هشدار به کشاورزان گلستانی برای سرمازدگی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهاننوید رضا فراهانی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: برای محافظت و پوشش نهال های جوان به ویژه در باغ های جدید با خاک شیب دار امسال و درختانی که در معرض افت ناگهانی دما و باد هستند، از پلاستیک مشکی، کرفس و نایلون استفاده شود از هرس آن خودداری شود. ، شخم زدن و هرس در باغ.

وی تاکید می کند: به دلیل کاهش چشمگیر دما و باد و بی اثر بودن سموم از عملیات سم پاشی و برگ پاشی خودداری شود.

معاون باغبانی جهاد کشاورزی گلستان توصیه می کند: علف های هرز باید کنترل شوند زیرا خاک های بدون گیاه با خاک متراکم و مرطوب گرمای بیشتری نسبت به خاک خشک با گیاهان در روز ذخیره می کنند و در شب تشعشعات را منعکس می کنند.

وی با بیان اینکه مبارزه با آفات و بیماری ها برای بهبود سلامت گیاه ضروری است و از این رو گیاهان در برابر سرما مقاوم تر هستند، افزود: آبیاری برای تامین رطوبت کافی خاک باید چند روز قبل از سرما انجام شود زیرا خاک مرطوب بیشتر از خاک خشک گرما را ذخیره می کند. .

فراهانی تصریح کرد: ترکیبات آلی و شیمیایی مانند اسیدهای آمینه و ورت به عنوان محلول پاشی برگ باید قبل از شروع هوای سرد در دستور کار قرار گیرد و از پوشش هایی مانند کاه و مواد پلی اتیلن برای باغات جدید و تنه درختان میوه استفاده شود تا درختان تاج گذاری کنند. و اتصال شاخه اصلی به ساقه به دلیل حساسیت آنها به سرما باید محافظت شود.

وی بر استفاده از روش آبیاری بارانی با اسپری برای شاخه ها و پوست درختان جوان تاکید کرد و افزود: این روش بسیار موثر است و باید بدون وقفه تا رفع خطر سرما ادامه داد.

معاون جهاد کشاورزی گلستان تصریح کرد: نتایج بررسی ها نشان می دهد که استفاده از دود نه تنها تاثیر چندانی در جلوگیری از سرمازدگی ندارد، بلکه روشی پرهزینه است و باعث کثیف شدن باغ و آلودگی محیط زیست می شود.

وی گفت: تامین سوخت جایگزین با توجه به افت فشار گاز و قطعی احتمالی گاز، بررسی وضعیت وسایل گرمایشی، نصب روکش سقف در گلخانه ها و مهدکودک ها، تامین برق اضطراری در صورت قطع برق، بازرسی و نصب سیستم گرمایش و روکش گلخانه پلاستیک های گلخانه ای برای حفاظت از محصولات گلخانه ای باید در دستور کار کشاورزان قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید