هیچ زائری از مرز خسروی خارج نشده است/ آمادگی ناوگان حمل و نقل کرمانشاه برای بازگشت زائران اربعین‌حسینی

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، با توجه به اطلاع‌رسانی‌های مکرر مبنی بر ممنوعیت خروج زائران اربعین از طریق مرزهای زمینی، مرز خسروی نیز امسال میزبان زائران نبود و زائرانی که به این مرز مراجعه می‌کردند به مبدأ خود بازگردانده می‌شدند.

بنابر اعلام مسئولان هنوز هیچ زائری از طریق مرز خسروی از کشور خارج نشده و طی چند روز گذشته نیز تجمع یا حضور گروه‌ها نیز در این مرز مشاهده نشده است اما امکانات لازم برای پذیرایی از زوار اربعین سرور و سالار شهیدان به هنگام بازگشت در استان کرمانشاه فراهم است.

همچنین مقرر شده سپاه پاسداران اردوگاه‌هایی برای اسکان زائران اربعین حسینی در شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و کرمانشاه مهیا کند و از طرف دیگر موکب‌های هشت‌گانه برای خدمت‌رسانی به زائران برگشته از طریق مرز مهران راه‌اندازی می‌شود.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه بر برپایی موکب‌هایی از شهرستان مرزی قصرشیرین تا کنگاور تأکید کرد و گفت: با توجه به مصوبه ستاد اربعین کشور برای برگشت زائران 200 هزار بطری آب مورد نیاز است که توسط بنیاد مستضعفان در اختیار ستاد عتبات عالیات قرار گیرد.

وی با بیان اینکه 70 درصد زائرانی که از مرز مهران بازمی‌گردند از استان کرمانشاه عبور می‌کنند عنوان کرد: برای تردد این زائران نباید مشکلی ایجاد شود و اتوبوس‌های کافی برای جابه‌جایی و انتقال آن‌ها به مقصد فراهم شود.

بنا شده اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تمهیدات لازم برای جابه‌جایی زوار اربعین حسینی از پایانه‌ مرزی مهران را فراهم کند.

ناوگان حمل و نقل عمومی آماده جابه‌جایی زائرین اربعین است

فریبرز کرمی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در ایام بازگشت زائرین اربعین حسینی (ع) ناوگان عمومی حمل و نقل مسافر استان با توان حداکثری آماده خدمت‌رسانی به زائرین است.

وی عنوان کرد: طبق تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در جهت پشتیبانی از مرز مهران و انتخاب استان کرمانشاه به عنوان نقطه عزیمت به استان‌های دیگر در ایام بازگشت زائران اربعین، ناوگان حمل و نقل مسافری استان با توان حداکثری آماده خدمت‌رسانی به زائران است.

کرمی گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل مسافر و برنامه ریزی‌های انجام شده قبلی هیچ مشکلی در جابه‌جایی زائرین اربعین حسینی نداریم و تمامی مراجعین به پایانه مسافربری استان می‌توانند در اثر وقت به استان‌های خود انتقال داده شوند.

وی افزود: تیم ها گشت و کنترل اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه نسبت به نظارت مضاعف و کنترل اتوبوس‌های اعزامی و ایمن بودن آن‌ها در کنار صنوف و تشکل‌ها در راستای اجرای مطلوب طرح جابجایی زائرین اربعین حضور مستمر خواهند داشت.

کرمی گفت: هماهنگی‌های لازم و آماده سازی محیط در پایانه مرزی خسروی نیز انجام شده است که در صورت نیاز و اعلام ستاد اربعین این پایانه مرزی آماده خدمات رسانی به زائرین اربعین باشد.

واکسیناسیون جاماندگان اربعین طی مسیر راهپیمایی در پایتخت+ آدرس20 موکب سلامت در مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در ری مستقر شدتمام امکانات برای بازگشت زائران اربعین در مرز مهران مهیا شده استآمادگی تیم‌های پزشکی برای پیشگیری از شیوع کرونا در زمان بازگشت زائران

کرمی مدیر سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه امسال سفر به کربلای معلی تنها از طریق مرزهای هوایی و به صورت هوایی امکان‌پذیر بود اظهار داشت: با وجود اطلاع‌رسانی‌های مکرر گاهی تجمعاتی مبنی بر خروج گروه‌هایی از زائران از طریق مرزهای خسروی و پرویزخان ایجاد می‌شد که با اطلاع از این وضعیت تیم‌های علوم پزشکی در مرز مستقر شدند و با ورود دستگاه‌های مختلف این گروه از زائران به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه از سه روز گذشته هیچ موردی از مراجعه زائران به مرزهای خسروی و پرویزخان مشاهده نشده است عنوان کرد: با این وجود هماهنگی‌های لازم برای فعالیت واحدهای بهداشتی درمانی، تیم‌های واکنش سریع و بیمارستان‌ها انجام شده که در زمان برگشت به زائران خدمت‌رسانی شود.

کرمی با اشاره به اینکه تمام تدابیر لازم برای مراقبت و پیشگیری از مشکلات ناشی از کرونا اندیشیده شده است گفت: باید با برپایی موکب بین راهی در استان برخورد و از این اقدام جلوگیری شود.

استقرار پلیس کرمانشاه در مسیر بازگشت زائران اربعین

سرهنگ محمدرضا آمویی معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان کرمانشاه اظهار داشت: مقرر شده بود خروج زوار به صورت محدود از طریق مرزهای هوایی باشد و بارها مورد تأکید قرار گرفته است و در صورت مراجعه به مرز از خروج آن‌ها جلوگیری می‌شود و به مبدأ بازگردانده می‌شوند.

وی عنوان کرد: با هدایت و کنترل انجام شده هیچ زائری از مرز خسروی خارج نشده است و مواردی هم که به مرز مراجعه کرده‌اند با همراهی زوار به مبدأ خود عودت داده شده‌اند.

آمویی با اشاره به اینکه هیچ زائری از مرز خسروی خارج نشده است گفت: مرز پرویزخان نیز مرز خروج به سمت عتبات نیست و تنها ترانزیت کالا و ورود مسافران عراقی از این مرز انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه زائران می‌توانند برای برگشت مرز زمینی مهران را انتخاب کنند، نیروی انتظامی و دستگاه‌های امدادی تمهیدات لازم را اندیشیده‌اند و اتوبوس‌هایی که از سمت مهران حرکت می‌کنند باید در پلیس راه ثبت ساعت را داشته باشند.

پیش‌بینی تداوم بازگشت زائران اربعین تا روز جمعه

مرادی مدیرکل دفتر امنیتی انتظامی استانداری کرمانشاه اظهار داشت: همه مرزهای زمینی استان برای زوار مسدود است اما برای استقبال از زواری که از طریق مرز مهران وارد کشور می‌شوند، برنامه‌ریزی شده است.

وی عنوان کرد: بخش عمده تصمیم برای عدم بازگشایی مرز خسروی در زمان بازگشت زائران مربوط به عراق است اما اعلام شده که چنانچه قرار باشد در شرایط اضطرار بخشی از زائران از طریق مرز خسروی بازگردند آمادگی لازم وجود دارد.

مرادی گفت: برای اعزام از طریق مرز خسروی هیچ برنامه‌ای وجود نداشته و ندارد اما برای بازگشت زائران از این مرز پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است.

مدیرکل دفتر امنیتی انتظامی استانداری کرمانشاه افزود: پیش‌بینی می‌شود تردد و بازگشت زوار تا روز پنجشنبه یا جمعه ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید