واعظ آشتیانی: مسئولیت نظارت بر هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بر عهده کیست؟/ وزارت ورزش نباید سکوت کند


امیررضا واعظ آشتیانی گفتиго وی در خصوص اتفاقاتی که در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال افتاد و اینکه برخی می گویند این فدراسیون نیاز به حرکت بزرگ در ریاست و هیات رئیسه دارد، گفت: این موضوع به مجمع عمومی فدراسیون فوتبال بستگی دارد. فدراسیون این مجمع باید به این ایمان و عقلانیت برسد تا چنین تحولی در فدراسیون رخ دهد. بخشی از مجمع فدراسیون فوتبال باید جلوی باندبازی و قبیله گرایی را بگیرد.

* فوتبال باند و کادر سیاسی مجمع را می خورد

وی افزود: اتفاقات امروز فوتبال به این دلیل است که برخی از اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به دنبال سیاست و کار هستند و حالا فوتبال چوب سیاست-کاری را می خورد که فدراسیون فوتبال در این روز به آن افتاد. وی ادامه داد: به نظر من مجمع عمومی فدراسیون فوتبال باید به این انتقادات رسیدگی کند، به غیر از مجمع عمومی فدراسیون فوتبال هیچ ارگان دیگری در انتخاب رئیس و اعضای هیئت فوتبال نقشی ندارد. لابی یک شبه مجمع و انتخاب طایفه ای اعضای هیئت مدیره، چنین روزهایی در فدراسیون فوتبال یا از روی بی تجربگی انتظار نمی رفت و یا انتخاب آنها از روی باندبازی بوده است، بنابراین اگر انتقادی از وضعیت فعلی فدراسیون فوتبال وجود دارد، مستقیما می رود. به مجمع فدراسیون فوتبال و مجلس باید مطابقت داشته باشد.

* مجمع عمومی باید درخواست تشکیل جلسه فوق العاده می داد

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال با اشاره به برکناری موقت عزیزی کادم گفت: شاید بهتر باشد قبل از مجمع عمومی فدراسیون درخواست تشکیل جلسه فوق را بدهند تا هیات مدیره به طور موقت جانشین عزیزی کادم شود.خارق العاده در صورت حذف، خود مجمع طبق اساسنامه زمانی به این وضعیت مدیریتی رسیدگی می کند که تعدادی از اعضای مجمع درخواست تشکیل جلسه عمومی و فوق العاده کنند.خارق العاده این جلسه باید برگزار شود و در آن جلسه شرایط رهبری فدراسیون فوتبال و هیات رئیسه مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار گیرد. اما اکنون می بینیم که این هیئت پس از برکناری موقت رئیس فدراسیون خودش در حال چالش است.

* رسیدگی به معلولیت اعضای هیئت مدیره کدام نهاد است؟

واعظ آشتیانی با اشاره به سوالی که در گذشته از فیفا کرده بود، گفت: من یک بار در مصاحبه های خود با فیفا این سوال را مطرح کردم که اگر کمیته اخلاق شکست خورد و با رئیس فدراسیون یا ارکان فدراسیون موافقت کرد، چه مرجعی؟ آیا این تخلف باید به کمیسیون داده شود؟ الان هم همین سوال را می پرسم، اگر فدراسیون فوتبال به این نتیجه برسد که اعضای هیات مدیره از کار افتاده اند، تکلیف چیست و مجمع چگونه باید با این موضوع برخورد کند؟ من الان طبق اساسنامه فدراسیون فوتبال اشراف ندارم چون دلیلی برای مطالعه ندارم. اما واقعیت این است که باید دید در به چالش کشیدن هیئت رئیسه فدراسیون چه کسانی باید با این مسائل برخورد کنند؟ باید دید در متن اساسنامه فدراسیون فوتبال یا اساسنامه فیفا چه آمده است و یا اینکه امور بین الملل فدراسیون باید به این موضوع رجوع کند و از فیفا در این باره سوال کند.

* چرا وزارت ورزش سکوت کرده و به چالش فدراسیون فوتبال نگاه می کند؟

وی با اشاره به نقش نظارتی و ایجاد سیاست های ورزشی در کشور گفت: آیا وزارت ورزش متولی ورزش در کشور نیست؟ چرا وزارت ورزش فدراسیون فوتبال را به خدا واگذار کرد در حالی که وزارت ورزش نقش سیاست گذاری در ورزش کشور را دارد و همه فدراسیون ها تابع آن هستند. امروز سکوت وزارت ورزش برای فدراسیون فوتبال در واقع چالش بزرگی برای فوتبال و ورزش است. از گذشته تا به امروز وزارت ورزش نقش نظارتی در فوتبال و ورزش دارد و البته وزارت ورزش باید تفاوت نظارت و مداخله و نحوه نظارت بر فدراسیون را بداند تا فیفا و رهبری آن را به چالش نکشد. به معنای دخالت در فوتبال نیست. سکوت وزارت ورزش و تماشایی این وزارتخانه در چالش امروز فدراسیون فوتبال به ضرر فوتبال و ورزش کشور است.

نایب رئیس سابق سازمان تربیت بدنی با بیان اینکه اکنون شاهد هستیم که رئیس فدراسیون از اعضای هیئت رئیسه به کمیته اخلاق شکایت کرده و اعضای هیئت رئیسه از رئیس اخلاق به کمیته شکایت کرده اند، گفت: کمیته تغییرات و اینکه آیا توسط اعضای هیأت مدیره به دقت ارزیابی و تجزیه و تحلیل شود و طبق قانون و انصاف و حقوق رأی داده شود. این تفاوت ها و شرایط ایجاد شده برای فوتبال به دلیل علاقه استوجود دارد فوتبال کشور را تکان می دهد.

انتهای، آخر پیام/
این را برای یک صفحه جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید