وزیر نیرو: حمایت همه جانبه دولت از سیل زدگان قرض الحسنه / کمک هزینه ها و تسهیلات برای نوسازی خانه های تخریب شده


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو امشب در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی هرمزگان که ساعتی پیش با حضور عسکری رئیس کمیته کشاورزی و معاون کمیته کشاورزی برگزار شد. وزیر جهاد کشاورزی و حسین راسی نماینده شرق هرمزگان. وی گفت: مردم باید مطمئن باشند که دولت با تمام توان از سیل زدگان حمایت می کند و تا پایان مصیبت در کنار آنها خواهد بود.

وی گفت: اگر بخواهیم تصمیمات عملیاتی را دسته بندی کنیم، یکی از مهم ترین موضوعات، امداد است. بر اساس گزارش ها، این اقدامات در مراحل پایانی خود است و از بزرگراه می خواهم برای بازگشایی گردنه ها تلاش کند و حلال عمر به تلاش برای کمک رسانی ادامه دهد.

وزیر نیرو با بیان اینکه هلال احمر باید در حالی خدمات رسانی کند که مردم نیاز به کمک دارند، گفت: ساکنان خانه هایی که آسیب دیده اند و احتمال خسارت وجود دارد باید از سوی هلال احمر تشویق شوند تا از مکان های ارائه شده توسط هلال احمر بازدید کنند. هلال باید به گونه ای باشد که شاهد تصادف یا خسارت نباشیم.

محرابیان با تاکید بر تامین غذای گرم برای سیل زدگان گفت: این اقدام باید به محض مشخص شدن تعداد خانواده ها تا فردا انجام شود و می توان از ظرفیت گروه های جهادی و خیریه برای تحقق این امر استفاده کرد. “

لوازم خانگی به خانواده های آسیب دیده اهدا می شود

وی افزود: خانواده هایی که وسایلشان درگیر سیل شده است باید شناسایی و کد ملی آنها ارائه شود تا مجموعه ای از لوازم خانگی اعم از یخچال، فرش، ظروف پخت و پز و … به این عزیزان اهدا شود. “

وی در پاسخ به گزارش یکی از دستگاه های اجرایی مبنی بر قطع دسترسی به 3 روستا گفت: امشب دستور ویژه ای به اداره کل بحران هرمزگان داده می شود تا با ساماندهی اکیپ های مختلف موضوع ساماندهی شود.

تامین برق تیرهای برق باید در دستور کار قرار گیرد

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به کشته شدن تنها یک نفر در آخرین زلزله در استان هرمزگان و بر اثر ریزش تیرهای برق، گفت: دستور ویژه ساماندهی و تعویض تیرهای برق نادرست توسط شرکت توانیر صادر شده است. اقدامات لازم برای افزایش استحکام تیرهای برق در سراسر کشور به ویژه هرمزگان انجام شده است.

محرابیان افزود: در حال حاضر هشت روستای استان هرمزگان به دلیل قطعی برق مشکل آب شرب دارند و می توان گفت تا پایان امشب روستای بی آب در استان هرمزگان نخواهیم داشت.

بارندگی های اخیر منابع آبی بشاگرد را احیا کرده است

وی خاطرنشان کرد: پس از آخرین بارندگی، منابع آبی در مناطق مختلف به ویژه شهر بشاگرد احیا شده و اکثر آبرسانی سیار برچیده شده است.

محرابیان خاطرنشان کرد: از 6 هزار و 500 کیلومتر خط انتقال بالای پراکنش در استان هرمزگان، 64 تالاب به ثبت رسیده و تمامی حوادث در اسرع وقت رفع شده است.

وی گفت: در بحث نوسازی خانه های تخریب شده دولت موظف به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و کمک بلاعوض است و این کار توسط بنیاد مسکن انجام می شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه دو نوع آسیب اضطراری و وقت گیر به زیرساخت ها داریم، گفت: هر دستگاهی باید خسارت اضطراری را که وارد حوزه های خود شده و مانع ارائه خدمات عادی شده است محاسبه و به مرکز ارائه کند. .

محرابیان افزود: رفع مشکلات زیرساختی ناشی از سیل پس از تامین اعتبار تا دو روز آینده آغاز می شود.

35 میلیارد تن اعتبار برای حصارکشی رودخانه ها در سد استقلال

وی خاطرنشان کرد: پروژه حفاظت و حصار رودخانه های شهرک های پایین دست سد استقلال میناب به حدود 35 میلیارد تن اعتبار نیاز دارد و از مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان تقاضا دارم عملیات اجرایی آن آغاز شود و وام تامین شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: باید برای ساماندهی رودخانه ها از سد استفاده شود تا در سیلاب های بعدی خسارت زیادی نبینیم.

محرابیان گفت: اعتبارات لازم برای ایمن سازی و بهسازی پل دوم میناب تامین می شود تا طی یک ماه آینده راه و شهرسازی ایمن و جهادی شود تا مردم در اثر سیل آسیب نبینند.

وی گفت: در ابتدای جاده سندرک پلی وجود دارد که نمی تواند از روی سیلاب عبور کند زیرا پل یک دهانه دارد و برای سهولت عبور آب باید دهانه دیگری اضافه کرد.

بدهی وام های کشاورزی به مدت دو سال

وزیر نیرو گفت: سیل اخیر به کشاورزان استان هرمزگان خسارت زیادی وارد کرده است که برای کاهش خسارت آن، وام کشاورزان سیل زده دو سال به تعویق می افتد و موضوع حل می شود. به بانک ها ابلاغ شد.

گفتنی است همزمان با این دیدار وزیر کشور وارد هرمزگان شد و با همراهی یکی از دوستان استاندار برای حضور در بین مردم عازم شرق استان شد.

وزیر کشور تا ساعتی دیگر آخرین دستورات لازم را در جلسه مدیریت بحران استان صادر خواهد کرد.

وزیر نیرو صبح امروز 15 دی ماه با دستور رئیس جمهور وارد هرمزگان شد.

انتهای پیام/ 88055این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید