وحدت باید مبتنی بر فضیلت باشد/ تربیت برای اجرای فریضه خیر و جلوگیری از منکر ضروری است.


به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سیدجعفر حسینی، مدیر آموزش و پرورش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور امروز در همایش امر به معروف و نهی از منکر گفت: خراسان جنوبی. : «خداوند اساس اصلاحات جامعه را در قرآن برای تسلط قرار داده است». و نهی از منکر را ذکر کرده است.

با اشاره به این آیه از قرآن کریم که «سعادت و رستگاری جامعه در گرو آن است که افراد جامعه نسبت به حوادث جامعه بی تفاوت نباشند و مردمی باشند که دعوت به خیر و امر به معروف کنند. خوب است و مانع منکر نشوید.» فرمود: آیات و روایات بسیاری درباره امر به معروف و نهی از منکر، این فریضه فراموش شده است.

مدیر آموزش و پرورش ستاد کشوری گفت: در راه امر به معروف و نهی از منکر، دلیل اصلی اینکه با توجه به اهمیت این فریضه باید به آن فکر کنیم این است که حتی در بین مؤمنان نیز مهجور مانده است. و فرمود: به این موانع فکر کن و برای دوری از آن برنامه ریزی کن.

حسینی ادامه داد: برای انجام این وظیفه نیاز به آموزش است و کار آسانی نیست، بلکه تخصص لازم است.

وی بیان کرد: برای معرفی امر به معروف و نهی از منکر نیاز به آموزش است که با روح و روان افراد جامعه سروکار دارد.

مدیر اداره آموزش و پرورش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در خصوص چگونگی درک پیچیدگی وظایف حکمرانی خوب و پیشگیری از منکر و برنامه ریزی صحیح برای مقابله با این موضوع اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند: اگر امر به معروف و نهی از منکر شود که باید شرایط و حدود خود را درست درک کند و در این صورت این فریضه از شیرین ترین و پرکاربردترین معاشرت های اجتماعی خواهد بود، این نشان می دهد که این فریضه آموختنی است و نه سلیقه ای است و باید بر اساس آگاهی و دانش اتفاق بیفتد و معطوف به دانش باشد.

حسینی به سخنان شهید مطهری مبنی بر اینکه عقلانیت رکن مهم است اشاره کرد و گفت: عقلانیت رویکردی مبتنی بر سنجش و سنجش، درست عمل کردن است نه بی ادبی.

وی ادامه داد: این عقلانیت به ما این امکان را می دهد که با این پدیده پیچیده به درستی برخورد کنیم و آن را به بهترین نحو انجام دهیم.

مدیر آموزش و پرورش ستاد کشوری با بیان این مطلب گفت: امروز یکی از مسائل مهمی که با آن مواجه هستیم این است که اگر امر به معروف و نهی از منکر کنیم باعث تفرقه و دوقطبی شدن جامعه می شود. بسته یا تنظیم شود تا از حداکثر قطبش جلوگیری شود.

حسینی تصریح کرد: وحدت گرانبها نیست، وحدت باید بر اساس فضایل و حمد خداوند باشد، اگر وحدت بر اساس رذایل در جامعه است باید شکسته شود و وقتی حول استعدادها حاصل شد نباید تفرقه ایجاد شود.

وی با اشاره به تاکید رهبری مبنی بر اینکه مردم ایران علیرغم شهرت متفاوتی که دارند در کنار هم زندگی کنند، تصریح کرد: اگر افرادی که توجه زیادی به حجاب ندارند، حجاب را بشناسند، بسیاری از آنها دست از کار برمی دارند. بنابراین بله و ما باید به آنها اطلاع دهیم و این وظیفه است و این توضیح باید در این زمینه اتفاق بیفتد.

مدیر آموزش و پرورش ستاد کشور ادامه داد: دشمن فضا را مسموم کرده و تشخیص حق از باطل را سخت کرده است.

حسینی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی و جهاد اصلی ترین تبیین لازم در جامعه است، افزود: حرکت هایی که بخواهند با این حرکت های یکپارچه نظم جامعه را به هم بزنند معنایی ندارند و باید با آنها مبارزه کرد نه سخت ترین قوانین. اجرا شود. اعمال و با آنها برخورد کنید زیرا آنها دیگر بر مشکل توضیح تأثیر نمی گذارند.

انتهای پیام/69027
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید