هفته آگاهی از مغز برگزار شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دکتر محمدتقی جغتایی مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی گفت: هفته آگاهی درباره مغز با هدف افزایش سرمایه های شناختی جامعه ایرانی و ارتقای آن برگزار می شود. هوشیاری مغز برای هفتمین سال متوالی اوایل اسفندماه سال جاری در سراسر کشور برگزار می شود.

دبیر کمیته علمی برگزارکننده هفته آگاهی از مغز گفت: رویداد هفته آگاهی از مغز سه شعار جهانی دارد: «بهتر ارتقای مغز و عملکردهای آن»، عملکرد آن، «تسریع در تشخیص و درمان بیماری‌های مغزی» و مبارزه با برچسب گذاری اختلالات مغزی” از طریق برنامه ارتقای مطالعه از 7 تا 23 اسفندماه سال جاری به صورت گسترده با همکاری و مشارکت سازمان های مردم نهاد و سایر مراکز و سازمان های علمی و پژوهشی برگزار می شود.

جغتایی گفت: هفته آگاهی از مغز یک کمپین جهانی است و این رویداد از سال 1394 در ایران برگزار می شود و امسال با برنامه ریزی انجمن علوم اعصاب ایران و حمایت ستاد توسعه فناوری علوم شناختی و مشارکت علم سیناپس. شرکت ها، سازمان های دولتی، ترم ها، دانشگاه ها و مراکز درمانی برای هفتمین سال متوالی.

دبیر علوم هفته آگاهی از مغز خاطرنشان کرد: در این برنامه، محتوای علمی امسال مانند سال های گذشته برای گروه های دانش آموزی، معلمان، گروه های سنی پیش دبستانی، دبستان و سالمندان در نظر گرفته شده است. انتخاب گروه‌های هدف توسط افرادی انجام می‌شود که اطلاعات لازم را در مورد مشکلات شایع شناختی و بیماری‌های مغزی داشته باشند و به سرعت برای انجام غربالگری‌های تخصصی و دریافت خدمات پزشکی، سلامت و توانبخشی اقدام کنند.

یادآوری رفیق: آشنایی معلمان با مفاهیم عملکرد شناختی و نحوه به کارگیری اصول شناختی در تعلیم و تربیت دانش آموزان و همچنین آشنایی با بیماری های مغزی و شناختی در این سنین هدف و حل توانایی شناختی بسیار مهم است. و مشکلات شناختی میانسالی از دیگر اهداف برنامه های امسال است.

جغتایی افزود: آنچه در برنامه های هفته آگاهی از مغز امسال نسبت به سال های گذشته مورد توجه قرار گرفته است، اهمیت کارکردهای اجرایی برای زندگی سالم و هوشمندانه در همه ابعاد و رشد اجتماعی، شغلی و تحصیلی در گروه های سنی مختلف است.

سینا توکلی، دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز نیز گفت: با توجه به ادامه اپیدمی کووید 19 در کشور و لزوم توجه به سلامت مردم و جوامع، روند مراقبت های بهداشتی امسال و همچنین سال گذشته، رویدادهای مختلف این هفته به صورت آنلاین و حداکثر استفاده از فضای مجازی و محتوای دیجیتال قابل برنامه ریزی.

وی افزود: در این برنامه سعی شد از روش های مختلف تولید محتوا و انتقال مفاهیم در تولید و برنامه ریزی محتوا استفاده شود. همچنین در برنامه های تهیه شده زیر نظر اساتید حوزه به اصول تولید محتوا و آموزش مبتنی بر اصول شناختی توجه زیادی شده است.

به گفته وی، برنامه های این هفته در سه بخش محتوای تصویری، محتوای متنی و رویدادهای آنلاین برگزار می شود.

سینا توکلی اظهار داشت: همچنین مجموعه ای از وبینارهای آموزشی در زمینه آشنایی با مفاهیم کارکرد اجرایی و کاربردهای آن و نیز تقویتی برای معلمان در نظر گرفته شده است و امسال نیز برنامه های آنلاین برای گروه سالمندان در نظر گرفته شده است. نیز آماده شده است.»

وی افزود: همچنین جدیدترین مقالات علمی در زمینه علوم اعصاب شناختی که یافته های آن به زبانی ساده و کاربردی برای عموم مردم تهیه شده است، همراه با محتوای تصویری که به صورت اینفوگرافیک نوشته شده است، برای انتشار در هفته “تولید شده با اساتید حوزه علمی و همچنین چالش برانگیز درک عمومی.

توکلی افزود: مسابقه کتابخوانی از دیگر برنامه هایی است که به مناسبت هفته آگاهی از مغز اعلام شده است و مسابقه و اهدای جوایز نیز در این هفته برگزار می شود و همچنین برنامه علمی درسی برای دانش آموزان با ارسال فیلم های کوتاه و سخنرانی در مورد جدیدترین ها برگزار می شود. یافته ها در زمینه علوم اعصاب با مسابقه بین شرکت کنندگان و اهدای جوایز ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید