وضعیت بحرانی آب در دشت زنجان و ابهر/ مسدود شدن 266 حلقه چاه غیرمجاز


اسماعیل افشاری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان در گفت وگو با خبرنگار فارس در زنجان، اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت دشت زنجان و ابهر از نظر سطح آب های زیرزمینی بحرانی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان با بیان اینکه برداشت آب در این دو دشت بیش از حد مجاز است، افزود: سطح آب زیرزمینی این دشت ها هر سال در حال کاهش است.

وی با بیان اینکه استحمام چاه های غیرمجاز در هر منطقه از استان ریزش سطح آب های زیرزمینی را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: بلافاصله پس از اطلاع شرکت آب منطقه ای مشکل، در تعطیلات نوروزی نیز مسدود می شود. گشت ها منظم بود

افشاری در ادامه با بیان اینکه انسداد چاه های غیرمجاز در زنجان طبق برنامه پیش می رود، ادامه داد: چاه های تازه حفر شده با سرعت بالا مسدود می شوند.

مدیرعامل آبفای منطقه ای زنجان گفت: چاه های اعلام شده ده ها سال حفاری شده و غیرقانونی نیست.

وی با بیان اینکه سالانه تعداد چاه هایی که باید بسته شوند مشخص و اعتبارات لازم تامین می شود، تاکید کرد: معمولا 100 درصد اعتبارات اعطا نمی شود که به تناسب این عملکرد کاهش می یابد.

افشاری گفت: 266 حلقه چاه غیرمجاز سال گذشته در استان مسدود شد و تاکید بر اولویت چاه های عمیق بود زیرا بیشترین تاثیر را در کاهش سطح آب های زیرزمینی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان با بیان اینکه فروش آب کشاورزی ممنوع است، خاطرنشان کرد: راه حل کشاورزان اجاره آب از چاه با زمین است که این امر باعث می شود که نتوان در فروش آب که اتفاق افتاده است اقدام کرد. ” .

وی گفت: اما در سطح کشور به دنبال راه حلی برای ایجاد بازار محلی آب هستند اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

پایان ارتباط / 73009
این را برای صفحه جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید