واکنش فرابورس به ابهام عرضه اولیه – تابناک


300 میلیون سهم شرکت پویا زرکان آق دره معادل 10 درصد از سهام این شرکت در محدوده قیمتی هر سهم 17 هزار و 726 تا 21 هزار و 666 ریال عرضه می شود.

مجموع مشارکت در این عرضه اولیه یک میلیون و 261 هزار و 455 کد معاملاتی است که قیمت نهایی سهم را از سقف تعیین شده کمتر می کند.

یکی از انتقاداتی که به عرضه اولیه در شرایط فعلی وارد است این است که با کاهش ارزش معاملات در این روزهای بازار، عرضه های اولیه جدید می تواند نقدینگی موجود در بازار را به چالش بکشد.

این موضوع که منجر به درخواست خرید تمامی سهام عرضه شده توسط نماد فزار با سقف قیمت تمام شده شد، برخلاف عرضه های اولیه قبلی، حدود 50 میلیون سهم به قیمت پایه خریداری شد.

مهدی حاجیوند، کارشناس بازار سرمایه به این موضوع اشاره می کند و می گوید: بر اساس اطلاعات سامانه معاملات بورس، در زمان عرضه اولیه، اولین فروش به قیمت کف انجام شده است، در حالی که باید قیمت بالاتری داشته باشد. یک اولویت.

موضوع دیگر دامنه نوسانات سقف قیمت عرضه اولیه است که بیش از ده درصد محدوده عادی بازار است.

اگرچه این مشکل منع قانونی ندارد، اما کارشناسان معتقدند بهتر است حداقل این محدوده در بازار وجود داشته باشد یا در چنین عرضه هایی که تقاضا کمتر است، ظرف دو روز عرضه شود تا قیمت آن مشخص شود.

علیرضا تاج، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه نیز معتقد است که سازوکار معیوب عرضه اولیه باعث ناهنجاری شده است و این روش دارای اشکالاتی است که باید با تایید عوامل و کارشناسان بازار برطرف شود.

با این حال سروش خواجه حق وردی، ناظر فرابورس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره عرضه اولیه گفت: بر اساس بند 24 ماده 1 دستورالعمل پذیره نویسی و عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس، عمومی موفق. عرضه عمومی نامیده می شود.» اینکه حداقل 50 درصد از مبلغ اوراق عرضه شده بدون توجه به تعهد خریدار در روز عرضه فروخته شود.

وی افزود: در نماد معاملاتی فذر در تاریخ 20 بهمن تعداد 248 میلیون و 632 هزار و 806 سهم توسط فردی غیر از خریدار وارد سامانه معاملاتی شده است که مشخص است این تعداد از کل سهام موجود (300 میلیون سهم) کمتر اما بیشتر است. از نصف، بنابراین پیشنهاد کار کرد.

خواجه حق وردی افزود: در این شرایط، بر اساس بند 3 ماده 17 دستورالعمل فوق، خریدار موظف است سفارشی را با میانگین وزنی قیمت حجمی سفارش های مندرج در پیشنهاد اولیه و مابه التفاوت بین سفارش های دریافتی (51.367194 سهم) و تعداد اوراق قابل عرضه به طوری که معاملات بر اساس قیمت درج شده توسط هر مشتری انجام شود.

وی گفت: از سوی دیگر در این عرضه 6 کد معاملاتی متعهد به عرضه شده است که با توجه به نسبت عرضه هر یک از این کدها معامله شده است. بنابراین، معامله لزوماً بیشتر یا کمتر از قیمت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید