همزمانی خطرناک آنفلوآنزا با کرونا؛ هشدارها در استان فارس جدی‌تر شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، براساس آخرین وضعیت ثبت شده درباره شهرستان‌ها و استان‌های کشور استان فارس در وضعیت کم خطر قرار گرفته است. بر این اساس هیچ یک از شهرها و شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز قرار ندارند.

بر اساس آخرین تغییرات نقشه شهرستان‌های استهبان، جهرم، خفر، ممسنی و بخشی از رستم در وضعیت نارنجی، شهرستان‌های گراش، خنج، لامرد، فراشبند، مهر و بخشی از کازرون در وضعیت آبی و مابقی شهرستان‌ها از جمله شیراز در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند.

ثبات در این روند با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تکمیل چرخه واکسیناسیون از موضوعات مورد تاکید متولیان بهداشت است. با این حال مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از پیش‌بینی و آمادگی برای مقابله با موج ششم کرونا در فارس خبر دادند.

سید وحید حسینی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز در همین راستا نسبت به خطر افزایش انتشار همزمان آنفولانزا و کرونا هشدار داد. وی امروز در نشست ستاد مدیریت بیماری کووید 19 در دانشگاه انتشار این دو بیماری به صورت همزمان را آغاز یک بحران جدید نگران‌کننده دانست.

به گفته وی فصل سرما همواره با چالش شیوع آنفلوآنزا همراه بوده و در شرایط کنونی رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌تواند این چالش را بیشتر از گذشته کند بنابراین با توجه به تشابه این دو بیماری در انتشار و ابتلا، پای‌بندی به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی امری ضروری است.

بیش از 80 درصد جمعیت هدف استان بوشهر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند + فیلمنماینده تهران به دلیل ابتلای به کرونا در قرنطینه خانگی استمیزان اثربخشی 6 واکسن ایرانی کرونا اعلام شد

حسینی بی‌توجهی مردم نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را منجر به پیامدهای جبران‌ناپذیری دانست که سبب شده این موضوع تبدیل به دغدغه اصلی متولیان بهداشت شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مردم استان خواست تا در صورت مشاهده علائم کرونا پیش از مراجعه به بیمارستان‌ها ابتدا به مراکز 16 ساعته تشخیص و درمان سرپایی مراجعه و در صورت صلاحدید پزشک مرکز، به بیمارستان مراجعه کنند.

وی همچنین به تکمیل چرخه واکسیناسیون تاکید کرد و از مردم درخواست کرد برای ایمنی بیشتر جامعه هر چه سریع‌تر این چرخه را کامل کنند.

در همین راستا روح‌الله حسینی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز آماری از تجمیع واکسن‌های تزریق شده ارائه داد که بر این اساس تاکنون پنج میلیون و 766 هزار و 867 دُز واکسن کرونا در فارس تزریق شده است.

به گفته وی از این تعداد سه میلیون و 121 هزار و 992 دُز نوبت اول و دو میلیون و 644 هزار و 875 دُز نوبت دوم واکسن کرونا بوده است.

حسینی نیز نگرانی درباره همزمانی آنفلوآنزا و کرونا را مطرح و این امر را یک موضوع حیاتی دانست که مردم باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را همچنان رعایت کنند.

انتهای پیام/424/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید