی، مدیر باغبانی و تعداد زیادی از گلخانه داران. ردیابی موانع و حرکت نظارت و ارزیابی در راستای این هدف توسعه انجام شد.

افزایش تولید در سطح محصول نسبت به فضای باز، افزایش راندمان آب تا 10 برابر، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی تا 50 درصد، افزایش راندمان نهاده های تولید مانند بذر، کود و آفت کش ها، کاهش هزینه های نیروی کار در مقایسه. با باز فضا، مدیریت و پیش بینی و کنترل بهترین عوامل مضر مانند بیماری ها و علف های هرز در گلخانه، امکان 2 تا 4 بار در سال محصولات کشاورزی برای کمک به تامین و کنترل بازار و تکمیل زنجیره تولید و کشت محصولاتی که می تواند آنها در فضای باز رشد نمی کنند، آنها دلایل کافی و قانع کننده ای برای توسعه کشت گلخانه ای هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در اولین جلسه ستاد گلخانه هرمزگان گفت: در طرح توسعه گلخانه های هرمزگان با حمایت نظام بانکی امسال به ۱۰۲۰ هکتار گلخانه خواهیم رسید.

مویدی افزود: استان هرمزگان در طرح انتقال فضاهای سبز و تابستانی باز به محیط زیست گلخانه هرمزگان رتبه نخست کشور را دارد.

وی ادامه داد: هنوز با چشم انداز 10 ساله فاصله داریم و با این وجود گام های بلندی برای رفع موانع و توسعه کشت گلخانه ای برداشته شده است.

مویدی مواردی چون نبود تسهیلات مناسب و کم هزینه و نیاز به اعتبارات و یارانه های دولتی، روند تحقیقات و تامین انرژی و منابع آبی را از عوامل کند شدن توسعه کشت گلخانه ای عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اعلام کرده است که با ایجاد سازمان منسجم و کنسرسیوم صادرات محصولات گلخانه ای، گام های اساسی در این راستا برداشته می شود.

مویدی با تاکید بر سهولت دستیابی به زیرساخت های دولتی و خدمات ویژه عمرانی از جمله آب، برق، گاز و راه با وجود سازماندهی منسجم، افزود: پیگیری امور به صورت جمعی نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

رئیس ستاد گلخانه های استان بر رفع مشکلات تاسیسات، موانع راه سازی بین مزارع و تربیت نیروی انسانی ماهر گلخانه ها و تسریع و تسهیل در صدور مجوز تاکید کرد و گفت: باید به سوالات مورد نیاز پاسخ داده شود. نظام مهندسی و بانک در کمترین زمان

رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان همچنین خواستار ایجاد تاسیسات اجرایی سازه های گلخانه ای استاندارد شد.

مویدی گفت: طرح توسعه شهرهای گلخانه ای نیز در دستور کار این ستاد قرار دارد که این افراد در همه شهرهایی که آب و خاک وجود دارد مستقر شوند.

انتهای پیام/ 88055
این را برای جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید