هفدهمین اجلاس آستانه درباره سوریه برگزار شد/ تأکید ایران بر ضرورت خروج نظامیان آمریکایی از سوریه

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هیأت ایرانی امروز سه شنبه به ریاست علی اصغر خاجی مشاور ویژه وزیر خارجه در اولین روز اجلاس آستانه با هیات روسی به ریاست آلکساندر لاورنتیف نماینده ویژه روسیه در امور سوریه دیدار مفصلی داشت.

در این نشست، مسائل مختلف سوریه از جمله وضعیت در ادلب و جنوب، تشکیل جلسه هفتم قانون اساسی، تجاوزات رژیم صهیونیستی به سوریه، خروج آمریکا از عراق و سوریه و پیگیری نتایج سفر هیات روسی به تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طرفین با تاکید بر لزوم حفظ سیادت و حاکمیت سوریه، بر تشکیل جلسه آتی کمیته قانون اساسی تاکید کردند. طرف ایرانی خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریه را مورد تاکید مجدد قرارداد.

همچنین مقرر شد اجلاس سران آستانه در ابتدای سال جاری میلادی در تهران برگزار شود. همچنین اجلاس وزیران خارجه نیز قبل از اجلاس سران برگزار خواهد شد.

در اولین روز نشست آستانه، هیات ایران همچنین با هیات ترکیه دیدار کرد. در این دیدار، ضمن تاکید بر روابط برادرانه و تاریخی دو کشور، برگزاری اجلاس سران آستانه در تهران در ابتدای سال جدید میلادی و برگزاری اجلاس وزیران خارجه آستانه قبل از اجلاس سران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لزوم استمرار کمیته قانون اساسی سوریه تا وصول به اهداف مورد نظر و بررسی طرح‌های جدید مورد علاقه طرفین و لزوم تعمیق و تحکیم روند آستانه به عنوان مهم ترین و موثرترین روند سیاسی حل مشکلات سوریه نیز در نشست هیات ایرانی و ترکیه ای بررسی شد.

دو طرف همچنین ابعاد مختلف مساله خروج آمریکا از سوریه، وضعیت کردهای سوریه بعد از خروج آمریکا از افغانستان و لزوم آشتی بیشتر میان اکراد سوریه و دولت این کشور به خصوص بعد از انتشار اخباری مبنی بر قوت گرفتن احتمال خروج آمریکا از سوریه را بررسی کردند.

موضوع آوارگان سوری و لزوم فراهم کردن شرایط بازگشت داوطلبانه آنها جهت افزایش اعتماد در داخل سوریه و کاهش مشکلات کشورهای مهاجرپذیر در کنار اعلام نگرانی از تجدید فعالیت داعش در منطقه و لزوم مقابله با آن از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

پدرسون: طرف‌های درگیر در سوریه در یک «بن‌بست استراتژیک» قرار گرفته‌انددمشق: دلیل اصلی پیچیدگی‌های اوضاع انسانی در سوریه، اشغالگری ترکیه استتخت روانچی: تلاش‌ها برای پایان دادن به درگیری در سوریه باید مضاعف شودامیرعبداللهیان: از بازنگری سیاست خارجی برخی کشورها در قبال سوریه استقبال می‌کنیم/ احتمال دیدار رؤسای جمهور در آینده نزدیکالمقداد: دستاوردهای ارتش سوریه طرح‌های دشمنان را به شکست کشاندمصاحبه|سفیر سوریه: همکاری روسیه و ایران در سوریه دستاوردهای زیادی داشته است

انتهای پیام/.

source article

دیدگاهتان را بنویسید