ورود ۴ واکسن ایرانی به سبد واکسیناسیون تا ماه آینده | برنامه‌ریزی ۴۸ روزه برای اتمام واکسیناسیون

همشهری آنلاین https://hamshahrionline.ir/x7m5c

 • https://hamshahrionline.ir/x7m5c
 • ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ – ۰۸:۲۸
 • کد خبر 626817
  1. جامعه
  2. بهداشت و درمان
 1. صفحه اصلی
 2. جامعه
 3. بهداشت و درمان

چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ – ۰۸:۲۸

ورود ۴ واکسن ایرانی به سبد واکسیناسیون تا ماه آینده | برنامه‌ریزی ۴۸ روزه برای اتمام واکسیناسیون

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به صدور مجوز ۴ واکسن‌ ایرانی به سبد واکسیناسیون کشور تا یک ماه آینده، از برنامه‌ریزی ۴۸ روزه برای اتمام واکسیناسیون در کشور خبر داد.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره وضعیت واکسیناسیون در کشور گفت: مدیریت کرونا را در شرایط بسیار سختی انجام دادیم. در حال حاضر با فراهم شدن واکسن، فضا بسیار مناسب شده و اعتماد مردم بسیار تامین شد.

واکسیناسیون کرونا روی دور تند/ تزریق ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن در ۳ روز

رییسی گفت: از آنجا که اعتماد عمومی در حال افزایش است، چند موضوع مهم در زمینه واکسیناسیون وجود دارد؛ اول سرعت واکسیناسیون است که وضعیت خوبی در این زمینه داریم. به طوری که از شنبه تا دوشنبه هفته جاری حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دوز تزریق واکسن داشتیم. این عدد واقعا بسیار قابل توجه است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: اگر با همین سرعت پیش برویم، می‌توانیم میزان بالایی واکسن تزریق کنیم و فکر نمی‌کنم هیچ کشوری بتواند در هفته بالای ۶ میلیون دوز واکسن تزریق کند. بنابراین یکی از نکات این است که باید در زمینه تامین واکسن و انجام واکسیناسیون کار کنیم.

رئیسی ادامه داد: تا یکم تیرماه ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار دوز واکسن تزریق کرده بودیم، اما اکنون به ۳۸ میلیون دوز تزریق واکسن رسیده‌ایم. هنوز شهریور هم تمام نشده و این سرعتی که وجود دارد بسیار ارزشمند است.

واکسیناسیون اثربخش بوده است

این مسئول با اشاره به نکاتی که در زمینه واکسیناسیون باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: یکی بحث کیفیت واکسن‌ است. در حال حاضر همانطور که می‌دانید، نزدیک به ۷۰ درصد واکسن‌های ما سینوفارم است؛ واکسنی که از کشور چین وارد و تزریق می‌کنیم. یادمان باشد که خود کشور چین بیش از یک میلیارد دوز از این واکسن را استفاده کرده است. در بحث کیفیت ما حتما نیاز داریم که اطلاع‌رسانی کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: اتفاقا سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دست شما می‌رسد. یکی از واکسن‌های مورد تاییدی هم که در دنیا وجود دارد، واکسن سینوفارم است و نتیجه خوبی هم از آن دیده‌ایم.

رئیسی گفت: باید توجه کرد که ۸۸ درصد افراد بالای ۶۰ سال در کشور واکسن تزریق کرده‌اند. این آمار به این معناست که ۱۲ درصد از افرد ۶۰ سال به بالا واکسن تزریق نکرده‌اند. حال باید بدانیم که ۷۴ درصد مرگ و میرهای ما در این سن مربوط به همین ۱۲ درصدی است که واکسن تزریق نکرده‌اند. این موضوع اثربخشی واکسن را نشان می‌دهد.

ورود ۴ واکسن ایرانی به سبد واکسیناسیون تا یک ماه دیگر

معاون بهداشت وزارت بهداشت با انتقاد از برخی هجمه ها به واکسن داخلی گفت: تولید واکسن داخلی ما دارد سرعت می‌گیرد و مجوزهای سایر واکسن‌ها مانند فخرا، نورا، اسپایکوژن و پاستور صادر شده و فکر می‌کنم یک ماه دیگر این‌ها وارد بازار خواهند شد و وارد سبد واکسیناسیون‌مان می‌شوند.

رئیسی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن برکت در کشور تزرق کرده‌ایم، گفت: میزان عوارض احتمالی این واکسن در مقایسه با واکسن‌های خارجی اعم از فایزر، مدرنا و… واقعا بسیار پایین است. عده‌ای در داخل هم نمی‌خواهند قبول کنند که واکسن برکت، واکسن خوبی است. در حالی که واکسن داخلی‌مان بسیار خوب است.

واکسیناسیون متنوع در ایران

رئیسی افزود: مورد دیگری که پیش‌بینی می‌کنم یک تا ۲ ماه دیگر مورد بحث قرار می‌گیرد، تنوع واکسن‌هاست. به هر حال واکسن ها پلتفرم های مختلفی مانند ویروس ضعیف‌شده یا کشته‌شده، MRNA و… دارند. اتفاقا واکسن‌های داخلی‌مان هم از پلتفرم‌های مختلف است و در آینده می‌توانیم روی این موضوع مانور دهیم که اتفاقا انواع واکسن را داریم در داخل تولید می‌کنیم که ان‌شاءالله در دسترس قرار می گیرد.

وی گفت: نکته بعدی که به نظرم یک مقداری باید شفاف‌تر درباره آن صحبت کنیم، این است که تنها واکسن هایی که منشاء آن آمریکا و انگلیس است، منع ورود به کشور دارند. واکسن مدرنا، فایزر آمریکا و آسترازنکا انگلیس بوده که ما واردات این واکسن‌ها را از کشورهای دیگری که آن‌ها را تولید می‌کنند، داریم و هیچ منع وارداتی نداریم. همین الان آسترازنکا را وارد می‌کنیم که ساخت کره جنوبی و ژاپن است و استفاده می‌شود و موردی هم ندارد. بنابراین در این زمینه هم باید اعلام کنیم که هیچ منعی برای واردات واکسن‌ها وجود نداشته و ندارد و اگر منشأ آن از آمریکا و انگلیس نباشد، هیچ منعی ندارد.

واکسیناسیون هوشمند علیه کرونا در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: نکته دیگری که در زمینه واکسیناسیون وجود دارد، واکسن گروه‌های مختلف است. ما واقعا واکسیناسیون هوشمند در کشور انجام دادیم. درست است که سن واکسیناسیون به ۴۰ سال رسیده و برخی استان‌ها هم ۳۰ سال را انجام می‌دهند. وزیر بهداشت هم دستور داده که در روستاها، واکسیناسیون افراد ۱۸ سال به بالا را آغاز کنیم که در همه روستاهای ما افراد ۱۸ سال به بالا دارند واکسن را دریافت می‌کنند.

او افزود: همچنین در جزایر افراد ۱۸ سال به بالا واکسینه شدند و در عشایر هم افراد ۱۸ سال به بالا واکسن را دریافت کرده‌اند. همچنین گروه‌های شغلی پرخطر مانند صنایع، بحث تولید و گروه‌های آسیب‌پذیر بدون محدودیت سنی واکسینه شدند.

واکسیناسیون دانشجویان‌ بدون محدودیت

رئیسی اظهار کرد: در حال حاضر ۲ گروه که هدفمند برای واکسیناسیون به سراغ‌شان رفتیم اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان بودند که واکسیناسیون اساتید تقریبا تمام شده است. واکسیناسیون دانشجویان هم آغاز شده و در این هفته با سرعت بسیار خوبی پیش می‌رود.

او تاکید کرد: باید توجه کرد که در کشور ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دانشجو داریم که بدون محدودیت دارند واکسن تزریق می‌کنند زیرا ما باید مراکز علمی‌مان را بازگشایی کنیم. در شرایطی که دانشجو و استاد واکسن تزریق کرده‌اند، با رعایت پروتکل‌های مناسب می‌توان بازگشایی را انجام داد.

جزئیات واکسیناسیون دانش‌آموزان

رئیسی درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان هم اظهار کرد: ما یک برنامه بسیار خوبی با دستور وزیر بهداشت برای واکسیناسیون دانش‌آموزان انجام می‌دهیم که بعدا اعلام می شود. ما یا از منشأ واکسنی که از کوباست یا واکسن سینوفارم را برای بررسی واکسیناسیون کودکان استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: حتی اکنون مستنداتی آمده که همین واکسن سینوفارمی که داریم تزریق می‌کنیم، برای کودکان ۳ تا ۱۸ سال هم کاملا ایمن است و می‌توانیم کودکان و کل دانش‌آموزان را با آنها واکسینه کنیم. علاوه بر این، واکسن داخلی خودمان یعنی واکسن برکت هم مدارکش رسیده که مطالعه بالینی‌اش در این زمینه آغاز شود و مجوز واکسیناسیون دانش‌آموزان را دریافت کند.

برنامه‌ریزی برای بازگشایی مدارس

وی گفت: علاوه بر این، ما اعلام آمادگی کردیم که حتی برای والدین دانش‌آموزان هم که طبق برآورد ما بالغ بر ۲۰ میلیون نفر هستند، واکسن تزریق کنیم. در عین حال تزریق واکسن به رانندگان سرویس مدارس را هم در برنامه داریم. بعد از واکسیناسیون همه اینها اعم از معلمان، رانندگان سرویس ها، دانش آموزان و والدین شان، می‌توان مدرسه را باز کرد و مشکلی هم ایجاد نمی‌شود.

فقط در تهران باید ۲۰ میلیون دوز واکسن تزریق کنیم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه صحبت‌هایش گفت: نکته دیگری هم وجود دارد و آن اینکه قبلا کشور ما را در زمینه موج‌های مختلف و واکسن با سایر کشورها مقایسه می‌کردند. در حالی که اکنون ما باید این مقایسه را انجام دهیم و دست پیش را بگیریم؛ حجم کاری که طی این ۲ ماه انجام شده، با هر کشوری اروپایی و هر کشور دیگری که می‌خواهید مقایسه کنید. به عنوان مثال ما فقط در تهران باید ۲۰ میلیون واکسن تزریق کنیم.

برنامه‌ریزی ۴۸ روزه برای اتمام واکسیناسیون

رئیسی در ادامه گفت: ما در تهران ۱۱۷ مرکز تجمیعی تزریق واکسن داریم که واقعا به جرات می‌گویم که از این تعداد، ۱۰۰ موردش هیچ مشکلی ندارند. فقط چند مرکز مشکل دارند که با برنامه‌ریزی که انجام داده‌ایم کار را درست می‌کنیم. ظرفیت واکسیناسیون‌مان در کشور بالاست و میزان واکسنی که تا پایان مهر به دست‌مان می‌رسد، قابل توجه است.

وی افزود: چند روز قبل نشستی با کارشناسان خودمان داشتیم و برای واکسیناسیون یک برنامه ریزی ۴۸ روزه انجام دادیم و اعلام کردیم که فرض کنید می‌خواهیم واکسیناسیون را ظرف ۴۸ روز تمام کنیم. حال بر این اساس چه میزان واکسن و چه تعداد تیم نیاز داریم تا کار را تمام کنیم. وقتی به توان کشور برای تامین و تزریق واکسن نگاه می‌کنیم، این اقدامات کاملا قابل انجام است و انجام هم خواهد شد.

کد خبر 626817

برچسب‌ها

 • ستاد ملی مقابله با کرونا
 • وزارت بهداشت و درمان
 • كرونا در ايران
 • واکسیناسیون
 • واکسن کرونا

در همین زمینه

 • اختصاص ۵۰۰ هزار دوز واکسن به سربازان | سربازان کرونایی با تاخیر اعزام می‌شوند

 • ویدئو | وزیر بهداشت: واکسن، مجوز خروج از کشور به هر مقصدی است

 • رئیسی: نمی‌دانم FATF چیست اما الان واکسن به دلایل مختلف به دستمان می‌رسد

 • آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در ایران تا ۲۳ شهریور | ۱۲ میلیون نفر هردو دوز واکسن را زدند

 • ویدئو | وزیر بهداشت: ۳۳ میلیون دوز واکسن را فقط در ۲ ماه اخیر تزریق کردیم | تزریق ۵ میلیون دوز در هفته و قرار گرفتن در جایگاه دوم جهان

 • نوبت واکسیناسیون به دهه‌شصتی‌ها رسید | متولدین ۱۳۶۰ ثبت‌نام کنند

 • ویدئو | واکسیناسیون کنکوری‌ها دو سه روز دیگر آغاز می‌شود

 • واکسیناسیون دانش‌آموزان در دستور کار وزارت بهداشت و خارجه | ۱۷ برنامه برای بازگشایی مدارس

 • ویدئو | تزریق ۲ دوز واکسن شرط ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها

 • ۴۰۸ نفر دیگر در ایران قربانی کرونا شدند | آمار کل جان‌باختگان از ۱۱۵ هزار نفر گذشت

 • اعتراض رئیسی به پذیرش فقط ۳ واکسن برای سفرهای خارجی | خطر آپارتاید واکسن در جهان | تزریق دوز سوم؛ تبعیض آشکار کشورهای بزرگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید. × لغو پاسخ نام ایمیل نظر شما * ارسال منبع

دیدگاهتان را بنویسید