هشدار عضو شورای شهر تهران درباره تشدید آلودگی هوا و ترافیک در آینده

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، ناصر امانی در جریان بیست و ششمین جلسه شورای شهر تهران ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت سردار بیات فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران، اظهار کرد: بنابر پیگیری انجام شده ایشان به خاطر جانبازی و گرفتار شدن به کووید 19 جان خود را از دست دادند که این ضایعه را تسلیت عرض می‌کنم.

وی با تاکید بر اینکه ما به عنوان نمایندگان مردم شهر تهران موظف به پیگیری‌های امور شهری هستیم، گفت: مردم گرفتار هستند و باید به این موضوعات توجه شود اما متاسفانه شاهد هستیم که در برخی از رسانه‌ها مدیریت شهری فعلی را مسئول آلودگی هوا و ترافیک می‌داند و با تیتر کردن اخبار ی مبنی بر آلودگی هوا در جلسات محرمانه شورا می‌پردازند که باید عرض کنم که ما هیچ چیزی تحت عنوان محرمانگی نداشتیم و نخواهیم داشت.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه قانون هوای پاک در هجدهم مردادماه سال 96 به تصویب رسید، گفت: دو دولت روحانی و همچنین مدیریت شهری سابق که 4 سال فرصت داشتند در انجام این قانون کوتاهی کردند که البته دستگاه‌ها و سازمان‌های زیادی مسئولیت دارند و هماهنگ‌کننده این قانون سازمان محیط زیست بوده که هیچ اقدامی را در این بخش انجام نداده است.

وی با تاکید بر اینکه باید مسئولان دولتی در دوره گذشته و مدیریت شهری قبل پاسخگوی عدم مسئولیت خود را بدهند، ادامه داد: ما هم وظیفه داریم پاسخگوی ماه گذشته فعالیت خود باشیم و به مردم پاسخ بدهیم.

امانی با بیان اینکه در این روزها تنفس مردم دچار اختلال شده است، گفت: اگر به حوزه آلودگی هوا و ترافیک توجه نکنیم به وضع هشدار نزدیک خواهیم شد و در قبال این موضوعات همه مسئول هستیم و باید بار دیگر وظایف شهرداری را در این بخش یادآوری کنیم.

وی گفت: متاسفانه برخی از خودروهای شهرداری که خود حامل آلودگی هوا هستند نیز در سطح شهر تردد می‌کنند البته ما می‌دانیم در کوتاه مدت نمی‌توان کاری کرد و ما وارث کارهای انجام نشده در دوره گذشته هستیم، اما با این همه باید تلاش کنیم مشکل آلودگی هوا و ترافیک برطرف شود.

عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه با برگزاری جلسات و تشکیل کارگروه‌ها و ستاد مشکل‌ آلودگی هوا حل نخواهد شد، گفت: آلودگی هوا ناشی از ترافیک و تردد وسایل متحرک در پایتخت است به طوری که در سطح شهر تهران 4 میلیون موتورسیکلت تردد دارند که 90 درصد آلودگی هوا مربوط به این وسایل است.

وی در پایان ضمن تردد هزاران تاکسی و اتوبوس فرسوده در سطح شهر تهران گفت: در سطح شهر تهران نیز صدها هزار کامیون وجود دارد که 80 درصد آنها در شب‌ها‌ تردد می‌کنند و مشکلاتی برای شهر ایجاد می کنند اما مردم بدانند ما بی‌تفاوت نیستیم و در قبال وظایف خود باید پاسخگو باشیم.

به گزارش تسنیم، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز پس از اظهارات امانی با تایید صحبت‌های وی گفت: حرف‌های شما کاملا درست است و کسانی که سبب این شرایط شدند باید پاسخگو باشند اگر در آن دوره کار می‌کردند این شرایط به‌وجود نمی‌آمد و یا کمتر به وجود می‌آمد و آنها نتوانستند منجر به کاستن آلودگی هوا شوند و در این نابسامانی سهم دارند و متاسفانه شاهد فرار رو به جلوی آنها هستیم.

وی گفت: قطعا فشار ترافیک با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها 20 درصد افزوده خواهد شد و در کنار این موارد باید به تردد موتورسیکلت‌ها که یکی از منابع آلودگی هوا هستند نیز اشاره کنیم.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: 15 روز پیش جلسه‌ای با حضور وزیر کشور در ارتباط با قانون هوای پاک برگزار شد که در این جلسه صحبت‌هایی مطرح شد و همه دستگاه‌ها موظف به انجام وظایف خود هستند.

چمران با اشاره به اینکه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی از جمله وزارت نفت نیز در این بخش مسئولیت دارد گفت: مسئولان وزارتخانه اعلام کردند که وظایف خود را آغاز کردند و ان‌شاءالله ثمرات خوبی را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه شرایط نامساعد هست، گفت: شورا و شهرداری یکی از حدود 20 دستگاهی هستند که در ارتباط با ترافیک و آلودگی هوا مسئولیت دارند همچنین در کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران می خواهیم که طرحی را برای تهیه اتوبوس و مترو تهیه کنند البته باید به صورت جهادگونه انجام شود نه به صورت اداری و به سبک دوره قبل!

شهرداری تمام توان خود را برای اجرای قانون هوای پاک صرف کند

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید